MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Oto Kraków lat 70. Matura pod portretem Gomułki, skarb przy Kanoniczej i pierwsze w mieście przejście podziemne

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Uczniowie nowohuckiego technikum zdający maturę 1 czerwca 1970 roku. Na egzaminie z polskiego mogli wybrać np. temat "Obrazy krzywdy społecznej i ich ideowa wymowa w znanych ci utworach Stefana Żeromskiego" lub "Protest przeciwko wojnie i jej zbrodniom w znanych ci utworach literatury współczesnej". Natomiast w maju 1974 r. - co odnotowywał "Dziennik Polski" - spośród 4914 maturzystów z liceów w województwie krakowskim najwięcej osób wybrało temat: "Jaką rolę dla pokoleń Polaków spełniała wielka literatura romantyczna?". Popularny był też temat piąty - "Które utwory 30-lecia PRL uważasz za cenny wkład do naszej literatury?".
Uczniowie nowohuckiego technikum zdający maturę 1 czerwca 1970 roku. Na egzaminie z polskiego mogli wybrać np. temat "Obrazy krzywdy społecznej i ich ideowa wymowa w znanych ci utworach Stefana Żeromskiego" lub "Protest przeciwko wojnie i jej zbrodniom w znanych ci utworach literatury współczesnej". Natomiast w maju 1974 r. - co odnotowywał "Dziennik Polski" - spośród 4914 maturzystów z liceów w województwie krakowskim najwięcej osób wybrało temat: "Jaką rolę dla pokoleń Polaków spełniała wielka literatura romantyczna?". Popularny był też temat piąty - "Które utwory 30-lecia PRL uważasz za cenny wkład do naszej literatury?". Fot. ze zbiorów Muzeum Krakowa
W Krakowie w latach 70. staje pomnik Lenina, a jednocześnie wznoszone są kościoły na os. Azory, Krowodrza Górka (wtedy XXX-lecia PRL) czy nowohucka Arka Pana. W 1977 r. zostaje zamordowany przez służby komunistyczne Stanisław Pyjas, młody opozycjonista. Ta śmierć wywołuje demonstracje studentów. 1978 rok przynosi wybór krakowskiego metropolity na papieża. A w następnym roku Jan Paweł II przyjeżdża do Krakowa podczas pierwszej pielgrzymki do Polski.

Trwała szara epoka PRL-u, a jednocześnie tyle się wydarzyło!

W 1971 roku w Starym Teatrze wystawiony został spektakl "Biesy" Dostojewskiego w reżyserii Andrzeja Wajdy. Był on już wtedy cenionym reżyserem filmowym, natomiast po "Biesach" zaczęto go postrzegać również jako wybitnego reżysera teatralnego. W tym samym roku w Towarzystwie Astronomicznym odbył się pokaz kamienia z księżyca.

W 1972 r. został oddany do użytku - łączący Stare Miasto z Dębnikami - most Grunwaldzki, a także auto-camping "Krak" (przy którym później stanął również motel) przy dzisiejszym rondzie Ofiar Katynia. "Dziennik Polski" pisał: "Jest to pierwsza w Krakowie, a może i w kraju, tak nowoczesna inwestycja turystyczna. Campingów z prawdziwego zdarzenia, dostępnych dla ogółu społeczeństwa, niewiele mamy w kraju, a nasze miasto szczególnie dotkliwie odczuwa niedostatki bazy noclegowej". Do dyspozycji turystów oddano wtedy m.in. pole namiotowe "Labirynt" ze 133 stanowiskami, a także pole carawaningowe "Tramp" dla 66 aut z przyczepami.

Zagroda - dom mieszkalny i stodoła. Opatkowice, 1910 rok

Kiedyś wsie, dziś Kraków. Tak przed stu laty wyglądały Pycho...

Trwał drugi etap budowy Miasteczka Studenckiego. W 1972 r. na miasteczku ze studentami spotkał się przywódca Kuby Fidel Castro, odwiedzający Kraków w ramach swojej wizyty w Polsce.

W 1975 roku w Krzysztoforach odbyła się premiera najsłynniejszego spektaklu Teatru Cricot 2 Tadeusza Kantora "Umarła klasa". W połowie lat 70. współpracę z Piwnicą pod Baranami rozpoczął Marek Grechuta.

Jak wyglądał Wawel 1000 lat temu? Wirtualny spacer wśród mon...

W 1978 r. Wisła zdobyła - po 28 latach przerwy - mistrzostwo Polski w piłce nożnej. A w 1979 r. przy ul. Kanoniczej został znaleziony największy w Europie skarb żelaznych płacideł siekieropodobnych, pochodzący z IX wieku. W skład skarbu wchodziło 4212 grzywien (sztabek) o łącznej wadze prawie 4 ton. We wczesnym średniowieczu skarb odpowiadał wartości kilku kilogramów złota lub stada liczącego ok. 300 sztuk bydła.

W latach 70. Janusz Ingarden zaprojektował hotel Forum, który zaczęto wznosić przy ul. Konopnickiej pod koniec dekady. Według projektu tego samego autora rozpoczęto też budowę obecnego Błękitka przy rondzie Grzegórzeckim. Wtedy budynek wyglądał inaczej, a przede wszystkim był pomarańczowy (Błękitkiem został po modernizacji z lat 90.).

Pierwsze w Krakowie przejście podziemne dla pieszych powstało właśnie w latach 70. minionego wieku - przy Dworcu Głównym.

Klimat tamtej dekady odnajdziemy na archiwalnych zdjęciach. Te prezentowane w naszej GALERII pochodzą w większości ze zbiorów Muzeum Krakowa, a jedno z archiwum Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie. Zapraszamy do przenosin w lata 70. XX wieku.

Ceny samochodów elektrycznych zaczynają spadać

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska