https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Na cmentarzach coraz mniej miejsca. Pomóc może rozbudowa, ale urzędnicy się nie spieszą

Dawid Serafin
Cmentarz na Salwatorze
Cmentarz na Salwatorze fot. Andrzej Banaś
Szybko ubywa wolnych miejsc na cmentarzach komunalnych. A co roku umiera 7 tys. krakowian. Problem może rozwiązać jedynie rozbudowa, ale urzędnicy nie śpieszą się z wykupem gruntów.

Zaczyna brakować miejsc na nowe groby na cmentarzach komunalnych. Co roku jest tam chowanych prawie 5,4 tys. osób. Tymczasem wolnych kwater pozostało niespełna 13 tysięcy. To spory problem. Jego rozwiązaniem może być rozbudowa obiektów. Wcześniej jednak urzędnicy muszą wykupić ziemię sąsiadującą z cmentarzami. Szkopuł w tym, że w ciągu ostatnich trzech lat na ten cel magistrat wydał niespełna 8 tysięcy złotych.

Tymczasem w Krakowie jest 12 cmentarzy komunalnych. Na pięciu z nich nie ma już ani jednego wolnego miejsca. Na kolejnych sześciu zapełnienie wynosi blisko sto procent.

Maki Czerwone pod wodą

Dla rodzin chcących pochować swoich zmarłych blisko miejsca zamieszkania to spory problem. Przekonał się o tym pan Rafał Tosza. - Chciałem pochować teściową na cmentarzu Maki Czerwone. Jednak zamiast tego pogrzeb odbył się na drugim końcu miasta - opowiada mieszkaniec Ruczaju. Powód? Zbyt wysoki poziom wód gruntowych, które uniemożliwiają chowanie zmarłych w sposób tradycyjny.

Zgodnie z przepisami, zwierciadło wody powinno znajdować się poniżej głębokości 2,5 metra pod ziemią. Na cmentarzu Maki Czerwone tak nie jest. - Z tego powodu zaprzestaliśmy pochówku w trumnach. Do dyspozycji jest natomiast 410 miejsc grzebalnych pod urnę - wyjaśnia Patrycja Ćwikła z Zarządu Cmentarzy Komunalnych (ZCK).

Nowa Huta bez Grębałowa

Miejsc zaczyna brakować także na cmentarzu w Grębałowie. Zostało ich zaledwie 50 na tradycyjne pochówki oraz 360 w niszach na urny.

Dla mieszkańców, którzy już zawczasu chcą zadbać o wolną kwaterę, to spory problem. ZCK rozpatruje obecnie podania o miejsce złożone jeszcze w 2011 roku.

Podobnie jest w innych miejscach. Na cmentarzu Pycho-wickim do dyspozycji zostało zaledwie 190 miejsc grzebalnych. Nieco lepiej jest na cmentarzu Rakowickim. W części położonej przy ulicy Prandoty jest jeszcze 380 miejsc grzebalnych. Podobna liczba jest również na cmentarzu w Mydlnikach i przy ulicy Bieżanowskiej.

- Najwięcej miejsc jest na cmentarzu Prądnik Czerwony. Około 11 tysięcy - mówi Patrycja Ćwikła.
Tymczasem rocznie w mieście umiera blisko 9,5 tysiąca osób, z których 7 tysięcy jest zameldowanych w Krakowie. Natomiast 5,4 tys. osób jest chowanych na cmentarzach komunalnych. Półtora tysiąca to pochówki w urnach.

Plany na wolny wykup

Aby uniknąć wyczerpania się miejsc, Zarząd Cmentarzy Komunalnych przygotował plan rozbudowy miejsc pochówku. Jego powodzenie zależy jednak od sprawnego działania miejskich urzędników. ZCK chce m.in. poszerzyć cmentarz w Grębałowie o 3,8 hektara, rozbudować cmentarz Podgórski o 1,5 hektara oraz stworzyć nowy cmentarz w Ruszczy. - Głównym czynnikiem gwarantującym powodzenie prac jest tempo wykupu przez miasto gruntów - wyjaśnia Ćwikła.

Do chwili obecnej urzędnicy pozyskali siedem nieruchomości o powierzchni 1,6 hektara, by móc rozbudować cmentarz w Grębałowie. - Do wykupu pozostały jeszcze 2 działki o łącznej powierzchni ok. 0,66 ha. Z uwagi na trwające w chwili obecnej postępowania spadkowe, a także brak wymaganych dokumentów, do chwili obecnej nie udało się ich pozyskać - wyjaśnia Zbigniew Krzysztyniak dyrektor biura prasowego Urzędu Miasta.

A co z cmentarzami Podgórskim i w Ruszczy? Nie podjęto działań. Urzędnicy nie wiedzą nawet jakie grunty trzeba dokładnie nabyć i ile zapłacić. Tłumaczą , że nie wpłynął wniosek od ZCK o wykup terenów.

Problem zmniejszającej się liczby miejsc może po części rozwiązać budowa cmentarza komunalnego w Podgórkach Tynieckich. Za jego powstanie odpowiada polsko-włoskie konsorcjum. Zgodnie z planem w 2016 roku ma zacząć działać tam spopielarnia zwłok. Za kilka lat ma powstać cmentarz. Na jego terenie ma być do dyspozycji 9 tys. miejsc pochówków. Inwestycja będzie kosztować 24,5 mln złotych.

* * *

Fakty

- Na cmentarzch: Lubostroń, Wola Duchacka, Podgórskim, Bronowice oraz starym cmentarzu Podgórskim nie ma już ani jednego miejsca grzebalnego.

- Na Makach Czerwonych wolno chować tylko w urnach.

- Na cmentarzu Rakowickim dostępnych jest 380 miejsc grzebalnych oraz 38 niszy urnowych. W Grębałowie jest 50 miejsc grzebalnych i 360 niszy urnowych. W Prokocimiu jest dostępnych 350 miejsc grzebalnych i 75 miejsc na urny. W Mydlnikach jest 440 miejsc grzebalnych i 105 niszy urnowych. W Pychowicach jest 190 miejsc grzebalnych. Na Prądniku Czerwonym dostępnych jest 11 tys. miejsc i 264 nisze urnowe.

- W latach 2010-2014 wydano 3,2 mln na wykup gruntów pod cmentarze.

- W Krakowie jest 17 cmentarzy parafialnych

Komentarze 26

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

H
Hipo
Krąży taka pogłoska, że mają być wygaszane nie tylko szkoły w Krakowie, ale też cmentarze. Monopol ma mieć podobno firma z Łodzi w Podgórkach Tynieckich. Można sobie wyobrazić jakie będą koszty pochówków i innych usług w takim monopolu. Jednym słowem żyć nie umierać w Krakowie!
G
Gurek
To będzie chyba druga kaplica Zygmuntowska w Krakowie skoro w budżecie miasta przeznaczono już na nią 13 mln 200 tys.
G
Gość
Druga jest z piecami przy cmentarzu Żeromskiego. Po co nam trzecia? Żeby znajomy (znajomi) króliczka mogli naszym kosztem zarobić. Ile nasz kosztowała spopielarnia w Podgórkach? W zeszłym roku w budżecie przeznaczono 5 mln a w tym 5mln 200 tys plus droga i media ok 3 mln. To chyba najdroższa spopielarnia w historii. Pewnie będzie miała złote dachy!
k
krakowski
nie masz żadnych racjonalnych argumentów ?? czyli - NIE bo NIE.!
Marne to.....
Gdy racje są kruche - usztywnia się stanowisko.
68r
Genialne , spopielarnia . A może jeszcze wprowadzić jeszcze jeden sposób pochówku .Od razu do nieba ,przez komin , po co jeszcze bawić się w pochówki do ziemi lub niszy . Oczywiście pochówek "do nieba" , " w chmury" lub "w kosmos" za dodatkową opłatą w eurowalucie.
o
obserwator z daleka
Jakich my czasow dozylismy , ze problemem jest miejsce na cmentarzu !. Nie mam godziwego lukum za zycia musze wyjezdzac z Krakowa zeby mieszkac godnie , teraz jeszcze w sile wieku musze sie martwic (bo jednak mysle przyszlosciowo ) co bedzie ze mna jak juz odejde ? To jest polski fenomen , ze Polska sie wyludnia i mieszkan ciagle brakuje , to wcale sie nie dziwie ze ci pozostali w kraju chetniej wola sie przenies nieraz przedwczesnie do "mieszkan " wiecznego spokoju .
d
dzień
gdzie ? podaj adresy.
G
Gość
I to nie jedna. Dlaczego więc nie funkcjonuje? Zapytaj Pana Prezydenta. Czy społeczeństwo Krakowa czy Pan prezydent jest z innej epoki? Dlaczego ludzie nie poszliście do wyborów samorządowych i ta garstka jego krewnych i znajomych (ok 17% mieszkańców Krakowa) go wybrała? Jedyna nadzieja w wyborach parlamentarnych. Może wreszcie wygrają uczciwi i pogonią Majchrowskiego.
F
Franek
Oni są do wszystkiego zdolni i dla nich wespół z Majchrowskim prawo nie istnieje.
t
trup
spieszmy się umierać... bo miejsca brakuje
K
Kaziu
proponuję zakaz umierania - znając naszych PO-radnych coś takiego by przeszło
d
dzień
oczywiscie--popieram
b
b......
Urny można składać (wkładać) do rodzinnych grobowców , również do
kolumbarium -to jest kwestia wyboru ,intelektu i zapatrywań.!
Stosowanie mądrzejszych rozwiązań uchroni miejską infrastrukturę przed (przyszłościową ) zagładą.!
Perspektywa "długofalowego pochówku tradycjonalnego" niebawem udowodni mieszkańcom metropolii (Kraków) nie godzącym się na spopielanie zwłok- że w najbliższym DZIESIĘCIOLECIU- ich stanowisko -nie ma i nie powinno mieć poparcia oraz że jest pozbawione RACJI.....!
K
KRE
na urny też brakuje miejsca
l
la vie
Ludzie !! OCKNIJCIE się wreszcie - MUSI - powstać spopielarnia zwłok w rejonie Krakowa - to jedyne rozwiązanie umożliwiające godny pochowek w przyszłości !.
Większość miast dojrzało do takiej decyzji.. ale niestety Społeczeństwo krakowskie jest "usytuowane" w I X X wieku.
"Można wykształcić głupca, ale nigdy nie nauczysz go myśleć."
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska