https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Oscar Nominated Shorts w Kinie Agrafka. Krótkie filmy aktorskie i animowane od 22 do 23 marca

Paweł Gzyl
"Sukienka"
"Sukienka" YouTube
Krakowskie Kino Agrafka zaprasza na przegląd filmów krótkometrażowych nominowanych w tym roku do Oscara. Zobaczyć będzie można również głośną polską "Sukienkę". 22 marca zaprezentowane zostaną filmy aktorskie, a 23 marca - animowane.

FLESZ - Prezes PKN Orlen o dywersyfikacji dostaw ropy

od 16 lat

Program: Krótkometrażowe Filmy Aktorskie | 121'

ON MY MIND | On My Mind, reż. Martin Strange-Hansen, Dania 2021, 18’

Henrik chce zaśpiewać żonie piosenkę. Koniecznie dziś, koniecznie już, teraz. To kwestia życia i śmierci i… karaoke.

PLEASE HOLD | Please Hold, reż. K.D. Dávila, USA 2020, 19’

W niedalekiej przyszłości 20-letni Mateo o latynoskim pochodzeniu zostaje aresztowany przez policyjnego drona bez żadnego wyjaśnienia i trafia do w pełni zautomatyzowanego więzienia bez możliwości ucieczki. Aby ujść z życiem, będzie musiał zmierzyć się z labiryntem skomputeryzowanej biurokracji amerykańskiego wymiaru sprawiedliwości i wyruszyć na poszukiwanie człowieka, który jako jedyny może wszystko naprawić.

SUKIENKA | The Dress, reż. Tadeusz Łysiak, Polska 2020, 30’

„Sukienka” to opowieść o pożądaniu i kobiecej przyjaźni, napisana i wyreżyserowana przez studenta Warszawskiej Szkoły Filmowej – Tadeusza Łysiaka. W główną rolę wcieliła się Anna Dzieduszycka, której kreacja aktorska została doceniona na wielu festiwalach filmowych w Polsce i za granicą. Film opowiada historię Julii, pracującej w przydrożnym motelu, której życie zmienia się, gdy poznaje przystojnego kierowcę ciężarówki. Długo skrywane przez kobietę pragnienia dają o sobie znać. Ale nie jest to tylko historia kobiety spotykającej mężczyznę. Julia jest fizycznie odmienna od otaczającego ją społeczeństwa. Jest niskorosła, przez co w swoim życiu doświadczyła wielu przykrości. To wbrew pozorom uniwersalna opowieść o tęsknocie bez względu na dzielące nas bariery i różnice.

THE LONG GOODBYE | The Long Goodbye, reż. Aneil Karia, Wielka Brytania 2020, 12’

W niedalekiej przyszłości Riz i jego rodzina muszą zmierzyć się ze światem zewnętrznym, które gwałtownie wkracza w ich spokojne życie i uporać z prawdziwymi emocjami, jakie żywi do nich ich przyszywany kraj. Opowiedziana z wyczuciem acz druzgocąca historia i przejmujący, poetycki krzyk prosto z serca. Jednym z autorów scenariusza jest nominowany do Oscara aktor Riz Ahmed, który wcielił się też w główną rolę w filmie.

ALA KACCHU – TAKE AND RUN | Ala Kacchu – Take and Run, reż. Maria Brendle, Szwajcaria 2020, 38’

19-letnia Sezim chce spełnić swoje marzenie o studiowaniu w stolicy Kirgistanu. Kiedy zostaje porwana przez grupę młodych mężczyzn i zmuszona poślubić nieznajomego, jej życie rozpada się na kawałki. Odmowa jest równoznaczna z wykluczeniem ze społeczeństwa. Sezim desperacko szuka wyjścia z sytuacji, rozdarta między pragnieniem wolności a ograniczeniami, jakie narzuca jej kultura i tradycja jej własnego kraju.

Program: Krótkometrażowe Filmy Animowane | 97'

RUDZIK RUDZIA |Robin Robin, reż. Dan Ojari, Mikey Please, Wielka Brytania 2021, 31’

Gdy jej niewyklute jajko przypadkowo wpada na śmietnik, Robin zostaje adoptowana przez kochającą rodzinę myszy-włamywaczy. Ma bardziej dziób i pióra niż futro i ogon, nie jest mistrzynią w skradaniu się cichutko na paluszkach - niemniej jednak czuje się jak w domu. W miarę dorastania różnice nie dają jednak o sobie zapomnieć i Robin za wszelką cenę pragnie udowodnić przybranym krewnym, że może być naprawdę dobrą myszą. Wyrusza w pełną wyzwań podróż, by rozwinąć skrzydła i dowiedzieć się, co tak naprawdę jest ważne w życiu.

BOXBALLET | Boxballet, reż. Anton Dyakov , Rosja 2019, 15’

Pewnego dnia łagodna baletnica o imieniu Olya spotyka szorstkiego, gburowatego boksera Jewgienija. Ich światy i filozofia życia nie mogą się bardziej od siebie różnić. Kontrast jest tak ostry, że nawiązanie nawet najcieńszej nici porozumienia wydaje się być niemożliwe. Czy tak odmienne istoty znajdą w sobie wzajemne wsparcie i pozwolą by połączyło ich coś więcej?

KWESTIA SMAKU | Affairs of the Art, reż. Joanna Quinn, Wielka Brytania, Kanada 2021, 16’

Ekscentryczne, ale też ujmujące i komiczne obsesje jednej rodziny w pełnej humoru, ręcznie rysowanej animacji. Beryl, 59-letnia pracownica fabryki, kocha rysować i jest zdeterminowana, by stać się hiperfuturystyczną artystką. Poznamy także jej dorosłego syna, Colina, maniaka technologii, jej męża Ivora, obecnie muzę i modela Beryl wspierającego żonę w kreatywnych zapędach, oraz jej siostrę Beverly, fanatyczną narcyzkę mieszkającą w Los Angeles.

BESTIA | Bestia, reż. Hugo Covarrubias, Chile 2021, 16’

Zainspirowana prawdziwymi wydarzeniami historia Íngrid, agentki tajnej policji w Chile w 1975 roku. Jej relacje z własnym psem, ciałem, lękami i frustracjami ujawniają pęknięcia nie tylko w niej samej, ale i w objętym reżimem dyktatury wojskowej kraju.

THE WINDSHIELD WIPER | The Windshield Wiper, reż. Alberto Mielgo, Hiszpania 2021, 15’

Na tle hałaśliwej, wypełnionej dymem kawiarni współczesny filozof pogrąża się w myślach. Zastanawiając się nad życiowymi wzlotami i upadkami, błędami, oczekiwaniami i drobnymi tęsknotami, mężczyzna wyrusza w metaforyczną podróż oświecenia pełną żywych obrazów, badając różne fazy romansu, cechy ludzkiej natury oraz przyszłość randek i związków, w poszukiwaniu odpowiedzi na odwieczne pytanie ‘Czym jest miłość?’.

Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera

Wybrane dla Ciebie

Za duże na MŚP, za małe na korporację. Unia stworzy nową kategorię firm

Za duże na MŚP, za małe na korporację. Unia stworzy nową kategorię firm

Metropolita krakowski z wizytą w Rzymie. Wiadomo, z kim się spotkał

Metropolita krakowski z wizytą w Rzymie. Wiadomo, z kim się spotkał

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska