Kraków. Oddział zakaźny Szpitala Wojskowego zamknięty do końca maja. Gdzie zgłaszać się z podejrzeniem koronawirusa?

PD
Fot.Adamwojnar?Polskapresse
Oddział zakaźny w 5. Wojskowym Szpitalu Klinicznym z Polikliniką w Krakowie z powodu remontu jest nieczynny do końca maja. Informację tę w środę 26 lutego przekazała lecznica w oficjalnym oświadczeniu, w odpowiedzi na pojawiające się w mediach informacje o tym, że przebywa u nich pacjent ze stwierdzonym koronawirusem.

Doniesienie medialne, które się nie potwierdziło, dotyczyło trzydziestoparoletniego mężczyzny z objawami grypopodobnymi. Zgłosił się on w środę do 5. Wojskowego Szpitala Klinicznego z Polikliniką w Krakowie.

- Początkowo podejrzewano u niego zarażenie koronawirusem, jednak szybko zostało ono wykluczone - wyjaśniał Mateusz Sidor, rzecznik szpitala. Dodał też, że mężczyzna nie był w ostatnim czasie za granicą. Miał kontakty z obcokrajowcami, ale oni też nie przebywali na terenach, gdzie koronawirus został stwierdzony.

Dokąd się zgłaszać?

Stacje sanepidu zamieściły na swoich stronach internetowych informacje, jak mają zachować się osoby, które w ciągu ostatnich 14 dni były w północnej części Włoch, w Chinach lub innych krajach dotkniętych epidemią spowodowaną koronawirusem i zaobserwowały u siebie objawy takie jak: gorączka, kaszel, duszność, problemy z oddychaniem. W takiej sytuacji należy bezzwłocznie, telefonicznie powiadomić sanepid lub zgłosić się do oddziału zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego.

Koronawirus. Gdzie odnotowano przypadki zarażenia wirusem z Wuhan? Interaktywna mapa zachorowań online

W stolicy Małopolski osoby z niepokojącymi objawami mogą się zgłaszać (a najlepiej wcześniej zatelefonować!) na oddziały zakaźne Szpitala Uniwersyteckiego i Szpitala im. Żeromskiego, ponadto dzieci (do 18 roku życia) - na

Oddział Chorób Infekcyjnych Dzieci Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II

(budynek M2, kontaktować można się przez centralę szpitala pod nr tel. 12 614-20-00).

Od poniedziałku do piątku w godz. od 7.30 do 15.05, należy dzwonić na numery stacjonarne Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Krakowie, przy ul. Makuszyńskiego 9: centrala: 12 644 91 33, 12 644 93 72, 12 644 99 64, 12 684 40 35, 12 684 40 99, lub dyżurne telefony całodobowe +48 600 876 214 lub +48 602 263 605 – podczas dyżuru aktywny jest wyłącznie jeden z podanych numerów.

Służby i lekarze apelują o zachowanie zdrowego rozsądku. Do szpitali zgłaszają się osoby wracające np. z Wielkiej Brytanii, Barcelony czy też z rejonów które nie są wymieniane jako ogniska zakażenia.

- Zachowajmy zdrowy rozsądek. W przypadku, gdy na oddział nadal będą zgłaszać się osoby z łagodnymi objawami infekcji tylko dlatego, że niedawno gdziekolwiek podróżowały, pacjent, który faktycznie będzie potrzebował naszej pomocy może otrzymać ją za późno – przestrzega dr Stopyra. Dodaje, że jeśli mamy tylko łagodne objawy infekcji, lepiej zostać w domu, nie rozsiewając zarazków na innych, niezależnie od tego, jaki wirus nas zaatakował.

W Krakowie zwołano sztab kryzysowy

W czwartek 27 lutego w Krakowie zwołano sztab kryzysowy w którym wzięli udział przedstawiciele wszystkich służb oraz jednostek podległych miastu. Spotkanie dotyczyło procedur reagowania w przypadku zagrożenia epidemiologicznego.

- Wszyscy znamy aktualnie obowiązującą procedurę, mamy też zapewnioną rezerwę budżetową w razie potrzeby - wyjaśnia Maciej Grzyb, zastępca dyrektora wydziału komunikacji społecznej Urzędu Miasta w Krakowie.

Dodaje również, że miasto będzie prowadzić wzmożoną kampanię informacyjną zachęcającą do szczepień przeciwko grypie, by zminimalizować ryzyko zachorowań do minimum.

Procedury, adresy

Dla wszystkich Polaków wracających z zagranicy przygotowane zostały komunikaty SMS-owe, jak należy się zachowywać, jakie objawy mogą świadczyć o wystąpieniu koronawirusa i czego należy się wystrzegać. Przy przekraczaniu granicy otrzymamy tę swego rodzaju instrukcję.

Jak podkreślają służby, sytuacja jest na bieżąco monitorowana, natomiast obecnie nie ma uzasadnienia dla podejmowania nadmiernych działań typu kwarantannowanie osób powracających z regionów Północnych Włoch, odmawianie udziału w zajęciach szkolnych oraz zamykanie szkół. - Konieczna jest jednak odpowiedzialność, samoobserwacja, czujność i szczególna dbałość o przestrzeganie zasad higieny (mycie rąk!) - podkreśla Joanna Paździo, rzecznik prasowy wojewody małopolskiego. Przypomina że szczegółowe wytyczne można znaleźć TUTAJ.

Miasto powinno zakupić oczyszczacze powietrza

W działania prewencyjne zapobiegające zarażeniu koronawirusem postanowił się zaangażować również Łukasz Wantuch - radny Miasta Krakowa. Zwrócił się on w interpelacji do prezydenta miasta Krakowa Jacka Majchrowskiego z propozycją zakupu oczyszczaczy powietrza do dwóch krakowskich szpitali miejskich oraz szkół ponapodstawowych.

- Niedługo w Krakowie pojawi się pierwszy przypadek koronawirusa. Chciałbym przypomnieć, że oczyszczacze powietrza usuwają nie tylko smog, ale również bakterie i wirusy. W tym również koronawirusy. A takie urządzenie jest w każdej sali w każdym krakowskim żłobku, przedszkolu i szkole podstawowej. Zwracam się wiec z propozycją, aby jak najszybciej zakupić tego typu urządzenia do poczekalni dla chorych i SOR w dwóch krakowskich szpitalach miejskich. Dzięki temu zmniejszy się ryzyko przekazania wirusa z osoby, która nie wie jeszcze, że jest zakażona a resztą osób czekających w kolejce - tłumaczy Łukasz Wantuch.

Koronawirus. Co powinniśmy o nim wiedzieć?

Warto wiedzieć, że choroba bardzo długo się w nas wylęga, taki okres wylęgania może trwać nawet ponad 14 dni.

Czym jest koronawirus?
Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Choroba objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem.

Podejrzane objawy:

  • wysoka temperatura ciała powyżej 38 stopni Celsjusza
  • kaszel
  • duszności
  • problemy z oddychaniem

Jak często występują objawy?
Ciężki przebieg choroby obserwuje się u ok.15-20% osób. Do zgonów dochodzi u 2-3% osób chorych. Prawdopodobnie dane te zawyżone, gdyż u wielu osób z lekkim przebiegiem zakażenia nie dokonano potwierdzenia laboratoryjnego.

Kto jest najbardziej narażony?
Najbardziej narażone na rozwinięcie ciężkiej postaci choroby i zgon są osoby starsze, z obniżoną odpornością, którym towarzyszą inne choroby, w szczególności przewlekłe.

Jak się zabezpieczyć przed koronawirusem?
Wirus przenosi się drogą kropelkową. Aktualnie nie ma szczepionki przeciw nowemu koronawirusowi. Można natomiast stosować inne metody zapobiegania zakażeniu - np. dokładnie myć ręce. Metody te stosuje się również w przypadku zapobiegania innym chorobom przenoszonym drogą kropelkową np. grypie sezonowej (w przypadku której, szczyt zachorowań przypada w okresie od stycznia do marca każdego roku).

ZAKAŻENIE WIRUSAMI - CO MOŻE POMÓC W PROFILAKTYCE? >> Sprawdź w naszym sklepie <<

GIS odradza podróż do 9 krajów. Koronawirus rozprzestrzenia ...

Wideo

Komentarze 33

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

K
Kr@k
27 lutego, 21:14, Gość:

koleżanka z Warszawy napisała, że u nich panika, puste autobusy i sklepy...a u nas wszyscy udają, że się nie boją!

"U nas" liczą na siły nadprzyrodzone. wierzą życie po życiu.

W Krakowie 90% to ludność napływowa z wiosek i z za Buga.

T
TW

Kraków się boi? Przecież wirus musi mieć jako takie warunki, żeby przetrwać...

G
Gość
27 lutego, 20:10, PolakPatriota:

2mld zl z pisokomuszej [wulgaryzm]izji przenaczyc na maseczki, srodki dezynfekujace dla Polakow. Przeciwnikow takiej decyzji rozstrzeliwac bez sadu!!!

Za to tefałen puścił w fakefaktach profesora wirusologii - całe 5 sekund. Reszta to bełkot dziennikarzyn.

G
Gość

koleżanka z Warszawy napisała, że u nich panika, puste autobusy i sklepy...a u nas wszyscy udają, że się nie boją!

P
PolakPatriota

2mld zl z pisokomuszej [wulgaryzm]izji przenaczyc na maseczki, srodki dezynfekujace dla Polakow. Przeciwnikow takiej decyzji rozstrzeliwac bez sadu!!!

G
Gość

Praca Zdalna dla Każdego - Nowy biznes 0nline, Zarobki ponad 20.000zł miesięcznie, hit roku 2020, wysokie i stałe dochody, praca zdalna wystarczy smartfon lub laptop, teraz każdy może tak zarabiać, obecnie można zapisać się bezpłatnie i nauczyć inwestowania na stronie: http://systemzarabiania.pl

Od razu po zapisaniu otrzymasz system do zarabiania, który pozwoli Ci jeszcze dziś zarobić pierwsze pieniądze!

G
Gość
27 lutego, 19:43, Gość:

Zamknięcie szkół i uniwerków było by rozsądne, można uczyć się przez skypai odrobic latem. Odwołanie masowych imprez. Mam nadzieję,że Kraków pokaże jakiś rozsądek choć raz. Ludzie, którzy muszą jechać do pracy MPK powinni miec pół puste pojazdy z dobra wentylacją. Można uniknąć epidemii.

Lotnisko musiograniczyć loty i mieć pełną kontrolę, ludzie beztrosko podróżujący do stref zagrożonych muszą dać gwarancje przed wylotem opłacenia prywatnej opieki zdrowotnej.

G
Gość

Zamknięcie szkół i uniwerków było by rozsądne, można uczyć się przez skypai odrobic latem. Odwołanie masowych imprez. Mam nadzieję,że Kraków pokaże jakiś rozsądek choć raz. Ludzie, którzy muszą jechać do pracy MPK powinni miec pół puste pojazdy z dobra wentylacją. Można uniknąć epidemii.

G
Gość
27 lutego, 14:53, wirus ginie:

Wirus ginie w temperaturze powyżej 75 stopni. Czy to oznacza, że przebywając w temperaturze 80 stopni będziemy od niego zdezynfekowani? Jest takie urządzenie jak sauna karbonowa mosati, która wytwarza temperaturę 80 stopni. Tak się zastanawiam. Chcę kupić na odchudzanie ale może przyda się też na wirusa?

27 lutego, 14:54, hehe:

nie podgrzejesz się do 80 stopni, bo byś się ugotował

27 lutego, 14:54, co ty gadasz:

co ty gadasz. wiadomo, że wirus zanim dostanie się wnętrza ciała, to trochę potrwa. jak się będzie człowiek saunował regularnie, to wybije te co ma na skórze i reszta nie przejdzie w głąb

27 lutego, 14:55, gosc:

Sauna ci na pewno nie zaszkodzi. A wręcz przeciwnie, bo zabiegi podnoszą odporność. Ale musisz właśnie pamiętać, żeby było to te 80 stopni. Nie mniej

27 lutego, 14:57, cala rodzina:

Z całą rodziną od pol roku poddajemy się zabiegom w saunie karbonowej, właśnie ze względu na ciągle infekcje. Ilość chorób zmniejszyła się do 1 w tym sezonie i przeszliśmy to bardzo łagodnie. W porównaniu z zeszłym sezonem, gdzie jedna choroba goniła druga, to sauna karbonowa mosati była najlepsza inwestycja mojego zycia

27 lutego, 14:59, prawda:

Każdy lekarz powie Ci, że korzystanie z sauny ma wiele pozytywnych działań. Jednym z nich jest podniesie odporności. Przewaga nad tradycyjna sauna, to przede wszystkim brak kontaktu z innymi ludźmi - możesz bez problemu korzystać z niej w domu i brak przeciwskazań jak w przypadku sauny tradycyjnej

27 lutego, 15:02, kazda:

koronawirus jest problemem dla tych, co mają obniżoną odporność. ci z normalną, zarażają się i zdrowieją. każda metoda na podniesie odporności jest dobra, jedną z nich jest zmiana temperatur otoczenia: morsowanie i sauna jak najbardziej

27 lutego, 18:21, Dr Glinka:

Ci z normalną odpornością, po ozdrowieniu mają m.in. uszkodzoną wątrobę, nerki, kalectwo na całe życie.

Nie strasz ludzie mają uszkodzenia pewnie po lekach a tych, którzy wyzdrowieli jest pewnie niewiele bo wciąż walczą, może to choróbsko trzyma dłużej, oficjalnie od podawania do prasymimęło dopiero mniej niż 4 tygodnie wiec nie ma prawdziwych statystyk.Organizm człowieka to węcej niż wypociny jakiegoś znafcy po paru latach udawanych studiów.

G
Gość
27 lutego, 14:53, wirus ginie:

Wirus ginie w temperaturze powyżej 75 stopni. Czy to oznacza, że przebywając w temperaturze 80 stopni będziemy od niego zdezynfekowani? Jest takie urządzenie jak sauna karbonowa mosati, która wytwarza temperaturę 80 stopni. Tak się zastanawiam. Chcę kupić na odchudzanie ale może przyda się też na wirusa?

27 lutego, 14:54, hehe:

nie podgrzejesz się do 80 stopni, bo byś się ugotował

27 lutego, 14:54, co ty gadasz:

co ty gadasz. wiadomo, że wirus zanim dostanie się wnętrza ciała, to trochę potrwa. jak się będzie człowiek saunował regularnie, to wybije te co ma na skórze i reszta nie przejdzie w głąb

27 lutego, 14:55, gosc:

Sauna ci na pewno nie zaszkodzi. A wręcz przeciwnie, bo zabiegi podnoszą odporność. Ale musisz właśnie pamiętać, żeby było to te 80 stopni. Nie mniej

27 lutego, 14:57, cala rodzina:

Z całą rodziną od pol roku poddajemy się zabiegom w saunie karbonowej, właśnie ze względu na ciągle infekcje. Ilość chorób zmniejszyła się do 1 w tym sezonie i przeszliśmy to bardzo łagodnie. W porównaniu z zeszłym sezonem, gdzie jedna choroba goniła druga, to sauna karbonowa mosati była najlepsza inwestycja mojego zycia

27 lutego, 14:59, prawda:

Każdy lekarz powie Ci, że korzystanie z sauny ma wiele pozytywnych działań. Jednym z nich jest podniesie odporności. Przewaga nad tradycyjna sauna, to przede wszystkim brak kontaktu z innymi ludźmi - możesz bez problemu korzystać z niej w domu i brak przeciwskazań jak w przypadku sauny tradycyjnej

27 lutego, 15:02, kazda:

koronawirus jest problemem dla tych, co mają obniżoną odporność. ci z normalną, zarażają się i zdrowieją. każda metoda na podniesie odporności jest dobra, jedną z nich jest zmiana temperatur otoczenia: morsowanie i sauna jak najbardziej

27 lutego, 15:11, Gość:

no wiadomo, że wnętrza ciała nie podgrzejesz do 80 stopni, bo byś się ugotował ale odporność jak najbardziej podniesiesz

27 lutego, 15:18, odpowiedz:

podniesiesz odporność tak, zabijesz wirusa na skórze tak, ale środka ciała to nie podgrzejesz to tej temperatury

Człowiek gotuje się przy 50C, białko się ścina i zapycha nerki.

G
Gość

Nikt nie raczy napisać o komunikacji MPK co z dezynfekcją? Jakiego typu jest klimatyzacja i jak często czyszczona, czy nie lepiej otworzyć okna?

Ł
Łukasz Rajzer

W kwestii oczyszczaczy powietrza można powiedzieć, że filtry HEPA będą traktowały wirusy, jak inne cząsteczki, więc będą je wyłapywać, ale nie jest to doraźna forma ochrony. Należy brać pod uwagę fakt, że najczęściej zakażamy się przez brudne ręce i drogą kropelkową w bliskim sąsiedztwie z zakażonym. Oczyszczacze z całą pewnością pomogą redukować ilość wirusów w powietrzu, ale w przypadku domu, czy przedszkola to nie powietrze będzie naszym najważniejszym wrogiem.

D
Dr Glinka
27 lutego, 14:53, wirus ginie:

Wirus ginie w temperaturze powyżej 75 stopni. Czy to oznacza, że przebywając w temperaturze 80 stopni będziemy od niego zdezynfekowani? Jest takie urządzenie jak sauna karbonowa mosati, która wytwarza temperaturę 80 stopni. Tak się zastanawiam. Chcę kupić na odchudzanie ale może przyda się też na wirusa?

27 lutego, 14:54, hehe:

nie podgrzejesz się do 80 stopni, bo byś się ugotował

27 lutego, 14:54, co ty gadasz:

co ty gadasz. wiadomo, że wirus zanim dostanie się wnętrza ciała, to trochę potrwa. jak się będzie człowiek saunował regularnie, to wybije te co ma na skórze i reszta nie przejdzie w głąb

27 lutego, 14:55, gosc:

Sauna ci na pewno nie zaszkodzi. A wręcz przeciwnie, bo zabiegi podnoszą odporność. Ale musisz właśnie pamiętać, żeby było to te 80 stopni. Nie mniej

27 lutego, 14:57, cala rodzina:

Z całą rodziną od pol roku poddajemy się zabiegom w saunie karbonowej, właśnie ze względu na ciągle infekcje. Ilość chorób zmniejszyła się do 1 w tym sezonie i przeszliśmy to bardzo łagodnie. W porównaniu z zeszłym sezonem, gdzie jedna choroba goniła druga, to sauna karbonowa mosati była najlepsza inwestycja mojego zycia

27 lutego, 14:59, prawda:

Każdy lekarz powie Ci, że korzystanie z sauny ma wiele pozytywnych działań. Jednym z nich jest podniesie odporności. Przewaga nad tradycyjna sauna, to przede wszystkim brak kontaktu z innymi ludźmi - możesz bez problemu korzystać z niej w domu i brak przeciwskazań jak w przypadku sauny tradycyjnej

27 lutego, 15:02, kazda:

koronawirus jest problemem dla tych, co mają obniżoną odporność. ci z normalną, zarażają się i zdrowieją. każda metoda na podniesie odporności jest dobra, jedną z nich jest zmiana temperatur otoczenia: morsowanie i sauna jak najbardziej

Ci z normalną odpornością, po ozdrowieniu mają m.in. uszkodzoną wątrobę, nerki, kalectwo na całe życie.

K
Kr@k.

Trzeba być bardzo zdesperowanym żeby sobie wszczepiać grypę.

G
Gosc

Zdrowe zwierzęta zakopali.w ziemi Teraz oszczedzają. Karma wciskasz to śmiecie.

Dodaj ogłoszenie