Trwała szara epoka PRL-u, a jednocześnie tyle się wydarzyło!
W 1971 roku w Starym Teatrze wystawiony został spektakl "Biesy" Dostojewskiego w reżyserii Andrzeja Wajdy. Był on już wtedy cenionym reżyserem filmowym, natomiast po "Biesach" zaczęto go postrzegać również jako wybitnego reżysera teatralnego. W tym samym roku w Towarzystwie Astronomicznym odbył się pokaz kamienia z księżyca.
W 1972 r. został oddany do użytku - łączący Stare Miasto z Dębnikami - most Grunwaldzki, a także auto-camping "Krak" (przy którym później stanął również motel) przy dzisiejszym rondzie Ofiar Katynia. "Dziennik Polski" pisał: "Jest to pierwsza w Krakowie, a może i w kraju, tak nowoczesna inwestycja turystyczna. Campingów z prawdziwego zdarzenia, dostępnych dla ogółu społeczeństwa, niewiele mamy w kraju, a nasze miasto szczególnie dotkliwie odczuwa niedostatki bazy noclegowej". Do dyspozycji turystów oddano wtedy m.in. pole namiotowe "Labirynt" ze 133 stanowiskami, a także pole carawaningowe "Tramp" dla 66 aut z przyczepami.
Kraków pochłonął te wsie. Tak kiedyś wyglądały Krowodrza, Br...
Trwał drugi etap budowy Miasteczka Studenckiego. W 1972 r. na miasteczku ze studentami spotkał się przywódca Kuby Fidel Castro, odwiedzający Kraków w ramach swojej wizyty w Polsce.
W 1975 roku w Krzysztoforach odbyła się premiera najsłynniejszego spektaklu Teatru Cricot 2 Tadeusza Kantora "Umarła klasa". W połowie lat 70. współpracę z Piwnicą pod Baranami rozpoczął Marek Grechuta.
Jak wyglądał Wawel 1000 lat temu? Wirtualny spacer wśród mon...
W 1978 r. Wisła zdobyła - po 28 latach przerwy - mistrzostwo Polski w piłce nożnej. A w 1979 r. przy ul. Kanoniczej został znaleziony największy w Europie skarb żelaznych płacideł siekieropodobnych, pochodzący z IX wieku. W skład skarbu wchodziło 4212 grzywien (sztabek) o łącznej wadze prawie 4 ton. We wczesnym średniowieczu skarb odpowiadał wartości kilku kilogramów złota lub stada liczącego ok. 300 sztuk bydła.
W latach 70. Janusz Ingarden zaprojektował hotel Forum, który zaczęto wznosić przy ul. Konopnickiej pod koniec dekady. Według projektu tego samego autora rozpoczęto też budowę obecnego Błękitka przy rondzie Grzegórzeckim. Wtedy budynek wyglądał inaczej, a przede wszystkim był pomarańczowy (Błękitkiem został po modernizacji z lat 90.).
Pierwsze w Krakowie przejście podziemne dla pieszych powstało właśnie w latach 70. minionego wieku - przy Dworcu Głównym.
Klimat tamtej dekady odnajdziemy na archiwalnych zdjęciach. Te prezentowane w naszej GALERII pochodzą w większości ze zbiorów Muzeum Krakowa, a jedno z archiwum Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie. Zapraszamy do przenosin w lata 70. XX wieku.
Ceny samochodów elektrycznych zaczynają spadać

- Wędkarstwo to nie hobby, to styl życia! Najlepsze memy o wędkarzach
- Zrujnowany Kazimierz, szare Stare Miasto. Pamiętacie jeszcze taki Kraków?
- Góralskie królestwo Marty i Dawida Kubackich. W Szaflarach zbudowali piękny dom
- Te ZNAKI ZODIAKU będą obrzydliwie BOGATE
- Jakie linie tramwajowe planowane są w Krakowie w najbliższych latach? LISTA