
Plac Bohaterów Getta
O co chodzi z krzesłami? Plac Zgody, zwany po wojnie placem Bohaterów Getta był miejscem najtragiczniejszych wydarzeń w czasie likwidacji krakowskiego getta. To tu w dniu likwidacji zgromadzono ostatnich mieszkańców getta i stąd przewieziono do Auschwitz, a pozostałych poprowadzono do obozu w Płaszowie. 33 metalowe krzesła symbolizować mają dramatyczne losy krakowskich Żydów. Po likwidacji getta i wywózce mieszkańców pozostał bowiem na placu dobytek mieszkańców getta, także meble.

Kolorowe Schody
Niepozorna ulica Tatrzańska przy okazji festiwalu Grolsch ArtBoom została zamieniona w nietypową atrakcję turystyczną w Krakowie. Schody pomalowano, a na ich stopniach wypisano kilkadziesiąt cytatów z literatury. Było to w 2013 r. Po zakończeniu festiwalu schody stały się nietypową atrakcją dla turystów i mieszkańców, choć raczej nie dla tych, którzy mieszkają w okolicy...

Kościół św. Benedykta
To mały kościółek z wielką (i nadal niepoznaną) historią. Położony na Wzgórzu Lasoty jest najmniejszym kościołem w Krakowie. O istnieniu kościoła świadczą dokumenty z 1254 r., ale wcześniej stała tutaj przedromańska budowla, a jeszcze wcześniej, w czasach pogańskich odbywały się pochówki i inne obrzędy. Szeroka polana poniżej świątyni prowadzi do kopca Krakusa, natomiast zaraz obok zobaczyć można okazały poaustriacki fort Benedykt.

Kopiec Krakusa
Wzgórze Lasoty wieńczy jeden z krakowskich kopców – kopiec Krakusa. Według legendy, kopiec usypano po śmierci Kraka, słowiańskiego władcy, a zgodnie z badaniami, kopiec mógł powstać ok. 500 r. Czy był miejscem kultu, pochówku, celtyckim kalendarzem? Teorii jest sporo, a tajemnicze pochodzenie kopca tylko przyciąga ciekawych. Murki wokół kopca to resztki po austriackim forcie, jednym z pierścienia Twierdzy Kraków. Z kopca Krakusa rozpościera się rewelacyjny widok na miasto.