
Uczniowie nowohuckiego technikum zdający maturę 1 czerwca 1970 roku. Na egzaminie z polskiego mogli wybrać np. temat "Obrazy krzywdy społecznej i ich ideowa wymowa w znanych ci utworach Stefana Żeromskiego" lub "Protest przeciwko wojnie i jej zbrodniom w znanych ci utworach literatury współczesnej".
Natomiast w maju 1974 r. - co odnotowywał "Dziennik Polski" - spośród 4914 maturzystów z liceów w województwie krakowskim najwięcej osób wybrało temat: "Jaką rolę dla pokoleń Polaków spełniała wielka literatura romantyczna?". Popularny był też temat piąty - "Które utwory 30-lecia PRL uważasz za cenny wkład do naszej literatury?".

Tak wyglądała matura w Technikum Hutniczym w Nowej Hucie w czerwcu 1970 roku. Sala gimnastyczna, uczniowie za stolikami, a naprzeciwko komisja egzaminacyjna pod portretem Władysława Gomułki.
Cztery miesiące wcześniej Gomułka - I sekretarz Komitetu Centralnego PZPR - obchodził 65. urodziny. Krakowska prasa pisała wówczas: "Z okazji 65-lecia Władysława Gomułki społeczeństwo polskie życzy towarzyszowi Wiesławowi dobrego zdrowia i długich lat życia w służbie socjalizmu, narodu i partii". W uznaniu "wybitnych zasług" m.in. w rozwoju "braterskiej przyjaźni i współpracy między narodami Związku Radzieckiego i Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej" pierwszy sekretarz został wtedy odznaczony Orderem Lenina.

Kopiec Kościuszki i jego otoczenie uwiecznione na fotografii w maju 1973 roku. Parę lat później, w 1977 r., w forcie otaczającym kopiec urządzono hotel.
Z kolei następny rok - 1978 - to przełomowy rok dla krakowskich zabytków. We wrześniu 1978 Stare Miasto wraz z Wawelem, Kazimierzem i Stradomiem zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. A w grudniu tego samego roku powołany został Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa, który do dziś wspiera ratowanie i przywracanie blasku krakowskim zabytkom.

Przedszkole w Mistrzejowicach i jego podopieczni - mali krakowianie - w roku 1971.
W 1973 roku liczba mieszkańców Krakowa przekroczyła 600 tysięcy.