https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Muzeum w miejscu dawnego obozu KL Plaszow: 43 hektary pamięci [ZDJĘCIA]

Małgorzata Mrowiec
Tak obecnie wygląda teren byłego obozu koncentracyjnego KL Plaszow. Plenerowa wystawa, z kilkunastoma tablicami, będzie prezentowana tutaj do czasu utworzenia docelowego Muzeum - Miejsca Pamięci KL Plaszow
Tak obecnie wygląda teren byłego obozu koncentracyjnego KL Plaszow. Plenerowa wystawa, z kilkunastoma tablicami, będzie prezentowana tutaj do czasu utworzenia docelowego Muzeum - Miejsca Pamięci KL Plaszow Fot. Anna Kaczmarz
Gmina Kraków nabyła działkę, o powierzchni około 0,15 hektara, w rejonie ulic Swoszowickiej i Abrahama, w obrębie byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego KL Plaszow. Kupno tego gruntu to kolejny element porządkowania terenu, który ma się zamienić w nowe muzeum.

Z wnioskiem o pozyskanie tej nieruchomości wystąpiło do magistratu Muzeum Historyczne Miasta Krakowa. To ono ma być przyszłym opiekunem Muzeum - Miejsca Pamięci KL Plaszow. Przy czym zgodnie z założeniami będzie to odrębna instytucja, prowadzona wspólnie przez gminę oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

- Dzięki temu nowemu muzeum w Krakowie powstanie pełny program upamiętnienia, wielowątkowy, dotyczący anatomii zbrodni i cierpienia ofiar - mówi Michał Niezabitowski, dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Krakowa.

Obecnie na trasę pamięci opowiadającą o Holokauście składają się: Apteka pod Orłem na terenie dawnego getta, Fabryka Emalia Oskara Schindlera i Dom Śląski przy ul. Pomorskiej - siedziba gestapo. W założeniach KL Plaszow będzie dopełnieniem tej trasy.

Wciąż nowe znaleziska

Muzeum - Miejsce Pamięci KL Plaszow ma obejmować teren poobozowy między ulicami Kamieńskiego a Jerozolimską, wpisany do rejestru zabytków. Ma on powierzchnię 43 hektarów.

Według dyr. Niezabitowskiego więcej niż połowę osób przyjeżdżających do Płaszowa będą stanowić turyści zagraniczni. Sądząc po frekwencji m.in. w Fabryce Emalia, spodziewa się tutaj rocznie pół miliona odwiedzających.

Oto 15 najbardziej zadłużonych gmin w MałopolsceKtóre gminy w Małopolsce są najbardziej zadłużone w przeliczeniu na jednego mieszkańca? Oto zestawienie najbardziej zadłużonych gmin w regionie na koniec 2017 r. Zestawienie pochodzi z danych resortu finansów opublikowane przez portal samorzad.pap.pl

Oto 15 najbardziej zadłużonych gmin w Małopolsce

Do tej pory m.in. został przygotowany scenariusz dla przyszłego muzeum, które ma przywrócić pamięć o ofiarach obozu. Dokonano aktualizacji projektu architektonicznego. Przeprowadzono zakrojone na szeroką skalę badania archeologiczne terenu poobozowego. Teraz trwa ich drugi etap i do dotychczas pozyskanych ponad 6 tys. zabytków archeologicznych dołączają kolejne znaleziska.

- Znaleźliśmy m.in. bardzo dużo kul. Musimy się im dokładnie przyjrzeć, bo wiemy też, że na terenie obozu po wojnie przez kilkanaście miesięcy stacjonowała Armia Czerwona i miała strzelnicę - zaznacza Niezabitowski. Ale co do niektórych pocisków jest już pewność, że pochodzą z niemieckiego pistoletu parabellum. Wiadomo już również, gdzie były miejsca rozstrzelań.

Ponad rok temu otwarto plenerową wystawę pomiędzy ulicami Kamieńskiego i Wielicką. W miejscach ważnych dla historii obozu rozstawiono 19 tablic, które zawierają archiwalne zdjęcia, krótkie informacje historyczne, jak też fragmenty relacji świadków.

Magistrat informuje, że od wielu miesięcy toczą się rozmowy z ministrem kultury odnośnie współprowadzenia nowego muzeum.

Z kolei Rada Miasta w listopadzie br. podjęła uchwałę zobowiązującą prezydenta Krakowa do podjęcia działań na rzecz utworzenia tej nowej instytucji.

W połowie grudnia prezydent Krakowa podpisał zarządzenie dotyczące zgody na nabycie na rzecz gminy działki nieopodal ulic Swoszowickiej i Abrahama. Jej wartość wynosi około 200 tys. zł. Nieruchomość właśnie została pozyskana. Jak zaznacza Wydział Skarbu Miasta, w związku z tworzeniem Miejsca Pamięci KL Plaszow do nabycia pozostała jeszcze kolejna działka od strony ul. Jerozolimskiej, ale poza obrysem dawnego obozu. Jednak w tym wypadku z zakupem trzeba poczekać do czasu uregulowania stanu prawnego nieruchomości.

- Od strony ul. Jerozolimskiej, na terenie przyległym do dawnego obozu potrzebujemy miejsca, by urządzić strefę recepcyjną, gdzie odwiedzający kupią bilet, coś zjedzą, skorzystają z toalety - tłumaczy dyr. Michał Niezabitowski.

Upamiętnienie za 50 mln zł

Istotą przyszłego upamiętnienia ma być zachowanie autentyczności przestrzeni poobozowej. W planach jest uporządkowanie zieleni, odwodnienie terenu, ponadto wprowadzenie małej architektury (m.in. ławki) oraz odpowiednie przygotowanie alejek. Będą utwardzone kamieniem, wygodne zarówno do chodzenia, jak i do poruszania się na wózku inwalidzkim. Zostanie oznaczona lokalizacja budynków obozowych, a ich odkryte relikty będą wyeksponowane.

Planowana inwestycja obejmuje remont konserwatorski i rewitalizację Szarego Domu przy ul. Jerozolimskiej 3, w którym w trakcie funkcjonowania obozu znajdował się karcer, katownia. To jedyny zachowany historyczny budynek na tym terenie, będzie w nim wystawa.

Oprócz tego wzniesione zostaną dwa nowe obiekty: Memoriał (pomieści wystawę opowiadającą historię obozu i getta krakowskiego) oraz Centrum Turystyczno-Edukacyjne.

Szacuje się, że całościowy koszt upamiętnienia wyniesie ok. 50 mln złotych. Dyrektor Niezabitowski ocenia, że od momentu zakończenia prac projektowych i uzyskania stosownych pozwoleń potrzeba będzie około półtora roku na realizację przedsięwzięcia. Do nowego muzeum można by zatem wejść na przełomie 2020 i 2021 roku.

KONIECZNIE SPRAWDŹ:

Komentarze 8

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

r
riko
Tak sprzedana za grosze firmie. A mogła być świetnym miejscem np. na muzeum bo to część obozu ale gdzież tam, kasa się liczy misiu, kasa
r
riko
Zgadzam się z,,0101" w całości. Kiedyś,, lobbowałem" trochę tu i tam za ożywieniem tego miejsca dla potomnych i pamięci martylologii narodu polskiego. A tu znów holocaust i holocaust a Polacy gdzie? ciszaIIIIIII To,że większość ofiar żydowskich to Polacy-cisza IIIIII P.Niezabitowski pomyśl pan trochę no chyba ,żeś pan Żyd to wszystko tłumaczy. Żydzi jak chcą Muzeum Getta to powinno ono znajdować się na jego terenie (teren obozu to nie getto IIII) np. na pl.Bohaterów Getta ale tam p. Majchrowski wolał wybudować hotele i biurowce .Getto było tylko ,,częścią" obozu a nie odwrotnie . Boję się .że obóz i ten Memoriał staną się następną tubą propagandową w rękach Żydów i jutro się okaże ,że to Polacy ich tam wymordowali zgodnie z narracją izraelskich przewodnikow wycieczek.
Dlatego : tu i teraz i dziś : ŻĄDAM aby:
1) Dyrektorem tego muzeum był nie-Żyd. 2) Żydzi też mają partycypować w kosztach (czy prawdą jest ,że gmina miejska wykupiłaIIII działkę od gminy żydowskiej? bo jeśli tak TO SKANDAL 3) 1/3 w Memoriale ma być poświęcona WSPÓŁUCZESTNICTWU Żydów w holokauście (policja żydowska,szmalcownictwo,żydowska administracja w gettcie czy sonderkomando w Oświęcimiu Cześć ofiarom IIIIIII
b
buzer-faja
Hmmm. a co z willą w której urzędował Amon Goetz? Sprzedana już?
0101
Nie bardzo rozumiem dlaczego to ma być opowieść o tzw.Holocauście? Przecież to jest historia zagłady Narodu Polskiego ,w czasie okupacji. Pomysł na wymordowanie narodu żydowskiego Niemcy zaczęli realizować od 1942r. Wszystkie obozy koncentracyjne zakładane przez Niemców na terenie Polski były przeznaczone jako miejsca unicestwienia Narodu Polskiego. Potem zaczęto zamykać w obozach Cyganów, Żydów z Europy i inne narodowości. Pamięć Shoah powinny pielęgnować Niemcy w Niemczech. Holocaust jest błędnym pojęciem bo oznacza całkowitą zagładę narodu . Czyli że nie przeżył nikt.
b
bolek
Polska będzie kojarzona tylko z obozami śmierci.
r
riko
i tak developerzy będą szybsi, jak oni tego jeszcze nie wypatrzyli?no ale po artykule to jytro juz wjada kopary
r
riko
pod warunkiem że dyrektorem będzie nie-żyd
G
Gość
Na pewno działania będą tak skuteczne jak na Wzgórzu Kaim !
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska