https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Oto Kraków lat 70. Matura pod portretem Gomułki, skarb przy Kanoniczej i pierwsze w mieście przejście podziemne

Małgorzata Mrowiec
Uczniowie nowohuckiego technikum zdający maturę 1 czerwca 1970 roku. Na egzaminie z polskiego mogli wybrać np. temat "Obrazy krzywdy społecznej i ich ideowa wymowa w znanych ci utworach Stefana Żeromskiego" lub "Protest przeciwko wojnie i jej zbrodniom w znanych ci utworach literatury współczesnej". Natomiast w maju 1974 r. - co odnotowywał "Dziennik Polski" - spośród 4914 maturzystów z liceów w województwie krakowskim najwięcej osób wybrało temat: "Jaką rolę dla pokoleń Polaków spełniała wielka literatura romantyczna?". Popularny był też temat piąty - "Które utwory 30-lecia PRL uważasz za cenny wkład do naszej literatury?".
Uczniowie nowohuckiego technikum zdający maturę 1 czerwca 1970 roku. Na egzaminie z polskiego mogli wybrać np. temat "Obrazy krzywdy społecznej i ich ideowa wymowa w znanych ci utworach Stefana Żeromskiego" lub "Protest przeciwko wojnie i jej zbrodniom w znanych ci utworach literatury współczesnej". Natomiast w maju 1974 r. - co odnotowywał "Dziennik Polski" - spośród 4914 maturzystów z liceów w województwie krakowskim najwięcej osób wybrało temat: "Jaką rolę dla pokoleń Polaków spełniała wielka literatura romantyczna?". Popularny był też temat piąty - "Które utwory 30-lecia PRL uważasz za cenny wkład do naszej literatury?". Fot. ze zbiorów Muzeum Krakowa
W Krakowie w latach 70. staje pomnik Lenina, a jednocześnie wznoszone są kościoły na os. Azory, Krowodrza Górka (wtedy XXX-lecia PRL) czy nowohucka Arka Pana. W 1977 r. zostaje zamordowany przez służby komunistyczne Stanisław Pyjas, młody opozycjonista. Ta śmierć wywołuje demonstracje studentów. 1978 rok przynosi wybór krakowskiego metropolity na papieża. A w następnym roku Jan Paweł II przyjeżdża do Krakowa podczas pierwszej pielgrzymki do Polski.

Trwała szara epoka PRL-u, a jednocześnie tyle się wydarzyło!

W 1971 roku w Starym Teatrze wystawiony został spektakl "Biesy" Dostojewskiego w reżyserii Andrzeja Wajdy. Był on już wtedy cenionym reżyserem filmowym, natomiast po "Biesach" zaczęto go postrzegać również jako wybitnego reżysera teatralnego. W tym samym roku w Towarzystwie Astronomicznym odbył się pokaz kamienia z księżyca.

W 1972 r. został oddany do użytku - łączący Stare Miasto z Dębnikami - most Grunwaldzki, a także auto-camping "Krak" (przy którym później stanął również motel) przy dzisiejszym rondzie Ofiar Katynia. "Dziennik Polski" pisał: "Jest to pierwsza w Krakowie, a może i w kraju, tak nowoczesna inwestycja turystyczna. Campingów z prawdziwego zdarzenia, dostępnych dla ogółu społeczeństwa, niewiele mamy w kraju, a nasze miasto szczególnie dotkliwie odczuwa niedostatki bazy noclegowej". Do dyspozycji turystów oddano wtedy m.in. pole namiotowe "Labirynt" ze 133 stanowiskami, a także pole carawaningowe "Tramp" dla 66 aut z przyczepami.

Drewniane zabudowania przy ulicy Mazowieckiej 91 (Krowodrza) w 1927 roku

Kraków pochłonął te wsie. Tak kiedyś wyglądały Krowodrza, Br...

Trwał drugi etap budowy Miasteczka Studenckiego. W 1972 r. na miasteczku ze studentami spotkał się przywódca Kuby Fidel Castro, odwiedzający Kraków w ramach swojej wizyty w Polsce.

W 1975 roku w Krzysztoforach odbyła się premiera najsłynniejszego spektaklu Teatru Cricot 2 Tadeusza Kantora "Umarła klasa". W połowie lat 70. współpracę z Piwnicą pod Baranami rozpoczął Marek Grechuta.

Jak wyglądał Wawel 1000 lat temu? Wirtualny spacer wśród mon...

W 1978 r. Wisła zdobyła - po 28 latach przerwy - mistrzostwo Polski w piłce nożnej. A w 1979 r. przy ul. Kanoniczej został znaleziony największy w Europie skarb żelaznych płacideł siekieropodobnych, pochodzący z IX wieku. W skład skarbu wchodziło 4212 grzywien (sztabek) o łącznej wadze prawie 4 ton. We wczesnym średniowieczu skarb odpowiadał wartości kilku kilogramów złota lub stada liczącego ok. 300 sztuk bydła.

W latach 70. Janusz Ingarden zaprojektował hotel Forum, który zaczęto wznosić przy ul. Konopnickiej pod koniec dekady. Według projektu tego samego autora rozpoczęto też budowę obecnego Błękitka przy rondzie Grzegórzeckim. Wtedy budynek wyglądał inaczej, a przede wszystkim był pomarańczowy (Błękitkiem został po modernizacji z lat 90.).

Pierwsze w Krakowie przejście podziemne dla pieszych powstało właśnie w latach 70. minionego wieku - przy Dworcu Głównym.

Klimat tamtej dekady odnajdziemy na archiwalnych zdjęciach. Te prezentowane w naszej GALERII pochodzą w większości ze zbiorów Muzeum Krakowa, a jedno z archiwum Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie. Zapraszamy do przenosin w lata 70. XX wieku.

Ceny samochodów elektrycznych zaczynają spadać

od 16 lat
Wideo

Komentarze 11

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

e
emeryt
Ci maturzysci ze zdjęcia to juz emeryci 68 jezeli jeszcze nie odeszli.
K
Karol
wieszanie portretów przywódców państwowych w klasach to spuścizna po II RP. 60 lat temu, 15 lipca 1961 r., Sejm PRL uchwalił ustawę, która znosiła nauczanie religii w szkołach. Po dojściu Gierka do władzy znikneły ze szkół portrety, a 20 lat później powróciły do szkół krzyże i lekcje katechezy. Zamiast portretów PRL-wskich dygnitarzy pojawiły się portrety JP2. Szkoły straciły świecki charakter i stały się miejscem przymusowego prania mózgów tyle , że teraz o nastawieniu kato-prawicowym. Narzucanie młodzieży jedynie słusznej drogi i prawicowego toku myślenia w XXI w. kończy się upadkiem dominacji KK tak samo jak skończyło sie przymusowe narzucanie idei komunizmu. Za PRL-u był w Krakowie jeden pomnik komunistycznego idola którym był Lenin, obecnie w Krakowie jest 17 pomników coraz bardziej krytykowanego za ukrywanie przestępstw seksualnych JP2.

Może bardziej zamiast na wspominkach,warto skupić się na teraźniejszości i przypomnieć rocznicę wstąpienia Polski do Unii Europejskiej dzięki której wychodzimy z powoli z mroków kołtuństwa i zacofania. W PRL było szaro, ale było dużo więcej zieleni i nie było bezdomnych.
g
grzeg

"szara epoka PRL-u"

Niby prawda, niby tak - ale szczerze dodam, że w moim życiu tej "szarości" tak bardzo nie odczuwałem, a poniekąd odwrotnie.

m
michał

MAŁGOSIU OD GRUDNIA 70 BYŁ GIEREK I NIE BYŁO JUŻ PORTRETÓW GOMÓŁKI I CYRANKIEWICZA W KLASACH

G
Gość
11 września, 07:40, Gość:

Szanowny autorze. Rok 1970 to jeszcze lata sześćdziesiąte. Lata siedemdziesiąte rozpoczęły się 1 stycznia 1971. Może dla humanisty to lekki paradoks (siódemka na przedzie), ale to czyste rachunki (tak jak liczba 10 pomimo, że dwucyfrowa należy do pierwszej dziesiątki, a nie do drugiej). Czyli nikt nie zdawał matury pod portretem Gomułki (odszedł od władzy w grudniu 1970).

Coś ci się pozajączkowało z numeracją wieków :P

z
zdjee
bardzo ładny artykuł. Gratulacje. To PIERWSZA prezentacja zdjęciowa szczegółowo opisana. Życzyłbym sobie aby pozostałe i kolejne także były tak opisywane (to taka prośba do stażystów)
G
Gość
I tak nastąpił dzień 18 października 1978 roku, ... "Nomen-omen" !.
G
Gość
11 września, 10:42, gniewko_syn_ryba:

No cóż, wygląda na to, że szanowna autorka w ogóle nie zdawała matury... ;)

Zdawała,czy nie zdawała matury ... ?!.

To był czas bardzo trudny. To był czas, w którym miała szansę spełnić się apokalipsa (wizja) pana generała Bernarda Monda. Kto był tego świadom, nie było mu wesoło. Lektorem KW PZPR w Krakowie był (wtedy) tow. Jan Prochyra (były EN-dek), który na lekcjach przedmiotu "Przygotowanie do życia w społeczeństwie" prowadził szkolenia ideologiczne dla kandydatów na członków PZPR. Wiele wskazywało na to, że planowo wykorzenia się ze świadomości społecznej wszelkie perspektywy ideowe odmienne od marksizmu-leninizmu. Środowisko syjonistyczno-judaistyczne (B. Drobner) było kompletnie stłamszone (od 1968 r), środowiska niepodległościowe (St.Dąbrowa-Kostka) pozbawione społecznej potencji i doszczętnie schorowane), srodowiska "chrześcijańskie" w formie protestanckiej zupełnie zutylizowane przez referaty ideologiczne KW PZPR, w formie katolickiej zdegradowane (ks. J. Tischner: zostałem księdzem katolickim, aby byc filozofem ). Gdzięś (podskórnie) ujawniał sie "młodzieżowy bunt, zaprawiony alkoholem". Nastrój minorowy, jedynie Konsul USA w Krakowie regularnie odwiedzał "Jamę Michalika", zamawiał ciasto z budyniem, lub "szarlotkę", popijał kawą, i ..... wychodził. Państwo Karkoszkowie (już) nie żyli, i "cingciarze" korzystali z "bezkrólewia". Kompletny "rozpiździaj" społeczny, jedynie SB-ki "regularnie chodzili do pracy". I tak nastał 18 listopada 1978 roku, ... "Nomen. omen".

G
Gość
Trwała szara epoka PRL-u, a jednocześnie tyle się wydarzyło!.

Była to epoka, gdy "zimna wojna, wschodu z zachodem" zaczęła owocować "profitami dla "wschodu". Mentalność społeczeńst (tzw. "demoludów") wyraźnie zaczęła ciązyć ku "wizji społeczeństwa w drodze do komunizmu". Sprzyjała temu postawa struktur CIA(USA) bardzo mocno przenikająca struktury tzw. "Partii Władzy, PZPR", z czego CIA(USA) była bardzo zadowolana, i "pracowała" nad utrwaleniem tego stanu rzeczy. Postrzegały to "centra moskiewskie", i (wprost) przygotowywały się do ostatecznej rozprawy z "klasowym wrogiem Proletariatu". Sytuacja (na tym polu) była do tego stopnia "ustabilizowana", że istniała pewność że każdy "kto odwazy się podnieść rękę na Władzę Ludową, zostanie mu ta ręka (przez CIA_USA) odrąbana". Np.: istnienie (życie) p.płka. Ryszarda Kuklińskiego zależało od tego, czy jego działalność zostanie "zdemaskowana" przez delegaturę CIA(USA) w Brukseli, czy tez nie !. Gdyby tak się stało, p. płk Kukliński byłby natychmiast unicestwiony, aby "ochronić" struktury zawiadywane z Brukseli. Niestety, tak to było !!!.
g
gniewko_syn_ryba
No cóż, wygląda na to, że szanowna autorka w ogóle nie zdawała matury... ;)
G
Gość
Szanowny autorze. Rok 1970 to jeszcze lata sześćdziesiąte. Lata siedemdziesiąte rozpoczęły się 1 stycznia 1971. Może dla humanisty to lekki paradoks (siódemka na przedzie), ale to czyste rachunki (tak jak liczba 10 pomimo, że dwucyfrowa należy do pierwszej dziesiątki, a nie do drugiej). Czyli nikt nie zdawał matury pod portretem Gomułki (odszedł od władzy w grudniu 1970).
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska