Między 7 a 18 kwietnia Rynek Główny w Krakowie nabierze barw. Po 2 latach przerwy, już niedługo pojawi się tradycyjny jarmark wielkanocny. Miejsce jego organizacji nie jest przypadkowe, ponieważ to właśnie na Rynku Głównym najmocniej tętniła krakowska historia kupiecka, targowa i rzemieślnicza. Jarmark w swojej idei ma nawiązywać do Świąt Wielkanocnych, ale również tradycji i obrzędów regionalnych i folkloru Małopolski.
Wydarzenie od lat cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem samych mieszkańców Krakowa, jak również turystów. Na kilkudniowym jarmarku w sercu Krakowa możliwe jest poznanie tradycyjnych wytworów, świątecznych potraw kulinarnych, a także rękodzieła lokalnych artystów. Jarmark to nie tylko nawiązanie do świąt religijnych, ale także możliwość rozwoju turystyki i kultury. Dzięki niemu goście mogą odbyć piękną podróż na przestrzeni wieków. W tym roku ma się zaprezentować około 80 wystawców, którzy swoim asortymentem będą nawiązywać do Świąt Wielkanocnych oraz regionalnych wyrobów.
Po co nam targi?
Targi w Krakowie powstały jako jeden z fundamentów rozwoju turystyki, potencjału kulturalnego, a także przywracaniu zapomnianych rzemiosł i tradycji. Jednak ich koncepcja zmienia się przez lata. Dzisiaj między innymi stają się również możliwością do spotkań z ludźmi i kulturą po długich miesiącach pandemii. Ponadto targi pokazują również, jak odpowiedzialnie użytkować przestrzeń miejską oraz jak pielęgnować piękno Krakowa.
"‒ Miasto stara się co roku podnosić poziom tego przedsięwzięcia. Targi coraz częściej mają swoje tematy przewodnie, bogaty i coraz ciekawszy program kulturalny. We współpracy z organizatorami imprez targowych staramy się dążyć do harmonizowania wszystkich elementów, mając na uwadze, że organizujemy te wydarzenia w bezcennym krajobrazie pierwszego europejskiego miasta umieszczonego na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. A to otoczenie wymaga szczególnego podejścia, minimalizowania zakłóceń dla osi widokowych, nacisku na przestrzeń historyczną, dopasowania estetycznego i asortymentowego. Wierzymy, że tak rozumiane targi nie tylko budują odpowiedni wizerunek Krakowa, ale też są przestrzenią spotkania przedsiębiorców, mieszkańców i gości naszego miasta z bogactwem dziedzictwa. Poszukiwanie w tym równowagi jest niezwykle ważne, dlatego cieszy mnie każda wprowadzona innowacja, która sprawia, że podwyższamy sobie poprzeczkę. Chcemy tę tradycję wspólnie pielęgnować"– mówił dla Kraków.pl Robert Piaskowski, pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. kultury
Czy będzie coś nowego?
Artystka Marzena Koperska zadbała o nową linię graficzną targów. Będzie w niej bardzo dużo nawiązania do folkloru i tradycji zwierzynieckich, oraz motywów wielkanocnych, a wśród nich do palm, pisanek czy też drzewa emausowego . Organizatorzy zadbali również o to, aby odwiedzający jarmark wielkanocny, mogli także obejrzeć program artystyczny i występy regionalne. Jednym z ważniejszych punktów wydarzenia będzie uroczyste święcenie koszyczków w Wielką Sobotę o godz. 11.00, w którym wezmą udział włodarze miasta i kościoła krakowskiego.
- Te osoby nie powinny pić mleka. Jeżeli masz te przypadłości, ogranicz picie mleka
- To są objawy nadmiaru soli w organizmie. Zobacz niebezpieczne skutki uboczne
- Co zużywa najwięcej prądu w domu? Pralka, ładowarka a może lodówka? Sprawdź!
- W Krakowie powstaje handlowe monstrum. Już widać zarys! [ZDJĘCIA Z DRONA]
- Kąpielisko na Zakrzówku zmieniło się całkowicie. Czy na lepsze?
