Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Młodzi przeciwko hejtowi na Rynku Głównym [ZDJĘCIA]

Nicole Makarewicz
Nicole Makarewicz
Przy pomniku Adama Mickiewicza na Rynku Głównym, uczniowie Liceum Plastycznego im. Jana Matejki w Nowym Wiśniczu, zorganizowali protest „Jestem człowiekiem” przeciwko bezzasadnemu ocenianiu ludzi w internecie i szkodzeniu im. „Nie jestem pajacem”, „Nie jestem śmieciem”, „Nie jestem lalunią - Jestem człowiekiem” – to hasła z dziesiejszego happeningu w krakowskim Rynku.

Nicole Makarewicz

Trzymając w ręku specjalnie przygotowane plakaty ze zdjęciami uczniów ucharakteryzowanymi na jedną z obelg (np. bałwana) i różnymi hasłami np. „Nie jestem bałwanem, jestem człowiekiem”, młodzież sprzeciwiała się obrażaniu słownemu w internecie.

Protest odbywał się w milczeniu. Trwał dwie godziny, od 10 do 12. Akcję zorganizował nasz kolega z redakcji, Marcin Makówka, szef działu foto, który uczy fotografii w wiśnickim liceum.

„Nie jestem pajacem”, „Nie jestem śmieciem”, „Nie jestem lalunią - Jestem człowiekiem” – to hasła z dziesiejszego happeningu w krakowskim Rynku. Akcję przeciwko hejtowi przygotowali uczniowie Liceum Plastycznego w Nowym Wiśniczu. Z tablicami ilustrującymi przezwiska wyszli na ulice, bo – jak mówią – nienawiść jest wszechobecna. – Potrafi wyrządzić wiele krzywdy, chcemy jej zapobiec – tłumaczyła młodzież.

Dziewięcioro uczniów Liceum Plastycznego w Nowym Wiśniczu na dwie godziny wyszło dziś na krakowski Rynek z dużymi tablicami, na których wydrukowali przygotowane wcześniej zdjęcia. Na każdym pokazana została jedna osoba ucharakteryzowana na daną obelgę. Ilustracje opatrzone były napisami: „Nie jestem pajacem”; „Nie jestem lalunią”, „Nie jestem bałwanem”, „Nie jestem półgłówkiem”, „Nie jestem potworem”, „Nie jestem brudasem”, „Nie jestem wieśniakiem”. Pod każdym zdjęciem widniał też napis: „Jestem człowiekiem”.

- Wyzwiska bywają jeszcze gorsze. Ale nie chodzi o prezentowanie wulgaryzmów. Mamy nadzieję, że ten symboliczny przekaz jest jasny i dotrze do ludzi - nie wolno obrażać innych osób – mówi uczennica II klasy Liceum Plastycznego im. Jana Matejki w Nowym Wiśniczu.

- Hejt wynika z zazdrości, ale doświadczają go też osoby, które są w jakikolwiek sposób inne – pod względem wyglądu czy zachowania. Powinniśmy szanować inność, a nie śmiać się z niej - dodaje Kaja z II klasy LO.

Pomysłodawcą akcji jest nauczyciel fotografii Marcin Gimiński. – Zaproponował, żebyśmy zorganizowali taki cichy protest. Potem wspólnie wymyśliliśmy hasła i w studiu przygotowaliśmy zdjęcia – opowiada Łukasz z III klasy. Protestująca młodzież uczęszcza do klasy o profilu fotografia artystyczna, więc przygotowanie akcji było jednocześnie nowym zadaniem.

- To bardzo mądre i świadome dzieci. Liceum Plastyczne daje im możliwość wyrażenia siebie, a ponieważ ci uczniowie mają już duże umiejętności i dobre pomysły, mogli przygotować tak dojrzały przekaz – mówił Marcin Gimiński. – Reprezentują pokolenie, które niestety doświadcza hejtu zarówno w internecie, jak i realnym świecie. Problem jednak dotyczy nas wszystkich. Cieszę się, że akcja wzbudziła zaciekawienie wśród dzieci, jak i starszych osób. Nigdy za wiele przypominania, że nienawiść jest zła, a obrażanie innych może wyrządzić krzywdę i najzwyczajniej w świecie smuci innych – dodał po zakończeniu akcji.

Młodzież na krakowskim Rynku podczas cichego protestu spędziła dwie godziny. Uczniowie zachęcali jednak do rozmowy z nimi i wzięcia choć na chwilę w swoje ręce jednej z tablic. Z okazji chętnie korzystali zarówno uczniowie podstawówek, krakowienie i turyści.

- Nie ma znaczenia jacy są ludzie, najważniejsze kim są. Warto o tym przypominać. – powiedziała Kinga Zielińska, która na kilka minut dołączyła do protestu licealistów.

Jak reagować na hejt? – Próbować rozmawiać z taką osobą, wytłumaczyć, że to złe i przykre – mówi Kinga. – Ludzie często milczą, bo boją się zareagować. Milczenie nie rozwiązuje problemu. Chyba, że tak jak dziś – nasz cichy protest ma dawać do myślenia i zapobiegać obraźliwym słowom – stwierdza Kaja.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska