https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Nowy rozkład, na przystankach tablice dla pasażerów mogą nie działać

Karolina Gawlik
fot. Andrzej Banaś
Dziś w życie wchodzi nowy rozkład jazdy, a co za tym idzie, informatycy muszą wgrać nową bazę danych do systemu informacji pasażerskiej. Z tego względu wyświetlane na tablicach przystankowych komunikaty, jak np. czas odjazdu tramwaju, mogą być nieprawidłowe.

Wraz z rozpoczęciem prac informatycznych, Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu będzie na bieżąco monitorował działanie systemu, by korygować ewentualne błędy. - W takim wypadku musi zadziałać kilkaset komputerów. Nie jest powiedziane, że się rozstroją, ale gdyby tak się stało, wolimy uprzedzić pasażerów - mówi Michał Pyclik z ZIKiT-u.

CZYTAJ TEŻ: "Poniedziałek jak sobota". ZIKiT odpowiada na krytykę pasażerów. "Oszczędziliśmy 2 mln"

Utrudnienia w komunikacji? Masz problem z dotarciem na czas? Daj nam znać! Czekamy na informacje, zdjęcia i nagrania wideo! Przyślij je na adres [email protected]. Do Twojej dyspozycji są też nasze profile na Facebooku: Mój Reporter Kraków | Gazeta Krakowska

Zobacz najświeższe newsy wideo z kraju i ze świata
"Gazeta Krakowska" na Youtubie, Twitterze i Google+
Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Komentarze 9

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

s
s.
A i owszem każdego z osobna tylko automatycznie... Najpierw zaktualizować centralny rozkład w bazie, potem wygenerować rozkłady per wyświetlacz i rozesłać je. W sprawnie napisanym systemie trwałoby to do 15 minut, po kilkadziesiąt równoległych połączeń uploadujących nowe bazy danych do sterowników tablic. Jak znam ZIKiT, zapewne zamiast tego aktualizowana jest jedna tablica na raz, a na odleglejszych przystankach ze słabą łącznością wysyłanie nowego rozkładu trwa kilkanaście minut - co cały proces rozwleka na długie godziny.
(bo że są aż tak niekompetentni, żeby każdą tablicę trzeba było aktualizować ręcznie to nie wierzę...)
s
s.
Czyli uważasz, że do wszystkich wyświetlaczy na najdalszych pipidówkach mają być ciągnięte magistrale równoległe od centrali? Na Kraków to by było kilkaset kilometrów wykopów.

Tam, gdzie lokalnie są studzienki telekomunikacji może zostać dociągnięty DSL. Reszta na GSM. Tablice muszą być autonomiczne, bo łączność można utracić a tablica nadal ma działać. Przesyłanie kompletnej treści tablic jest kompletnie niepraktyczne.

I tak się składa, że systemy embedded to mój zawód.
K
KrakMen
spokojnie zarządzać nawet jeden komputer zbierający informacje aktualizowane na bieżąco o położeniu tramwajów -bynajmniej nie gsm, i korygujący je z bazą danych... Jeżeli jest inaczej, to jak zwykle mamy do czynienia z radosną twórczością kolejnych "fachowców" tym razem z ZIKITu, a jacy oni fachowi są wiemy wszyscy w Krakowie... Zatem nie spinaj pośladków, ten super komputer nie znajdzie się na liście Top 2015...
g
gość
Mapki z planem miasta i zaznaczoną linią tramwajową lub autobusową na nich, ułatwiło by to życie
ludziom z poza Krakowa, korzystanie z komunikacji miejskiej.
m
meksyk
Wszystko fajnie, tylko aktualizacja rozkładu nie polega na aktualizacji każdego wyświetlacza z osobna, ale na zaczytaniu danych o rozkładach do bazy danych systemu, do czego zresztą powinien zostać przygotowany odpowiedni interfejs. Także ja tutaj nie widzę jakiejś rocket science. Jeśli się mylę w tym przypadku to bardzo proszę o więcej informacji nt. mechanizmu aktualizacji rozkładów jazdy.
s
s.
A ty myślisz, że co wyświetla te cyferki na tablicy? Krasnoludek?

Laikom komputer kojarzy się z pudłem stojącym pod biurkiem, do którego podłączony jest ekran i klawiatura. A tymczasem system embedded to też komputer - komputer przemysłowy, o gabarytach i parametrach zupełnie odmiennych od popularnych pecetów. W każdej z tych tablic jest taki komputerek, który odbiera po GSM aktualizacje sytuacji w ruchu, te, które ma na bieżąco wyświetla jako "minut do przyjazdu", tam, gdzie nie ma informacji wyciąga dane z bazy danych - z rozkładu, aktualizuje ten rozkład zdalnie, pobiera i wyświetla komunikaty o utrudnieniach w ruchu itp - a na wybranych przystankach po naciśnięciu przycisku na słupku, syntezatorem mowy podaje najbliższe przyjazdy głosowo.
m
meksyk
Jednak 72 zmieniła numer 12, także pospieszyłem się z narzekaniem ;).
K
Krakus_2
setki komputerów... wychodzi na całkiem dużą serwerownię...
m
meksyk
Nowy rozkład i pocichu zostały przeprowadzone cięcia. Już widzę, że bez uprzedzenia została wycięta linia 72.
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska