Kraków. Pierwsi pacjenci już za miesiąc zostaną przyjęci w...

  Kraków. Pierwsi pacjenci już za miesiąc zostaną przyjęci w nowej siedzibie Szpitala Uniwersyteckiego. Zobacz najnowsze zdjęcia lecznicy

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Dziennik Polski 24

  Na potrzeby prokocimskiego kompleksu dyrekcja SU zakupiła ponad 10 tys. różnego rodzaju urządzeń medycznych. Wybudowanie i pełne wyposażenie nowej siedziby
  1/103
  przejdź do galerii

  Na potrzeby prokocimskiego kompleksu dyrekcja SU zakupiła ponad 10 tys. różnego rodzaju urządzeń medycznych. Wybudowanie i pełne wyposażenie nowej siedziby pochłonie łącznie ponad 1,2 mld zł. ©Anna Kaczmarz / Dziennik Polski / Polska Press

  W innowacyjnym kompleksie medycznym kończą się przygotowania do przeprowadzki uniwersyteckich specjalistów i ich pacjentów. Wielkie przenosiny oddziałów z centrum Krakowa rozpoczną się 18 listopada.
  Zobacz galerię


  NFZ - Zapobiegam from Polska Press Grupa on Vimeo.  Nowa siedziba Szpitala Uniwersyteckiego, która powstała w Krakowie-Prokocimiu jest już niemal przygotowane na przyjęcie pierwszych pacjentów.
  W budynkach przy ul. Jakubowskiego 2 trwają ostatnie prace związane z wyposażaniem wnętrz, montażem mebli i urządzeń medycznych. Niezbędne specjalistyczne aparaty pojawiły się m.in. w salach operacyjnych. Gotowe są pierwsze sale intensywnej opieki medycznej, pracownie diagnostyczne z aparatami do rezonansu magnetycznego, tomografii komputerowej, mammografii czy biopsji piersi, pomieszczenia stacji dializ, gabinety zabiegowe i pokoje lekarzy, poczekalnie i rejestracje w kompleksie poradni specjalistycznych.

  Na pacjentów czekają już także pokoje na oddziałach łóżkowych. W wyposażonych pod klucz salach - wszystkich dwuosobowych z własnymi łazienkami - stoją sterowane elektrycznie łóżka z materacami zapobiegającymi odleżynom i szafki na osobiste rzeczy chorych. Przed wejściami do poszczególnych oddziałów powstały specjalne strefy odpoczynku z wygodnymi sofami i stolikami, gdzie pacjenci przebywający pod opieką uniwersyteckich specjalistów będą mogli spędzić czas z odwiedzającymi ich bliskimi.

  Nowy Szpital Uniwersytecki będzie największym i najbardziej innowacyjnym kompleksem medycznym w Polsce. Lekarze zaczną w nim przyjmować chorych już za miesiąc. - Zgodnie z planem rozpoczynamy przeprowadzkę 18 listopada - informuje Marcin Jędrychowski, dyrektor SU.

  Przenosiny klinik zostaną podzielone na dwie części. W pierwszej kolejności na południu Krakowa zacznie działać dziewięć oddziałów, które nie są bezpośrednio połączone z ostrym dyżurem. Chodzi m.in. o chirurgię ogólną, endokrynologię, immunologię i reumatologię, kardiologię oraz nefrologię. Drugi etap przenosin zaplanowano na początek przyszłego roku. Wówczas z centrum miasta wyprowadzi się również szpitalny oddział ratunkowy i jego zaplecze.

  Nie wszystkie oddziały SU znikną jednak z serca Krakowa. W dotychczasowej lokalizacji nadal będą przyjmować chorych m.in. położnicy i psychiatrzy. Pozostałe budynki po klinikach ma przejąć miasto. Szpital Uniwersytecki uzyskał już potrzebną do ich sprzedaży zgodę Prokuratorii Generalnej i w poniedziałek dyrekcja lecznicy podpisze wstępną umowę z władzami Krakowa. Po jej zawarciu 30 dni na reakcję będzie miał jeszcze Krajowy Zasób Nieruchomości, który ma prawo pierwokupu nieruchomości należących do SU. Jeśli KZN nie zdecyduje się skorzystać z tej możliwości, grunty i budynki zajmowane dotychczas przez uniwersyteckich specjalistów za ponad 280 mln zł trafią w ręce gminy.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Warto zobaczyć

  Diety