https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Naukowcy z AGH wraz z chińską uczelnią techniczną zbudują dom zasilany słońcem

(MA)
Opracowanie:
Dom przyszłości powstający w ramach konkursu Solar Decathlon China 2021 będzie wyposażony m.in. w heliostat - rozwiązanie z AGH, dzięki któremu można doświetlić światłem naturalnym zacienione pomieszczenia
Dom przyszłości powstający w ramach konkursu Solar Decathlon China 2021 będzie wyposażony m.in. w heliostat - rozwiązanie z AGH, dzięki któremu można doświetlić światłem naturalnym zacienione pomieszczenia AGH
Zasilany energią słoneczną, ekonomiczny, energooszczędny i o atrakcyjnym wyglądzie. Taki ma być dom solarny, który w ramach konkursu Solar Decathlon China 2021 zbuduje zespół z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. AGH będzie współpracować przy tym innowacyjnym projekcie z chińską uczelnią techniczną. Akademia jest pierwszą uczelnią z Polski biorącą udział w globalnej serii konkursów Solar Decathlon. Dom, który zbuduje zespół krakowskich naukowców, stanie niedaleko Pekinu i będzie jednym z obiektów Zimowych Igrzysk Olimpijskich 2022.

FLESZ - Mamy coraz gorszą glebę

Wydział Energetyki i Paliw AGH został zaproszony do współpracy w konkursie przez China University of Mining and Technology, lidera projektu. Nadrzędnym celem badawczym zespołu z AGH jest zaprojektowanie strony energetycznej domu. Dodatkowo krakowska uczelnia jest odpowiedzialna za poszukiwanie partnerów z jednostek badawczych, firm oraz osób związanych z nowoczesnym budownictwem, które chcą dołączyć do tego niecodziennego projektu.

- Głównym zadaniem w konkursie jest stworzenie od podstaw domu zasilanego całkowicie energią słoneczną. Jak wskazuje nazwa inicjatywy, jest to słoneczny dziesięciobój - gotowe budynki będą oceniane w 10 różnych kategoriach, takich jak wydajność energetyczna, potencjał rynkowy czy wygoda oraz przyjazność środowisku. Kluczowe jest, by finalny obiekt był także funkcjonalny, przystępny finansowo oraz miał atrakcyjny design - przekazuje Natalia Bujak z biura prasowego AGH.

Naukowcy z AGH rozpoczynają właśnie pierwszy etap prac, czyli modelowanie i testowanie systemów energetycznych mających swoje zastosowanie w obiekcie. Projektują między innymi panele fotowoltaiczne, kolektory słoneczne, układy dystrybucji ciepła i chłodu czy oświetlenia. Efektem końcowym ich prac ma być zoptymalizowany dom przyszłości, w którym jak najmniejszym kosztem można wytworzyć jak najwięcej energii.

Ogród profesorski istnieje od XV wieku, w tym czasie pełnił różne role. Dziś można tu odpocząć w ciszy i spokoju w samym centrum miasta

Ogród profesorski - zielona oaza w samym centrum miasta [ZDJĘCIA]

Konkurs budowania domów solarnych odbywa się cyklicznie na sześciu kontynentach. Zespół z AGH bierze udział w edycji Solar Decathlon China 2021. Polsko-chińska ekipa będzie rywalizować z kilkunastoma innymi drużynami z całego świata. Domy zbudowane na konkurs finalnie staną w Chinach i będą służyć jako element kompleksu mieszkalnego podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich 2022 w Pekinie. Budynki będą także laboratoriami i modelami do analizy w zakresie zrównoważonego rozwoju energetycznego.

Zespół z AGH liczy obecnie dziewięć osób i wciąż poszukuje chętnych do współpracy przy projekcie. Wszyscy zainteresowani dołączeniem do zespołu znajdą szczegóły na stronie internetowej: https://solardecathlon.pl. "Poszukujemy wszystkich, którzy mają wspólny cel, zainteresowania, są otwarci i chętni do działania. Możesz być inżynierem, youtuberem, projektantem lub studentem socjologii lub architektury. Wykorzystamy Twoją wiedzę i pomysły" - zachęcają na stronie członkowie zespołu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dom i nieruchomości

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

S
S.Okularczyk

Brawo AGH - jesteśmy z was dumni

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska