Kraków. Niebawem rozpocznie się długo wyczekiwana rozbudowa al. 29 Listopada [ZDJĘCIA, WIZUALIZACJE]

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
Pod koniec listopada rozpocznie się rozbudowa al. 29 Listopada. Inwestycja potrwa około dwa lata. Wartość kontraktu z wykonawcą - konsorcjum firm: STRABAG Infrastruktura Południe (lider), STRABAG (partner) wynosi blisko 95 mln zł. Około 72 mln zł to wartość dofinansowania z Unii Europejskiej.

FLESZ - Nie będzie szlabanów na państwowych autostradach?

- Zostały już spełnione warunki określone w standardach Międzynarodowej Federacji Inżynierów Konsultantów (FIDIC), w oparciu o które realizowane jest to zadanie i możemy w najbliższym czasie przekazać plac budowy wykonawcy. Termin rozpoczęcia prac został wyznaczony na 26 listopada

– informuje Łukasz Szewczyk, dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich w Krakowie.

Kraków. Ulica Igołomska "dwupasmówką", ale na razie nie dla ...

Wśród warunków, które musiały zostać spełnione przez wykonawcę było m.in. opracowanie szczegółowego programu robót do zatwierdzenia, a także planu bezpieczeństwa i ochrony zdrowia. Oba dokumenty są już przez ZIM zaakceptowane. Urealniono też termin wykonania zadania – prace powinny zakończyć się jesienią 2022 roku.

Na al. 29 Listopada rozpoczynają się utrudnienia dla kierowców

W urzędzie podkreślają, że początek realizacji inwestycji nie spowoduje znaczących utrudnień dla kierowców. Wykonawca będzie się skupiał na wycince roślin kolidujących z inwestycją, a także usuwaniu innych elementów infrastruktury, które muszą ustąpić miejsca dla szerszej al. 29 Listopada. Pojazdy budowy będą szczególnie widoczne na odcinku od ul. Banacha do granic miasta, gdzie prowadzone będą prace związane z budową dojazdów technologicznych do terenu budowy. - Miejsce, gdzie może dojść do chwilowych utrudnień, głównie dla pieszych, to rejon skrzyżowania ul. Lublańskiej z al. 29 Listopada, gdzie rozpocznie się przebudowa instalacji sanitarnej. Prace będą prowadzone głównie na poboczu i na chodnikach – nie spowodują więc zamknięcia jezdni - informują w magistracie.

Wyzwaniem jest przebudowa wiaduktu kolejowego PKP

Sporym wyzwaniem pierwszego etapu prac będzie przebudowa jednego z wiaduktów kolejowych, które przecinają al. 29 Listopada. – Wkrótce podpiszemy umowę z PKP PLK dotyczącą prac przy magistrali kolejowej nr 8, które pozwolą na realizacje najpierw robót wyburzeniowych, a następnie budowy nowego wiaduktu – zaznacza dyrektor ZIM.

Ten zakres powinien rozpocząć się w 4 grudnia. Zgodnie z zatwierdzoną tymczasową organizacją ruchu, w nocy z 5 na 6 grudnia al. 29 Listopada w rejonie wiaduktu kolejowego będzie zamknięta dla ruchu. Objazd zostanie wyznaczony ul. Siewną. Natomiast w weekend od 4 do 6 grudnia, w godzinach od 20 do 6 rano mogą wystąpić chwilowe zawężenia jezdni potrzebne do ustawienia sprzętu poza pasem drogowym na ul. Siewnej. – Zachęcam do śledzenia naszej strony internetowej zim.krakow.pl oraz profilu na Facebooku, gdzie będziemy zamieszczać aktualne informacje dotyczące zmian w organizacji ruchu związanych z rozbudową al. 29 Listopada – mówi dyr. Szewczyk.

Kraków. Nad Trasą Łagiewnicką powstaje kładka pieszo-rowerow...

Warto podkreślić, że wykonawca tego zadania musi mieć na uwadze, że w tym rejonie Krakowa toczą się już inne duże zadania infrastrukturalne – chociażby budowa linii Krakowskiego Szybkiego Tramwaju do Górki Narodowej, czy budowa północnej obwodnicy miasta. Tak więc wszelkie projekty tymczasowej organizacji ruchu muszą uwzględniać wspomniane inwestycje.

Przebudują też drogę krajową nr 7

Zakres prac związanych z rozbudową al. 29 Listopada obejmie przebudowę istniejące drogi krajowej nr 7 na Warszawę na odcinku ok. 2,6 km od ul. Woronicza do granic miasta wraz z modernizacją obiektów inżynierskich oraz rozbudową, przebudową i budową infrastruktury: odwodnienia, oświetlenia, sygnalizacji świetlnej i kolidującego uzbrojenia. Jednym z elementów zadania jest rozbudowa dwóch przecinających się z wylotówką na Warszawę wiaduktów kolejowych – linie kolejowe nr 8 i nr 95.

Wykonawcą inwestycji jest konsorcjum firm: STRABAG Infrastruktura Południe Sp. z o.o. (Lider), STRABAG Sp. z o.o. (Partner). Kwota kontraktowa brutto wynosi - 94.897.131,26 PLN. Aktualny, kontraktowy termin wykonania zadania to 31 grudnia 2021 r. - Niemniej jednak biorąc pod uwagę opóźnienie w wydaniu decyzji zezwalającej na realizację drogi, termin ten będzie aktualizowany - zaznaczają w urzędzie.

Projekt współfinansowany jest przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020 kwotą ok. 72 mln zł.

Inwestycja z opóźnieniem

Przypomnijmy, że rozbudowa al. 29 Listopada - do dwóch, a miejscami trzech, pasów w każdym z kierunków - na liczącym niemal trzy kilometry odcinku od skrzyżowania z ul. Opolską do granic miasta miała rozpocząć się już w 2018 r. Termin ten był jednak wielokrotnie przekładany. Przykładowo w czerwcu 2019 r. okazało się, że wykonawca inwestycji... po raz kolejny musiał złożyć wniosek o wydanie kluczowego dokumentu (zezwolenia na realizację inwestycji drogowej - ZRID), bez którego nie mogą ruszyć roboty budowlane.

Ostatecznie dopiero 31 sierpnia 2020 r. wojewoda małopolski Łukasz Kmita potwierdził, że została podpisana decyzja umożliwiająca rozpoczęcie prac związanych z przebudową al. 29 Listopada.

polecane]20804619, 20949200, 20926954, 20954716, 20938214, 19915327[/polecane]

Wideo

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

A
Aleksy

Nie wiem czemu to wszystko tak długo trwalo i szlag trafia jak czytam o tej biurokracji rodem z Gogola. Lata lecą, decyzje sobie urzędasy przerzucają z rąk do rąk, ale koniec końców chyba to mamy. Chyba wszyscy, którzy tamtędy jeżdżą czekają na ten remont, chociażstrach pomysleć o cyrku drogowym jaki się tam będzie teraz rozgrywał. Ale to się też wreszcie skończy, a alei przyzwoitej już nam nikt nie zabierze.

M
MLX

A może prace rozpocząć 29 a nie 26 listopada? Czekaliśmy tyle czasu, że te kilka dni to nic. A jak to będzie brzmiało: 29 listopada rozpoczęto remont ulicy 29 listopada. A jakby fachowcy jeszcze zakończyli 29 listopada to byłby komplet.

Dodaj ogłoszenie