FLESZ - Polska na baterie. Jesteśmy liderem ich eksportu

W magazynach Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie jest coraz mniej krwi. Przez panującą pandemię liczba dawców znacząco się zmniejszyła. Centrum zachowuje jeszcze bezpieczny poziom zapasów, ale z dnia na dzień one topnieją. To pokłosie m.in. powrotu zabiegów planowych do szpitali.
- Na ten moment krwi nam nie brakuje. Musimy się jednak zabezpieczyć przed zbliżającymi wakacjami. Zapasy mogą stopnieć do niebezpiecznie niskiego poziomu, gdy szpitale będą potrzebowały jednostek, np. dla większej liczby ofiar wypadków drogowych – mówi dr Beata Mazurek z RCKiK w Krakowie.
I dodaje, że jak zwykle najbardziej potrzebna jest krew z odczynem Rh-. Szczególnie cenna jest grupa ORhD- (ujemna), ponieważ w nagłych przypadkach może zostać ona przetoczona każdemu biorcy. Niestety, jest to jedna z najrzadziej występujących grup krwi na świecie. Szacuje się, że posiada ją zaledwie 6 proc. Polaków.
Dlatego też, aby przed wakacyjnym okresem, który zawsze jest szczególnie trudny dla banków krwi wspomóc ich funkcjonowanie, Akademia Górniczo Hutnicza w Krakowie po raz 53. organizuje „Wampiriadę”. Letnia edycja akcji potrwa aż pięć dni od 7 do 11 czerwca. Akademia Górniczo-Hutnicza jest jedyną uczelnią w Polsce, która może poszczycić się działającą od 59 lat organizacją służącą ratowaniu życia i zdrowia ludzkiego oraz pomocy drugiemu człowiekowi.
- Wszelkie środki ostrożności będą zachowane, liczba osób przebywających na sali nie przekroczy wymaganego limitu. Zapraszamy wszystkich członków Akademickiego Koła PCK i Klubu HDK PCK AGH oraz studentów-wolontariuszy i pracowników, także krakowian zainteresowanych oddaniem krwi do stołówki "TAWO" od godz. 8.30 do 14.30. Poborem zajmie się ekipa Małopolskiego Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie – mówi dr inż. Elżbieta Wojna-Dyląg, prezes Akademickiego Koła Honorowych Dawców Krwi.
Zaleceniem organizatorów jest, aby osoby biorące udział w akcji były zdrowe i wypoczęte, posiadały dowód osobisty i/lub legitymację HDK, przez ostatnie trzy dni nie spożywały alkoholu. Dr Mazurek przypomina z kolei, że krew może oddać każda pełnoletnia i zdrowa osoba do 65 roku życia, ważąca powyżej 50 kg.
– Ludzie często zapominają o tym, że krew jest takim surowcem, którego nie da się wyprodukować i prawdopodobnie przez długi czas nie będzie się dało. Pomimo trwającej pandemii i związanej z tym trudnej sytuacji mamy jednak nadzieję na liczny udział naszych krwiodawców. Podczas ostatniej jesiennej edycji wydarzenia udało nam się zebrać blisko 47 litrów krwi od ponad 100 osób. Liczmy na to, że teraz frekwencja będzie jeszcze wyższa – przekonuje dr Wojna-Dyląg.
Dr Mazurek przypomina z kolei, że osoby, które się zaszczepiły, muszą odczekać zanim oddadzą krew. W przypadku szczepionek Pfizera i Moderny - 48h. Jeżeli otrzymaliśmy szczepienie preparatem AstraZeneca lub Johnson&Johnson, powinniśmy odczekać 14 dni od podania szczepionki.