Malunek podarowała krakowskiej lecznicy fundacja „Obraz w pigułce”. Płótno o wymiarach 100x140 cm, które ozdobiło jedną ze ścian w „Żeromskim” powstało na podstawie plastelinowych modeli ulepionych przez dzieci. Część z nich została stworzona podczas warsztatów z udziałem przedstawicieli krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych zorganizowanych w krakowskim szpitalu. – Wzięli w nich udział pacjenci ze wszystkich naszych oddziałów dziecięcych. Choć mogłoby się wydawać, że lepienie z plasteliny to zajęcie tylko dla najmłodszych, okazało się, że warsztaty zainteresowały również nastolatków. Były one znakomitych sposobem ucieczki od szpitalnej, nudnej rzeczywistości – opowiada Anna Górska, rzecznik prasowy szpitala im. S. Żeromskiego.
Mali pacjenci mieli za zadanie stworzyć plastelinową pracę na zadany temat „Człowiek na Księżycu”. Ograniczała ich tylko ich wyobraźnia. Modele podobne do tych, które powstały w murach „Żeromskiego” lepiły również dzieci na Madagaskarze, Ukrainie i Kazachstanie. Następnie na podstawie ich prac namalowano jeden obraz. W jego tworzenie mógł zaangażować się każdy chętny. Prace nad płótnem w ASP nadzorował dr hab. Marcin Kowalik oraz Natalia Nowicka. Malowaniu „Obrazu w pigułce” towarzyszyła również akcja tworzenia mniejszych obrazów, które następnie trafiły na aukcję charytatywną. Dochód z ich sprzedaży zasilił konto Stowarzyszenia MISEVI i zostanie wykorzystany na budowę żłobka dla ubogich dzieci z okolic miasta Fort Douphin na Madagaskarze.
Malowidło, które fundacja „Obraz w pigułce” podarowała szpitalowi im. S. Żeromskiego na razie zdobi jedną ze ścian w holu budynku głównego lecznicy. Po zakończeniu remontu, który trwa obecnie w placówce, obraz znajdzie swoje miejsce na jednym z oddziałów, gdzie na co dzień przebywają mali pacjenci.
KONIECZNIE SPRAWDŹ:
FLESZ: Chory pracownik - co może, a czego nie?