Nasza Loteria

Kraków. Mury odsłonięte przez archeologów na placu budowy przy ul. Lubicz. Będzie więcej znalezisk?

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Mury przy ul. Lubicz odsłonięto w ramach przedinwestycyjnych badań archeologicznych
Mury przy ul. Lubicz odsłonięto w ramach przedinwestycyjnych badań archeologicznych Andrzej Banaś
Przechodnie idący ulicą Lubicz zwrócili uwagę na intrygująco wyglądające ceglane mury, które odsłonięto na terenie inwestycji przy tzw. Domu Opidów. Spytaliśmy służby konserwatorskie o to znalezisko.

Barometr Bartusia - krakowska gastronomia walczy z pandemią i niemądrym prawem

Dom Opidów to XIX-wieczny pałac stojący przy skrzyżowaniu ulic Lubicz i Ariańskiej, z charakterystyczną figurą Matki Boskiej na balkonie, zabytkowy. W czerwcu tuż obok niego (oraz powstałego kilka lat temu nowego budynku w bezpośrednim sąsiedztwie) rozpoczęto prace w ramach budowy domu wielorodzinnego z podziemnym dwupoziomowym garażem.

O odkryte mury na tym terenie zapytaliśmy w Wojewódzkim Urzędzie Ochrony Zabytków (WUOZ). Służby konserwatorskie w odpowiedzi informują, że na działce przy ul. Lubicz 40 prowadzone są wyprzedzające, przedinwestycyjne badania archeologiczne na mocy pozwolenia konserwatorskiego małopolskiego konserwatora zabytków. Są one związane z inwestycją budowlaną na terenie tej działki (inwestor posiada pozwolenie konserwatorskie na prowadzenie robót budowlanych).

- Zarówno badania, jak i roboty budowlane prowadzone są legalnie, a nasz urząd jest regularnie powiadamiany o postępach prac – uspokaja Agnieszka Małysa, inspektor ochrony zabytków ds. zabytków archeologicznych WUOZ.

Jak nam przekazała przedstawicielka WUOZ, odsłonięte na działce ceglane mury są pozostałościami po budynku z przełomu XIX i XX, który wyburzono w latach 2007-10. Zostały one zbadane przez uprawnionego badacza architektury, zapadła decyzja, że po zinwentaryzowaniu i zadokumentowaniu przez archeologów zostaną rozebrane.

- W czasie dotychczas przeprowadzonych badań archeologicznych nie stwierdzono obecności materiałów zabytkowych - wszystkie nawarstwienia i wydobyte przedmioty pochodzą z drugiej połowy XX wieku. Badania będą kontynuowane - być może po usunięciu współczesnych nawarstwień i pozostałości zabudowań badacze natrafią na nienaruszone zabytkowe nawarstwienia - dodaje Agnieszka Małysa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska