Nasza Loteria

Kraków. Na Wesołej miasto kupiło również kościół. Co stanie się ze świątynią? [ZDJĘCIA]

Adam Wojnar
Kościół przy ul. Kopernika 19
Kościół przy ul. Kopernika 19 Adam Wojnar
Gmina Kraków kupiła działki, na których znajdowały się dotychczas m. in. zabytkowe budynki klinik i przychodni Szpitala Uniwersyteckiego, przeniesionego obecnie w nowe miejsce do Prokocimia. Wśród kupionych przez miasto budynków jest także znajdujący się przy ul. Kopernika 19 dawny kościół karmelitów bosych pw. Niepokalanego Poczęcia NMP, z górującymi nad okolicą dwoma wieżami, który służył szpitalowi św. Łazarza. Co stanie się teraz ze świątynią?

FLESZ - Koronawirus w Polsce. Zachowajmy czujność i zdrowy rozsądek

Obecnie znajduje się tam kapelania szpitalna, w której posługują misjonarze i jezuici. Codziennie odprawiane są tu dwie msze św., a w sobotę odprawiana jest nowenna do Matki Bożej Cudownego Medalika oraz modlitwy w intencji chorych. Tu modlą się pacjenci i ich rodziny z oddziałów, które jeszcze funkcjonują.

Jak podkreślają przedstawiciele władz miasta, "nie wyobrażają sobie, aby to miejsce przestało być miejscem kultu".

Początkowo zainteresowanie kwestią ewentualnego przejęcia świątyni - w formie zakupu z bonifikatą lub jego użyczenia - wyraziła krakowska archidiecezja. Obecnie przede wszystkim są zainteresowani tą świątynią karmelici bosi do, których kościół należał niegdyś, a ich herb znajduje się na fasadzie kościoła.

Wesoła

Kraków. Władze miasta dzielą budynki na Wesołej według własn...

W XVII kościół i klasztor wybudowali Karmelici. Pod koniec XVIII w. klasztor został gruntownie odrestaurowany, zwłaszcza po zniszczeniach z czasów konfederacji barskiej. Ówczesny prymas Michał Poniatowski postanowił do klasztornych budynków przenieść szpital powszechny św. Łazarza, który karmelici odstąpili za niewielką sumę.

- Jesteśmy zainteresowani jakąś formą powrotu do budynku karmelitańskiego kościoła, który obecnie jest w rękach miasta. Jest to jedynie wstępna deklaracja, która wymaga szczegółowych rozmów z władzami Krakowa - podkreśla o. Jarosław Gabriel Janocha z krakowskiej prowincji karmelitów bosych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze 4

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

K
Karol

Są-do-wnie / pisany razem/ jest wulgaryzmem ? he,he,he

K
Karol

wyraz ' są [wulgaryzm]' / pisany razem/ jest wulgaryzmem ? he,he,he

K
Karol

Nie będzie sąsiedzkiego parku kieszonkowego na Kazimierzu. Księża chcą są[wulgaryzm] zasiedzieć działkę. Przedstawiciele miasta też pewnie ulegną zachciankom kiecmanów !

K
Karol

Karmelitański kościół ? Przecież jak od małego nas uczyli jest jeden , powszechny kościół Katolicki. Jak do interesów to są podzieleni na zakony, kurie, archdiecezje i ... go tam wie, na co jeszcze. Przedstawiciele miasta powinni pamiętać jak Kościelna Komisja Majątkowa przed kilkoma laty grabiła mienie Krakowa i jego mieszkańców. Miasto od kiecmanów nie może odzyskać Parku Kurka, a tu jakieś tkliwe artykuły. Może tak napiszcie dlaczego Karmelici utracili ten kościół na rzecz miasta ?

Ktoś uderzyl do zakonu Salwatrorian, czy nie są zainteresowani świątynią i się zamienią na Park Kurka i dawną siedzibę radia Kraków który nieuczciwie i podstępnie przejeli i odcieli mieszkańców nawet od parku. Jeżeli przedstawiciele miasta, w przeciwieństwie do mieszkańców Krakowa, nie wyobrażają sobie aby ten obiekt miałby przestać być miejscem kultu , to trzeba ogłosić przetarg i sprzedać tym co najwięcej zapłacą. Poza tym dlaczego ten kościół musi być sprzedany, a nie np. wydzierżawiony na 20 lat ? Na ul. Kopernika to chyba trzeci kościół, dochodowy to raczej nie będzie. Za, góra 10 lat ,postępująca sekularyzacja w społeczeństwie, doprowadzi do zamknięcia wielu świątyń i ich sprzedaży. Ciekawe, czy kiedyś zakon odstąpi budynek miastu za taka samą cenę za jaką go kupił ? Nie daj Boże aby po uwłaszczeniu się tych herbowych, nagle w kościele wybuchł pożar i nie było by szans na jego odbudowę. Wtedy, ci biedni, bosi, Karmelici, będą mieli na buciki. he,he

Przecież w Polsce, Krakowie, jest wiele Kościołów i związków wyznaniowych. Dlaczego z góry zakłada się , że to tylko KK może ten obiekt zakupić i to po bardzo symbolicznej cenie, za przysłowiową złotówkę ? Przedstawiciele miasta Kraków to osoby funkcyjne, oplacani z podatków mieszkańców, więc chcemy poznać nazwiska tych dobrodziejów, co to tak zatroskani są dobrobytem KK.

Może boją się, że zostaną uznani za kolaborantów watykańskiego okupanta i dlatego są anonimowi ?

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska