Granty COST, finansowane z funduszy europejskich, są przyznawane od 1971 roku. Mają one na celu wsparcie budowy międzynarodowych zespołów badawczych o dużym zasięgu i wspieranie konsorcjów w pozyskiwaniu dodatkowych funduszy na projekty badawcze.
Prof. Michał Wierzchoń, dyrektor Instytutu Psychologii Uniwersytetu Jagielońskiego będzie jednym z liderów międzynarodowej sieci zajmującej się neuronalną architekturą świadomości. - Świadomość jest niezbywalną cechą funkcjonowania człowieka. Wciąż jednak nie wiemy, jak nasz mózg ją tworzy. Zaproponowano wiele różnych teorii neuronalnych podstaw świadomości. Badania dotyczące tej tematyki prowadzone były jednak na niewielkich grupach, co ogranicza płynące z nich wnioski. W ramach konsorcjum sieci COST chcemy opisać kompleksowy model neuronalnej architektury świadomości (tj. zaangażowane obszary w mózgu i połączenia między nimi) wykorzystując zarówno neuroobrazowanie, jak i dane zebrane w ramach serii zadań behawioralnych. Badaniami objęte zostanie kilkaset osób, zarówno zdrowych, jak i pacjentów klinicznych, w kilku jednostkach konsorcjum - mówi prof. Wierzchoń. - Wyniki naszych badań mogą okazać się pomocne np. przy diagnozowaniu zaburzeń świadomości – dodaje.
W ramach międzynarodowej sieci badania świadomości będą prowadzone w 26 krajach europejskich oraz Japonii. Projekt potrwa cztery lata. W komitecie zarządzającym zasiądzie również dr Michał Bola z Instytutu Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego Polskiej Akademii Nauk, oraz dr hab. Marek Binder z Instytutu Psychologii UJ. W pracach konsorcjum będzie brał udział cały zespół badaczy Instytutu Psychologii UJ zgrupowanych w ramach Laboratorium Badania Świadomości (c-lab.pl), którego prof. Wierzchoń jest liderem. Zespół realizuje obecnie trzynaście projektów badawczych poświęconych problematyce świadomości, regularnie publikując wyniki badań w prestiżowych czasopismach o zasięgu międzynarodowym.
Jak odróżnić alergie od przeziębienia?
Źródło: Dzień Dobry TVN/x-news
POLECAMY - KONIECZNIE SPRAWDŹ:
