Od kilku lat tuż przed Świętem Niepodległości Zamek Królewski na Wawelu organizuje akcję krwiodawstwa, promując ten rodzaj patriotyzmu, kiedy odwiedzający Wawel mogą podzielić się tym, co mają najcenniejszego - krwią. W ubiegłym roku udało się w ramach tej akcji zebrać ponad 350 litrów krwi dla potrzebujących. W tym roku mobilny punkt krwiodawstwa stanął na wawelskim dziedzińcu 7 listopada, ale akcję będą kontynuowali Tauron i Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie.
- Wspieramy te prospołeczne inicjatywy Zamku Królewskiego na Wawelu, bo mają na celu promowanie solidarności i rozwijanie świadomości społecznej. Cieszą nas też ich konkretne efekty - tylko podczas ubiegłorocznej akcji zebrano ponad 350 litrów krwi dla potrzebujących. Jesteśmy przekonani, że tegoroczna zbiórka będzie cieszyła się równie dużym zainteresowaniem – mówi Dariusz Bukowiec, wiceprezes zarządu TAURON Sprzedaż.
„Zdrowie to sztuka. Sztuka to zdrowie”
Zamek Królewski na Wawelu oraz mecenas wydarzenia - Tauron zapraszają na wyjątkowy cykl wydarzeń, które odbędą się w dniach od 7 do 13 listopada pod nazwą „Zdrowie to sztuka. Sztuka to zdrowie”.
W ramach tego wydarzenia Wawel zaprasza 7, 9 i 10 listopada (godz. 12:00) seniorów 60+ na warsztaty dla osób z demencją. Podczas warsztatów uczestnicy odkryją tajemnice kolekcji Zamku Królewskiego na Wawelu. Zwiedzając stałe i czasowe wystawy, uczestnicy przyjrzą się dziełom sztuki i będą się zastanawiać nad emocjami, które wywołują. Następnie uczestnicy, zainspirowani wystawami, stworzą własne arcydzieła. Celem spotkania jest stymulacja pamięci, wspomaganie integracji sensorycznej i rozwijanie kreatywności.
Koszt biletu: 1 zł, sprzedaż online; opiekun osoby starszej z demencją uczestniczy w warsztatach bezpłatnie.
Warsztatom będą towarzyszyły oprowadzania.
- „Wawel Podziemny. Lapidarium”, 9 listopada
Oprowadzanie po wystawie Lapidarium połączone z kreatywnymi warsztatami. Uczestnicy zwiedzą ekspozycję stałą prezentującą wawelski zbiór zabytkowych kamieni, fragmentów budowli. Warsztaty poświęcone będą tworzeniu kamiennych budowli lub ich fragmentów. Miejsce zbiórki – przed wejściem do Lapidarium - „Skarbiec Koronny”, 10 listopada
Oprowadzanie po wystawie Skarbiec Koronny połączone z kreatywnymi warsztatami. Uczestnicy zwiedzą ekspozycję stałą prezentującą precjoza, kosztowności, paradne naczynia oraz Szczerbiec. Podczas warsztatów powstaną wyjątkowe skarby. Miejsce zbiórki – przed wejściem do Skarbca Koronnego.
Królestwo emocji. Warsztaty dla dzieci w spektrum autyzmu
„Królestwo Emocji” zamieszkują kolorowi przyjaciele – pacynki emocji, które zabiorą uczestników w interaktywną podróż po wawelskim królestwie. W jej trakcie dzieci poznają fascynujące historie związane z zamkiem; będą odkrywać swoje uczucia oraz nazywać emocje - zapowiada wydarzenie Zamek Królewski na Wawelu.
Uczestnicy wysłuchają opowieści edukatorki, która przeniesie ich w świat ostatnich wawelskich koronacji. Fascynujące historie wprowadzą uczestników w czarujący klimat królewskiego dworu. Dzieci będą korzystać z różnorodnych pomocy sensorycznych wspomagających zrozumienie i przyswajanie nowych treści.
Zajęcia prowadzone przez doświadczoną arteterapeutkę służą stworzeniu bezpiecznej przestrzeni do wyrażania emocji przez dzieci. Dostępne będą rozwiązania wspierające takie jak słuchawki wygłuszające oraz piktogramy.
Warsztaty przeznaczone są dla dzieci w wieku 8–14 lat. Odbędą się 9 listopada, godz. 10.30–12.30. Miejsce zbiórki: wejście na wystawę Zamek II (klatka schodowa Poselska) Bilety: 10 zł, sprzedaż online.
