Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Na terenie Nowej Huty ma powstać park rzeczny o powierzchni ponad 100 ha. Koszt jego budowy szacuje się na ok. 68 mln złotych

Ewa Wacławowicz
Ewa Wacławowicz
Anna Kaczmarz / Polska Press
W Krakowie ma powstać nowy park rzeczny - Park Przylasek Rusiecki. Ma on objąć swoim zasięgiem teren o powierzchni ponad 100 hektarów, w tym w większości obszar istniejących 14 zbiorników wodnych. Ingerencja w przyrodę ma być minimalna, choć w parku nie braknie ścieżek (w tym edukacyjnych) czy małej architektury. Koszty inwestycji szacuje się na ok. 68 mln złotych.

Pierwsze przygotowania do budowy parku zostały już poczynione. W trakcie realizacji jest droga o utwardzonej nawierzchni w ciągu ul. Gen. M. Karaszewicza-Tokarzewskiego i fragmentu ul. Karasiówka. Prace mają zakończyć się w maju br. Ich koszt to ok. 1,5 mln zł, przy czym 880 tys. zł pochodzi z Budżetu Obywatelskiego Miasta Krakowa.

Równolegle Kraków Nowa Huta Przyszłości S.A. zleciła krakowskiej pracowni Ekotektura Sp. z o.o. opracowanie Programu Funkcjonalno–Użytkowego (PFU) wraz z koncepcją architektoniczną parku Przylasek Rusiecki. Koszt opracowania to 151 tys. zł. Prace te są już w końcowej fazie.

Minimalna ingerencja w przyrodę za blisko 70 mln złotych

Dalsze działania związane z terenem będą planowane po odbiorze dokumentacji. Już teraz szacuje się, że prace będą kosztować ok. 70 mln złotych.

-Szacujemy wartość prac na ok. 68 mln zł brutto. Właśnie o takiego rzędu środki spółka planuje aplikować m.in. do programu Fundusze Europejskie dla Małopolski 2021-2027 i programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027 - mówi nam Aleksandra Sadowska, dyrektor Biura Obsługi Inwestora, Współpracy i Promocji w Kraków Nowa Huta Przyszłości.

Alternatywę dla tych środków spółka widzi w Krajowym Planie Odbudowy i Zwiększania Odporności, w ramach którego mają być dostępne kredyty na zieloną transformację miast.

Wyboru optymalnego sposobu zagospodarowania obszaru otoczenia zbiorników wodnych w Przylasku Rusieckim dokonano podczas prac nad Planem Rozwoju Zbiorników Wodnych Przylasek Rusiecki. Porównano wówczas trzy potencjalne warianty działań: wariant nieinwestycyjny (utrzymanie obecnego stanu zagospodarowania), wariant „rzeczny park miejski” (minimalna ingerencja w istniejącą strukturę), wariant „zrównoważonego rozwoju” (stworzenie atrakcyjnego obszaru wypoczynku i rekreacji z poszanowaniem cennych zasobów przyrodniczych i ekologicznych).

Uzasadnieniem wyboru wariantu „zrównoważonego rozwoju” w ww. dokumencie jest założenie minimalnej ingerencji w istniejącą przyrodę, przy jednoczesnym rozwoju funkcji turystycznorekreacyjnych tego miejsca, kompleksowe podejście do rewitalizacji terenów zielonych oraz uwzględnienie w najwyższym stopniu oczekiwań mieszkańców wynikających z przeprowadzonych badań ankietowych i konsultacji społecznych.

-Zakładamy więc minimalną ingerencję w zastaną strukturę otoczenia i wpasowanie nowoprojektowanych elementów w istniejący krajobraz. Przewidujemy zorganizowanie ścieżek pieszych i rowerowych, w tym ścieżek zdrowia, ścieżek edukacyjnych dostosowanych również dla osób z niepełnosprawnościami, jak również obiektów małej architektury (kosze na śmieci, ławki, ławostoły, stojaki rowerowe, tablice informacyjne i przyrodnicze) - informuje Aleksandra Sadowska

Niestety, dominantę na tym obszarze stanowią linie wysokiego napięcia. Przebiegają one bezpośrednio nad niektórymi akwenami, wzdłuż dwóch głównych grobli. Wpływają one nie tylko na wygląd terenu, ale także ograniczają możliwość jego wykorzystania i stanowią realne zagrożenie dla ptactwa.

Park z funkcją edukacyjną

Dlatego w ramach przedsięwzięcia planowane jest skablowanie biegnących przez teren sieci wysokiego napięcia ale też m.in. wykonanie systemu inteligentnego, energooszczędnego oświetlenia; uporządkowanie gospodarki ściekowej i budowa toalety publicznej; wydzielenie strefy wędkowania i połączenie jej z innymi funkcjami tego obszaru, budowa pomostów w celu ochrony przybrzeżnej strefy wód, w tym pomostów obserwacyjnych czy wykonanie punktów widokowych obserwacyjnych.

Na terenie kompleksu zbiorników wodnych w Przylasku Rusieckim od strony ul. Karasiówka znajduje się także nieużytkowany obecnie budynek z lat 50. XX wieku, który zostanie poddany modernizacji i adaptacji na cele ośrodka edukacji ekologicznej.

-Zakładamy podział prac na 8 etapów i zrealizowanie całości w ciągu 24 miesięcy od momentu przysłowiowego wbicia pierwszej łopaty. A to, kiedy będzie miało ono miejsce, zależy tylko i wyłącznie od możliwości sięgnięcia po dofinansowanie ze środków Funduszy - tłumaczy dyrektor Biura Obsługi Inwestora, Współpracy i Promocji w Kraków Nowa Huta Przyszłości.

Wstęp do parku będzie bezpłatny

Zespół zbiorników wodnych w Przylasku Rusieckim, który zostanie włączony do planowanego parku, powstał po zakończeniu eksploatacji żwiru, rozpoczętej tu już podczas II wojny światowej, ale na szeroką skalę rozwiniętej dopiero od 1964 roku. Po zakończeniu poboru kruszywa, w wyniku stabilizacji stosunków wodnych, wyrobiska wypełniły się wodą, a brzegi zarosły roślinami.

-Jest to więc obszar poprzemysłowy (pogórniczy), który stopniowo odzyskuje naturalny charakter. Teren ten stał się siedliskiem licznych gatunków roślin i zwierząt. Znajduje się tutaj kąpielisko (akwen nr 1 po wschodniej stronie) oraz tereny łowisk wędkarskich - dodaje Patrycja Piekoszewska z biura prasowego krakowskiego magistratu.

Przełomowe odkrycie w recyklingu

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska