Ta akcja wpisała się już na stałe w krajobraz Krakowa i Polski. Pierwsze żonkile posadzono w parkach i na rabatach Krakowa jesienią 1997 roku. Od tamtej pory, zawsze wiosną, organizowane są zbiórki pieniędzy dla Hospicjum św. Łazarza w Krakowie. Taka kampania odbędzie się już po raz 28.
- Żonkile są międzynarodowym symbolem nadziei. Przypominają nam o ludziach cierpiących, oczekujących naszej pomocy i opieki w trudnym okresie odchodzenia z tego świata. Stąd wiosną, kiedy kwitną - zbieramy fundusze dla Hospicjum. Za każdy datek ofiarodawca otrzymuje żonkilową pamiątkę. Inicjatorem kampanii była w 1998 roku brytyjska organizacja Marie Curie Cancer Care, a głównym sponsorem Pól Nadziei od początku aż do dziś jest firma BP Polska – przypomina Hospicjum św. Łazarza w Krakowie.
Pola Nadziei: kwesty, koncerty, Żonkilowy Tramwaj, ponad 500 wolontariuszy
28. edycja „Pól Nadziei”, największej w Polsce akcji zbierania funduszy na opiekę hospicyjną, rozpocznie się w niedzielę (9 marca) mszą świętą w kaplicy krakowskiego Hospicjum św. Łazarza (godz. 11). Po nabożeństwie odbędzie się minirecital Lidii Jazgar oraz wręczenie nagród uczniom, laureatom konkursu „Płomyczek Nadziei”.
Pierwsze żonkilowe kwesty na ten cel odbędą się już 9 marca w dwóch krakowskich kościołach: Bonifratrów przy ul. Krakowskiej oraz sióstr Felicjanek przy ul. Smoleńsk.
Kolejne kwesty w ramach Pól Nadziei 2025 zaplanowano
16 marca - w parafii parafii św. Jana z Kent (ul. Jabłonkowska) i parafia Wszystkich Świętych przy ul. Grodzkiej
23 marca – w parafii Miłosierdzia Bożego przy ul. Bandurskiego
30 marca – w parafii Archikatedralna św. Stanisława B.M. i Wacława M. na Wawelu
Kampania Pola Nadziei ma zawsze wymiar społeczny i edukacyjny. W akcję zaangażowanych jest rokrocznie ponad 500 wolontariuszy, są to głównie osoby młode - dzieci szkolne, studenci i organizacje młodzieżowe, dzięki czemu rośnie w społeczeństwie świadomość potrzeby niesienia bezinteresownej pomocy osobom chorym i cierpiącym.
Pola Nadziei to także m.in.: kwesty w krakowskich szkołach i uczelniach wyższych oraz na terenie hipermarketów, 8. edycję konkursu piosenki „Żonkilowy Song” (od 24 kwietnia), konkursy literacki „Wiersze o Nadziei” oraz plastyczny „Moje Żonkilowe Miasto” (termin składania prac – do 9 maja), tradycyjny Żonkilowy Tramwaj (kwesta w tramwajach, 8-10 kwietnia), plener artystyczny „Malowanie Pełne Nadziei” (5-10 maja), koncert dla Pól Nadziei „Nowa Huta. Dlaczego Nie?!” (25 maja).
Wesprzeć Hospicjum św. Łazarza w Krakowie może i powinien każdy
Towarzystwo Przyjaciół Chorych „Hospicjum im. św. Łazarza" od ponad 44 lat otacza troskliwą i profesjonalną opieką chorych u schyłku życia, niosąc im ulgę w bólu fizycznym i psychicznym. Pomoc otrzymują również rodziny w trudnym czasie zmagania się z chorobą bliskiej osoby, a także w okresie przeżywania żałoby po jej śmierci.
Opieka domowa i stacjonarna świadczona przez pracowników i wolontariuszy Hospicjum św. Łazarza jest bezpłatna dla chorego oraz jego rodziny. Pieniądze przekazywane przez NFZ nie są wystarczające do pełnego funkcjonowania placówki, dlatego by zdobyć brakującą kwotę Towarzystwo prowadzi liczne zbiórki, zabiega również o fundusze z 1,5 proc. podatku.
- Każdego roku z hospicyjnej pomocy korzysta blisko 500 chorych na oddziale stacjonarnym (ul. Fatimska 17) oraz 500 w opiece domowej. Tylko dzięki zaangażowaniu każdego z nas, Pola Nadziei mogą trwać i nieść nadzieję chorym, że nie pozostaną bez potrzebnej im pomocy. Zwracamy się z serdeczną prośbą o włączenie się w żonkilową akcję i pomoc Hospicjum św. Łazarza. Zapewnienie opieki umierającym to nasza wspólna troska – apelują organizatorzy Pol Nadziei.
Wesprzeć Hospicjum św. Łazarza może i powinien każdy z nas. Można to zrobić w wielu formach
składając datek do hospicyjnej skarbonki, które podczas „Pól Nadziei” będą w wielu punktach miasta lub do wirtualnej puszki na www.hospicjum.krakow.pl/wirtualna-puszka
przekazując 1,5 proc. podatku (nr KRS 0000048149)
przekazując darowiznę na konto o numerze 92 2490 0005 0000 4530 9034 8688
organizując żonkilową kwestę w firmie, szkole, instytucji lub podczas uroczystości rodzinnych
