
Fort Benedykt
Fort 31 św. Benedykt, czyli artyleryjski fort wieżowy zbudowany przez Austriaków w XIX w., wchodził w skład Twierdzy Kraków. Aktualnie nie jest dostępny do zwiedzania - trwają prace remontowe. W ogrodzeniu często są dziury, zrobione przez amatorów przygód; nie radzimy z nich korzystać, jednak można się wybrać na spacer wokół fortu, choćby po to, by zrobić efektowne zdjęcia.

Rynek Podgórski
Wolne Królewskie Miasto Podgórze zostało założone w XVIII w. przez Austriaków jako konkurencja dla Krakowa i nazywało się wtedy Josefstadt. Brzmi znajomo? To trochę jak historia powstania Nowej Huty, tylko nieco wcześniej... Swoją nazwę Podgórze zawdzięcza położeniu u stóp Góry Lasoty. Nad Rynkiem Podgórskim dominuje kościół św. Józefa, ale warto spojrzeć na Dworek Pod Białym Orłem (będący pierwszym ratuszem Wolnego Królewskiego Miasta Podgórze) i Dom Pod Czarnym Orłem, w którym Fryderyk Chopin spędził ostatnią swą noc przed opuszczeniem Polski oraz nowy Ratusz (Rynek Podgórski 1).

Park Bednarskiego
Jeden z najładniej położonych parków w Krakowie. Założony z końcem XIX w. z inicjatywy i staraniem Wojciecha Bednarskiego, nauczyciela, a później dyrektora podgórskiej szkoły, a przede wszystkim - społecznika. Park powstał w ramach rekultywacji terenu po kamieniołomie. I to w czasach, kiedy o ekologii nikomu się nie śniło! Park nie jest wielki, ale ma niezwykły urok, no i jest pięknie położony. Cudne zdjęcia murowane!

Kościół św. Józefa
Słynny neogotycki kościół podgórski zaprojektował absolwent architektury Politechniki Lwowskiej Jan Sas-Zubrzycki. Budowę kościoła (na miejscu starej świątyni) rozpoczęto w 1905 r., a konsekrowano w 1909 r. Jedna z legend miejskich mówi, że podczas budowy znaleziono jaskinię, w której pracownię alchemiczną miał mieć słynny pan Twardowski. Mało kto wie, że przy kościele jest kawiarenka, plac zabaw dla dzieci i eleganckie ławki w pięknie zaaranżowanym zielonym terenie za kościołem.