MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Tajemnicze, mroczne miejsca Nowej Huty i okolic. Skusicie się na takie zwiedzanie dzielnicy?

Piotr Rąpalski
Piotr Rąpalski
Szymon Korta/Antoni Toborek
Nowa Huta to nie tylko zielone Łąki Nowohuckie, przestronny Plac Centralny, czy piękna aleja Róż - miejsca dobre na przyjemny spacerek. To też nie tylko Przylasek Rusiecki i Zalew Nowohucki na chwile relaksu. Nowa Huta to też sporo zapomnianych, tajemniczych miejsc z ciekawą historią. Dobrych na wyprawę inną niż pójście na leżak, piwko czy lody. Zobaczcie, czy byliście w tych zakątkach.

Tunel w Ruszczy - położony niedaleko zakładu karnego, ma około 200 metrów, łączączy ulice Organki i ulicą Za Górą. Powstał po oddaniu do użytku linii kolejowej przez Nową Hutę do Podłęża, łącząc Wadów i Ruszczę. Kiedyś straszył kierowców i dzieci podczas spacerów. Na jego ścianach grafficiarze nanieśli sporo rysunków, były też wpisy więźniów, którzy wyszli na wolność. Można się było bać. W ostatnich latach został zmodernizowany. Pojawiła się sygnalizacja, pojechały tędy autobusy.

Tunel w Ruszczy
Tunel w Ruszczy Antoni Toborek

Kujawy – obszar Krakowa wchodzący w skład Dzielnicy XVIII Nowa Huta, przyłączony do Krakowa w 1951 r. Dawny przysiółek wsi Pleszów. Znajduje się tutaj Zakład Oczyszczania Ścieków „Kujawy” dla miasta Krakowa, a także port rzeczny nad Wisłą, utworzony dzięki spiętrzeniu rzeki przez Stopień Wodny Przewóz.

Port Kujawy, oczyszczalnia ścieków i okolice
Port Kujawy, oczyszczalnia ścieków i okolice Szymon Korta

Wieża ciśnień - stoi w Ruszczy przy towarowej stacji kolejowej Nowa Huta, nieczynna, zbudowana z betonu, z punktem obserwacyjnym u góry.

Fort Grębałów – jeden z fortów Twierdzy Kraków. Powstał w latach 1897–1899. Fort brał udział w walkach I wojny światowej, w czasie tak zwanej pierwszej bitwy o Kraków. W latach 1919–1939 fort był elementem tak zwanego Obozu Warownego Kraków. Podczas II wojny światowej wykorzystywany przez Wehrmacht, jako magazyn.

Fort Grębałów
Fort Grębałów Szymon Korta

Pałac w Kościelnikach - XVIII-wieczny pałac otoczony rozległym parkiem oraz budynki (obecnie zrujnowane), które były pierwotnie częściami obronnego założenia o średniowiecznym rodowodzie: zameczek – później zaadaptowany na oficynę zachodnią, oficyna wschodnia oraz budynek bramny i kaplica. W 1773 r. Kościelniki zakupił Eliasz Wodzicki i przeprowadził przebudowę pałacu. Wodziccy zamieszkiwali w Kościelnikach do 1945 r. Zdewastowany pałac wraz z otoczeniem został odzyskany przez spadkobierców pod koniec lat 90. Znajduje się w rękach prywatnych.

Dwór w Kościelnikach i okolica
Dwór w Kościelnikach i okolica Szymon Korta

Fort pancerny Dłubnia – jeden z fortów Twierdzy Kraków. Powstał w latach 1892–1896. Jego zadaniem była ochrona doliny Dłubni, pomagały mu forty: 49 Krzesławice i 48a Mistrzejowice. Umocnieniami Fortu były Fort 49 ¼ Grębałów i Fort 49 Krzesławice. Fort nie brał udziału w walkach podczas I wojny światowej. W okresie międzywojennym pozostawał w gestii wojska. Podczas II wojny światowej wieże pancerne wysadzono w powietrze. Po II wojnie światowej, do 1990 roku, fort pełnił funkcje magazynowe. Obiekt znajduje się przy ul. S. Petőfiego w Krakowie.

Oczywiście najmroczniejszym i najbardziej tajemniczym miejscem dla zwykłego śmiertelnika pozostaje krakowski kombinat w Nowej Hucie, ogrodzony murem, obwarowany zakazem wstępu. Działająca pozostaje jego cześć, natomiast potężny obszar wyłączono już z produkcji.

Zmiany w Kodeksie Pracy od 26 kwietnia

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska