https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków pamięta o 77. rocznicy zamordowania przez komunistów Danuty Siedzikówny „Inki”

Marcin Banasik
28 sierpnia 1946 r. w gdańskim więzieniu dowódca plutonu egzekucyjnego ppor. Franciszek Sawicki zastrzelił niespełna 18-letnią Danutę Siedzikównę „Inkę”, łączniczkę i sanitariuszkę w 5. Wileńskiej Brygadzie AK. W poniedziałek pod pomnikiem "Inki" w krakowskim parku Jordana oddano hołd ofierze komunistycznej zbrodni.

"Zachowałam się jak trzeba”

Wyrokiem Wojskowego Sądu Rejonowego w Gdańsku z 3 sierpnia 1946 r. została skazana na dwukrotną karę śmierci. Bolesław Bierut nie skorzystał z prawa łaski. Czekając na wykonanie wyroku, z więzienia przekazała krewnym gryps: „Jest mi smutno, że muszę umierać. Powiedzcie mojej babci, że zachowałam się jak trzeba”.

Wyrok na niespełna osiemnastoletniej „Ince” wykonano 28 sierpnia 1946 r. Według relacji świadka egzekucji, ks. Mariana Prusaka, ostatnie słowa „Inki” brzmiały: „Niech żyje Polska! Niech żyje »Łupaszko«!”. Pochowana w bezimiennym grobie, została odnaleziona przez PN.

Film o "Ince"

Filmowy dokument o „Ince” to jeden z odcinków dokumentalnego cyklu „Ekspertyza”, emitowanego w 2020 r. przez kanał TVP Historia - Oficjalna strona. Całość została zrealizowana we współpracy z IPN i Instytutem Ekspertyz Sądowych w Krakowie.

Dlaczego komary są pożyteczne?

od 16 lat
Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska