Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Oddział zakaźny Szpitala Wojskowego zamknięty do końca maja. Gdzie zgłaszać się z podejrzeniem koronawirusa?

PD
Fot.Adamwojnar?Polskapresse
Oddział zakaźny w 5. Wojskowym Szpitalu Klinicznym z Polikliniką w Krakowie z powodu remontu jest nieczynny do końca maja. Informację tę w środę 26 lutego przekazała lecznica w oficjalnym oświadczeniu, w odpowiedzi na pojawiające się w mediach informacje o tym, że przebywa u nich pacjent ze stwierdzonym koronawirusem.

Doniesienie medialne, które się nie potwierdziło, dotyczyło trzydziestoparoletniego mężczyzny z objawami grypopodobnymi. Zgłosił się on w środę do 5. Wojskowego Szpitala Klinicznego z Polikliniką w Krakowie.

- Początkowo podejrzewano u niego zarażenie koronawirusem, jednak szybko zostało ono wykluczone - wyjaśniał Mateusz Sidor, rzecznik szpitala. Dodał też, że mężczyzna nie był w ostatnim czasie za granicą. Miał kontakty z obcokrajowcami, ale oni też nie przebywali na terenach, gdzie koronawirus został stwierdzony.

Dokąd się zgłaszać?

Stacje sanepidu zamieściły na swoich stronach internetowych informacje, jak mają zachować się osoby, które w ciągu ostatnich 14 dni były w północnej części Włoch, w Chinach lub innych krajach dotkniętych epidemią spowodowaną koronawirusem i zaobserwowały u siebie objawy takie jak: gorączka, kaszel, duszność, problemy z oddychaniem. W takiej sytuacji należy bezzwłocznie, telefonicznie powiadomić sanepid lub zgłosić się do oddziału zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego.

Koronawirus. Gdzie odnotowano przypadki zarażenia wirusem z Wuhan? Interaktywna mapa zachorowań online

W stolicy Małopolski osoby z niepokojącymi objawami mogą się zgłaszać (a najlepiej wcześniej zatelefonować!) na oddziały zakaźne Szpitala Uniwersyteckiego i Szpitala im. Żeromskiego, ponadto dzieci (do 18 roku życia) - na

Oddział Chorób Infekcyjnych Dzieci Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II

(budynek M2, kontaktować można się przez centralę szpitala pod nr tel. 12 614-20-00).

Od poniedziałku do piątku w godz. od 7.30 do 15.05, należy dzwonić na numery stacjonarne Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Krakowie, przy ul. Makuszyńskiego 9: centrala: 12 644 91 33, 12 644 93 72, 12 644 99 64, 12 684 40 35, 12 684 40 99, lub dyżurne telefony całodobowe +48 600 876 214 lub +48 602 263 605 – podczas dyżuru aktywny jest wyłącznie jeden z podanych numerów.

Służby i lekarze apelują o zachowanie zdrowego rozsądku. Do szpitali zgłaszają się osoby wracające np. z Wielkiej Brytanii, Barcelony czy też z rejonów które nie są wymieniane jako ogniska zakażenia.

- Zachowajmy zdrowy rozsądek. W przypadku, gdy na oddział nadal będą zgłaszać się osoby z łagodnymi objawami infekcji tylko dlatego, że niedawno gdziekolwiek podróżowały, pacjent, który faktycznie będzie potrzebował naszej pomocy może otrzymać ją za późno – przestrzega dr Stopyra. Dodaje, że jeśli mamy tylko łagodne objawy infekcji, lepiej zostać w domu, nie rozsiewając zarazków na innych, niezależnie od tego, jaki wirus nas zaatakował.

W Krakowie zwołano sztab kryzysowy

W czwartek 27 lutego w Krakowie zwołano sztab kryzysowy w którym wzięli udział przedstawiciele wszystkich służb oraz jednostek podległych miastu. Spotkanie dotyczyło procedur reagowania w przypadku zagrożenia epidemiologicznego.

- Wszyscy znamy aktualnie obowiązującą procedurę, mamy też zapewnioną rezerwę budżetową w razie potrzeby - wyjaśnia Maciej Grzyb, zastępca dyrektora wydziału komunikacji społecznej Urzędu Miasta w Krakowie.

Dodaje również, że miasto będzie prowadzić wzmożoną kampanię informacyjną zachęcającą do szczepień przeciwko grypie, by zminimalizować ryzyko zachorowań do minimum.

Procedury, adresy

Dla wszystkich Polaków wracających z zagranicy przygotowane zostały komunikaty SMS-owe, jak należy się zachowywać, jakie objawy mogą świadczyć o wystąpieniu koronawirusa i czego należy się wystrzegać. Przy przekraczaniu granicy otrzymamy tę swego rodzaju instrukcję.

Jak podkreślają służby, sytuacja jest na bieżąco monitorowana, natomiast obecnie nie ma uzasadnienia dla podejmowania nadmiernych działań typu kwarantannowanie osób powracających z regionów Północnych Włoch, odmawianie udziału w zajęciach szkolnych oraz zamykanie szkół. - Konieczna jest jednak odpowiedzialność, samoobserwacja, czujność i szczególna dbałość o przestrzeganie zasad higieny (mycie rąk!) - podkreśla Joanna Paździo, rzecznik prasowy wojewody małopolskiego. Przypomina że szczegółowe wytyczne można znaleźć TUTAJ.

Miasto powinno zakupić oczyszczacze powietrza

W działania prewencyjne zapobiegające zarażeniu koronawirusem postanowił się zaangażować również Łukasz Wantuch - radny Miasta Krakowa. Zwrócił się on w interpelacji do prezydenta miasta Krakowa Jacka Majchrowskiego z propozycją zakupu oczyszczaczy powietrza do dwóch krakowskich szpitali miejskich oraz szkół ponapodstawowych.

- Niedługo w Krakowie pojawi się pierwszy przypadek koronawirusa. Chciałbym przypomnieć, że oczyszczacze powietrza usuwają nie tylko smog, ale również bakterie i wirusy. W tym również koronawirusy. A takie urządzenie jest w każdej sali w każdym krakowskim żłobku, przedszkolu i szkole podstawowej. Zwracam się wiec z propozycją, aby jak najszybciej zakupić tego typu urządzenia do poczekalni dla chorych i SOR w dwóch krakowskich szpitalach miejskich. Dzięki temu zmniejszy się ryzyko przekazania wirusa z osoby, która nie wie jeszcze, że jest zakażona a resztą osób czekających w kolejce - tłumaczy Łukasz Wantuch.

Koronawirus. Co powinniśmy o nim wiedzieć?

Warto wiedzieć, że choroba bardzo długo się w nas wylęga, taki okres wylęgania może trwać nawet ponad 14 dni.

Czym jest koronawirus?
Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Choroba objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem.

Podejrzane objawy:

  • wysoka temperatura ciała powyżej 38 stopni Celsjusza
  • kaszel
  • duszności
  • problemy z oddychaniem

Jak często występują objawy?
Ciężki przebieg choroby obserwuje się u ok.15-20% osób. Do zgonów dochodzi u 2-3% osób chorych. Prawdopodobnie dane te zawyżone, gdyż u wielu osób z lekkim przebiegiem zakażenia nie dokonano potwierdzenia laboratoryjnego.

Kto jest najbardziej narażony?
Najbardziej narażone na rozwinięcie ciężkiej postaci choroby i zgon są osoby starsze, z obniżoną odpornością, którym towarzyszą inne choroby, w szczególności przewlekłe.

Jak się zabezpieczyć przed koronawirusem?
Wirus przenosi się drogą kropelkową. Aktualnie nie ma szczepionki przeciw nowemu koronawirusowi. Można natomiast stosować inne metody zapobiegania zakażeniu - np. dokładnie myć ręce. Metody te stosuje się również w przypadku zapobiegania innym chorobom przenoszonym drogą kropelkową np. grypie sezonowej (w przypadku której, szczyt zachorowań przypada w okresie od stycznia do marca każdego roku).

ZAKAŻENIE WIRUSAMI - CO MOŻE POMÓC W PROFILAKTYCE? >> Sprawdź w naszym sklepie <<

Sprawdź, do których krajów GIS odradza podróżeZobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

GIS odradza podróż do 9 krajów. Koronawirus rozprzestrzenia ...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska