https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Utrudnienia dla podróżnych i mieszkańców. Delegacje z całego świata sparaliżują ruch w Małopolsce

Anna Piątkowska
W najbliższych dniach dojazd na Balice może być utrudniony
W najbliższych dniach dojazd na Balice może być utrudniony FOT: ADAM WOJNAR/POLSKA PRESS
Krakowskie lotnisko wydało komunikat, w którym przestrzega przed możliwymi utrudnieniami w dotarciu do portu lotniczego. Tym razem to nie mgła, a uroczystości, na które do Małopolski przybędą głowy państw i VIP-y z całego świata. Z utrudnieniami w ruchu muszą się liczyć także mieszkańcy Krakowa i Oświęcimia.

"Prosimy o zaplanowanie większej ilości czasu na dojazd do lotniska" - głosi komunikat portu lotniczego w Balicach, który pojawił się w sobotę (25 stycznia) rano.

Przyczyną możliwych utrudnień będzie wzmożony ruch na drogach dojazdowych do lotniska związany z wizytami VIP-ów zmierzającymi do Oświęcimia na uroczystości związane z 80. rocznicą wyzwolenia byłego Niemieckiego Nazistowskiego Obozu Koncentracyjnego i Zagłady Auschwitz-Birkenau.

Same uroczystości zaplanowane są na późne popołudnie w poniedziałek, ale już w niedzielę w Krakowie mają pojawić się zagraniczne delegacje z głowami wielu państw świata. Na liście oficjalnych delegacji, które przyjadą na obchody 80. rocznicy wyzwolenia KL Auschwitz jest siedem królewskich par, 19 prezydentów, siedmiu premierów i jeden kanclerz.

Utrudnienia w ruchu nie tylko w drodze na lotnisko

Komplikacje związane z dotarciem na lotnisko mogą pojawić się do wtorku 28 stycznia.

Podobny komunikat wydała małopolska Policja, która utrudnienia w ruchu zapowiada nie tylko na trasie do Balic.

"Największe utrudnienia będą występować w poniedziałek, 27 stycznia, na trasach dojazdowych oraz wyjazdowych z Krakowa do Oświęcimia i z Katowic do Oświęcimia. Tego dnia na tych odcinkach można spodziewać się krótkotrwałego wstrzymania ruchu. W samym Oświęcimiu wyłączone z ruchu będą drogi w bezpośrednim sąsiedztwie obu części Muzeum: Auschwitz I oraz Auschwitz II-Birkenau" - zapowiada Policja.

Policja sugeruje, by w najbliższych dniach kierowcy korzystali z alternatywnych tras. Natomiast mieszkańcy oraz kierowcy, którzy będą musieli korzystać w tym czasie z dróg, proszeni są o wyrozumiałość i stosowanie się do poleceń funkcjonariuszy biorących udział w zabezpieczeniu.

W samym Krakowie policja nie ma w planach zamykania ulic w związku z przybyciem do miasta zagranicznych delegacji. Jednak, jak informuje nas biuro prasowe Komendy Miejskiej w Krakowie, trzeba się liczyć z chwilowymi utrudnieniami związanymi z przejazdem delegacji, ruchem mają kierować wówczas funkcjonariusze. Policja nie przewiduje jednak dużych komplikacji w związku ze wspomnianymi wizytami.

Z utrudnieniami kierowcy mogą się liczyć w rejonie I obwodnicy miasta, ulic Basztowej, Dietla, Księcia Józefa, Królowej Jadwigi i Kościuszki.

Według nieoficjalnych informacji prezydent Krakowa ma się spotkać z przybyłymi do miasta VIP-ami na wspólnej kolacji na Kazimierzu, tam również mogą pojawić się chwilowe problemy w ruchu. W poniedziałek prawdopodobnie zjawi się tu również brytyjski monarcha, co najprawdopodobniej będzie się wiązało z chwilowymi komplikacjami dla kierowców.

– Jesteśmy dobrze przygotowani do uroczystości związanych z 80. rocznicą wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz – Birkenau. Przygotowania te były wieloaspektowe i trwały już od dłuższego czasu. Zadbamy, żeby było bezpiecznie, a zarazem służby będą dbać o to, aby minimalizować utrudnienia w ruchu drogowym – mówi wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar.

W związku z wizytą delegacji dyplomatycznych, decyzją ministra spraw wewnętrznych i administracji, obowiązuje zakaz noszenia broni. W Krakowie dotyczy on niedzieli (26 stycznia), a kolejnego dnia w Oświęcimiu (26 stycznia).

Obchody 80. rocznicy wyzwolenia Niemieckiego Nazistowskiego Obozu Koncentracyjnego i Zagłady Auschwitz

Oficjalne obchody wyzwolenia obozu rozpoczną się 26 stycznia o godz. 16.00. Na uroczystościach spodziewanych jest łącznie 3 tys. gości. Tych najważniejszych - byłych więźniów obozu ma być 50, ale pojawią się tez liczne delegację, swoją obecność zapowiedzieli, m.in. król Karol, królewskie pary z Belgii, Danii, Hiszpanii, Luksemburga, Niderlandów, Norwegii i Szwecji premier Kanady Justin Trudeau.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Uroczystości w Gnieźnie. Hołd dla pierwszych królów Polski

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska