Pomysł stworzenia na Zabłociu Klastra narodził się w trakcie konsultacji społecznych Miejskiego Programu Rewitalizacji Krakowa w 2016 r. Zakończenie fazy inwestycyjnej Klastra nastąpiło 24 czerwca 2022 r.
– Chcemy, by Klaster był wspólną przestrzenią zapewniającą techniczne i organizacyjne warunki do pracy, nauki i spędzania wolnego czasu dla różnych środowisk, od startupów i mikroprzedsiębiorstw, przez organizacje społeczne i grupy twórcze, po mieszkańców i grupy nieformalne, zainteresowane rozwijaniem aktywności – powiedział prezydent Jacek Majchrowski w czasie wizytacji zrealizowanej inwestycji w lipcu 2022 roku.
Zagospodarowanie budynku B
W skład Klastra wchodzą dwa odświeżone budynki magazynowe - większy A i mniejszy B. Budynek B przeznaczony jest do wykonywania funkcji administracyjnych Urzędu Miasta Krakowa odpowiedzialnych za wspieranie przedsiębiorczości, inicjatyw społecznych, dialog i współpracę z organizacjami pozarządowymi oraz realizację zadań związanych z funkcjonowaniem Klastra.
Jak słyszymy od urzędników, po niemal roku od zakończenia inwestycji, ta część Klastra jest zagospodarowana w 100 procentach. Na parterze znajduje się Punkt Obsługi Przedsiębiorcy, Centrum Obywatelskie prowadzone przez Wydział Polityki Społecznej i Zdrowia UMK oraz Krakowska Rada Działalności Pożytku Publicznego. Na I piętrze zlokalizowana jest siedziba Wydziału ds. Przedsiębiorczości i Innowacji UM.
Problemy budynku A
Dużo gorzej sytuacja wygląda w przypadku budynku A. Od 2 lat Kraków nie może znaleźć dla niego operatora. W budynku znajdziemy pomieszczenia biurowe 2-6-osobowe, strefy coworkingu, przestrzeń typu open space, niewielkie miejsca spotkań, salki i sale konferencyjne przeznaczone dla maksymalnie 49 osób oraz przestrzenie do integracji.
-Zgodnie z warunkami umowy o dofinansowanie operatorem Klastra będzie podmiot prywatny. Do zadań operatora będzie należeć zarządzanie obiektem, pełne jego wyposażenie oraz prowadzenie działalności programowej wynikającej z umowy o dofinansowanie - informuje nas Małgorzata Tabaszewska z biura prasowego UMK.
Pierwszy przetarg w trybie dialogu konkurencyjnego na świadczenie usług operatora Klastra został ogłoszony 10 listopada 2021 r. Postępowanie to zostało unieważnione z uwagi na niespełnienie wymogu minimalnej liczby potencjalnych uczestników. 20 kwietnia 2022 r. ogłoszone zostało ponowne postępowanie. Wymagania przetargu spełnił Krakowski Park Technologiczny sp. z o. o., a mimo to do porozumienia z miastem nie doszło. 18 listopada 2022 r. ogłoszone zostało więc kolejne postępowanie przetargowe. Aktualnie w jego ramach trwają negocjacje.
-Aktualnie w budynku A jedynym najemcą jest stowarzyszenie Bank Żywności, którego obecność w Klastrze wynika z umowy o dofinansowanie. Przedmiotem najmu na czas nieokreślony objęte są powierzchnie magazynowe w piwnicy oraz trzy pomieszczenia biurowe - informuje Małgorzata Tabaszewska.
Generalnym wykonawcą inwestycji w trybie „zaprojektuj i wybuduj” jest firma MOSTOSTAL Warszawa SA. Umowa na przygotowanie dokumentacji projektowej, uzyskanie pozwoleń administracyjnych i realizację inwestycji została zawarta w lutym 2020 r. Wartość kontraktu to ok. 42 mln zł. Projekt ma unijne dofinansowanie w wysokości ok. 14 mln zł.
Rekordowe inwestycje Poczty Polskiej

- Najlepsze punkty widokowe na Tatry. TOP 10 miejsc, które Cię zachwycą!
- Nowa Huta to nie tylko aleja Róż. Tajemnicze rejony dzielnicy dobre na wyprawę
- Budowa Północnej Obwodnicy Krakowa z drona. Widać asfalt, tunele, wiadukty. Sporo!
- Kraków lat 70. Matura pod portretem Gomułki i pierwsze w mieście przejście podziemne
- Nowy sezon na zamku w Dobczycach rozpoczęty. Te atrakcje przyciągają turystów!