FLESZ - Koronawirus w Polsce. Zachowajmy czujność i zdrowy rozsądek
Obecnie znajduje się tam kapelania szpitalna, w której posługują misjonarze i jezuici. Codziennie odprawiane są tu dwie msze św., a w sobotę odprawiana jest nowenna do Matki Bożej Cudownego Medalika oraz modlitwy w intencji chorych. Tu modlą się pacjenci i ich rodziny z oddziałów, które jeszcze funkcjonują.
Jak podkreślają przedstawiciele władz miasta, "nie wyobrażają sobie, aby to miejsce przestało być miejscem kultu".
Początkowo zainteresowanie kwestią ewentualnego przejęcia świątyni - w formie zakupu z bonifikatą lub jego użyczenia - wyraziła krakowska archidiecezja. Obecnie przede wszystkim są zainteresowani tą świątynią karmelici bosi do, których kościół należał niegdyś, a ich herb znajduje się na fasadzie kościoła.
Kraków. Władze miasta dzielą budynki na Wesołej według własn...
W XVII kościół i klasztor wybudowali Karmelici. Pod koniec XVIII w. klasztor został gruntownie odrestaurowany, zwłaszcza po zniszczeniach z czasów konfederacji barskiej. Ówczesny prymas Michał Poniatowski postanowił do klasztornych budynków przenieść szpital powszechny św. Łazarza, który karmelici odstąpili za niewielką sumę.
- Jesteśmy zainteresowani jakąś formą powrotu do budynku karmelitańskiego kościoła, który obecnie jest w rękach miasta. Jest to jedynie wstępna deklaracja, która wymaga szczegółowych rozmów z władzami Krakowa - podkreśla o. Jarosław Gabriel Janocha z krakowskiej prowincji karmelitów bosych.
