FLESZ - Azjaci i... roboty na ratunek polskiej gospodarki
Pierwszym etapem przedsięwzięcia jest opracowanie kompletnej dokumentacji projektowej oraz uzyskanie niezbędnych decyzji administracyjnych, a następnym – wykonanie robót budowlanych. Całość prac, zgodnie z przyjętym harmonogramem, powinna się zakończyć na wiosnę 2021 roku.
Krisbud sp. z o.o., jako doświadczony wykonawca podobnych realizacji (m.in. zagospodarowanie zalewu Bagry, parku Reduta i zbiornika w parku Grabek w Czeladzi), kompleksowo zagospodaruje teren o powierzchni ponad 26 hektarów. Przedsięwzięcie obejmuje utworzenie kąpieliska z plażą, placu zabaw, boiska do piłki plażowej, zbudowanie budynków przeznaczonych na sanitariaty, przebieralnie, pomieszczenia na sprzęt ratowniczy i wodny.
Teren ma zostać uzbrojony, zaplanowane jest również powstanie promenady dla pieszych, miejsc parkingowych, dojazdu, urządzeń i obiektów do rekreacji. Pojawią się elementy małej architektury, takie jak ławki, stoły, kosze na śmieci czy stojaki na rowery, a także elementy inteligentnego zarządzania (SMART). Koszt zadania wynosi 18 371 587,50 zł.
Powstanie atrakcyjny obszar rekreacji i wypoczynku dla mieszkańców miasta i przyjezdnych. Przestrzeń publiczna uwzględni walory przyrodnicze, widokowe i krajobrazowe charakterystyczne dla kompleksu zbiorników w Przylasku Rusieckim. Istotnym elementem inwestycji jest nie tylko zachowanie istniejącej zieleni, ale i nowe nasadzenia roślin, krzewów czy traw ozdobnych. Nie zapomniano o oświetleniu terenu i urządzeniach zapewniających bezpieczeństwo. Cały teren inwestycji będzie przystosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.
Przypomnijmy, że Kraków Nowa Huta Przyszłości SA uzyskała częściowe dofinansowanie inwestycji w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014–2020, poddziałanie 6.3.3: „Zagospodarowanie rekreacyjne i turystyczne otoczenia zbiorników wodnych”. Kwota dofinansowania wynosi 5 264 939,37 zł.
Realizacja projektu „Budowa infrastruktury rekreacyjnej w otoczeniu zbiornika nr 1” stanowi pierwszy element przedsięwzięcia, którego celem jest utworzenie Centrum Rekreacji i Wypoczynku „Przylasek Rusiecki” w ramach programu strategicznego „Kraków – Nowa Huta Przyszłości”.
Badania składowisk odpadów krakowskiej huty, które przeprowadził dr Mariusz Czop, naukowiec Akademii Górniczo-Hutniczej, wskazują na to, że teren Przylasku może mieć problem.
- Z dokumentów, do których mamy dostęp wynika, że zanieczyszczenia ze składowisk wodami podziemnymi przemieszczają się w kierunku Przylasku Rusieckiego - twierdzi dr Mariusz Czop, z naukowiec z Akademii Górniczo-Hutniczej, który bada składowiska odpadów krakowskiej huty.
Artur Paszko, prezes Kraków Nowa Huta Przyszłości zapewnia, że w ubiegłym roku były badania gleb pomiędzy składowiskiem przy ul. Dymarek i Przylaskiem Rusieckim.
- Nie wykazano wtedy żadnych przekroczeń norm. Sanepid na bieżąco bada też kąpielisko i jak dotychczas nie słyszałem o zanieczyszczeniu wody - mówi Artur Paszko.
Teraz badania składowisk ma i ich ewentualnego wpływu na środowisko ma przeprowadzić firma GeoEko, wyłoniona przez prezydenta Krakowa.
- Upiorne miejsca w Małopolsce. Czy tam naprawdę straszy?
- Najgorsze mieszkania do wynajęcia. Zobacz, co oni oferują [ZDJĘCIA]
- Tak w ostatnich latach zabudowało się Zakopane
- Budowa tunelu zakopianki - fakty, liczby, ciekawostki
- TOP 20 najlepszych porodówek w Małopolsce
- Wybory parlamentarne 2019. Oto wszyscy nowi posłowie z Małopolski
