Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Policja ocenia rajd karetki na sygnale [WIDEO]

Marcin Karkosza
Marcin Karkosza
fot. ratowniczy.net
Nagranie wideo z kabiny kierowcy karetki pogotowia, która pędziła do wypadku na rogu ulic Kobierzyńskiej i Skośnej, robi furorę w internecie. Część oglądających osób chwali rajdowe umiejętności prowadzącego pojazd, część ma jednak wątpliwości, czy "szalona" jazda ambulansu na sygnale po Krakowie, była zgodna z przepisami ruchu drogowego. Specjaliści, którym pokazaliśmy nagranie, zapewniają - nie złamano prawa.

Czytaj także: Kraków. Karetka pędzi do wypadku. Kierowca mistrz! [WIDEO]

Karetkę wezwano 30 stycznia. Filmik rozpoczyna się na ul. Kalwaryjskiej. Pokazuje, co dzieje się za przednią szybą uprzywilejowanego pojazdu. Po niecałych pięciu minutach załoga dociera do miejsca wypadku. Po drodze kierowca pokonuje kilka ruchliwych skrzyżowań i decyduje się m.in. na jazdę pod prąd.

- "Szacunek dla kierowcy-ratownika. Jestem dumna, że opiekują się nami tacy ludzie".
- "Jestem pod wielkim wrażeniem umiejętności jazdy kierowcy".
- "Panowie, ale jazda. Kierowca mistrz. Chylę czoło". To wybrane komentarze, które pojawiły się pod nagraniem zamieszczonym w internecie.

Część osób pyta jednak: czy kierowca nie jechał zbyt szybko i brawurowo, czyli niebezpiecznie? O zdanie zapytaliśmy fachowców. Są zgodni: - Ratownik kierował wzorowo i dzięki temu poszkodowali otrzymali szybką pomoc.

- Prawo o ruchu drogowym przewiduje, że pojazd uprzywilejowany przy zachowaniu szczególnej ostrożności może nie stosować się do znaków ograniczenia prędkości czy sygnalizacji świetlnej - podkreśla Witold Norek, zastępca naczelnika krakowskiej drogówki. - W tym przypadku widać, że ratownik to dobry kierowca.

Umiejętności ratownika potwierdza Krakowskie Pogotowie Ratunkowe. 30-letni Michał Frydrych pracuje w KPR od 2007 r. i ma uprawnienia kierowcy pojazdów uprzywilejowanych. - Jadąc z Michałem, zawsze czuję się pewnie i nie mam obaw o ewentualną kolizję - mówi Grzegorz Nowak, ratownik, który nagrał przejazd.

Zdziwiony popularnością filmu, przyznaje, że bezpieczeństwo jest dla niego najważniejsze. - Nie zawsze jest konieczność jazdy do pacjenta na sygnale, ale w tym przypadku był to wyjazd pilny do wypadku - zastrzega Michał Frydrych. I dodaje: - Wyjazd nie wyróżniał się niczym szczególnym, w trakcie akcji zawsze myślę, jak dojechać na miejsce nie tylko szybko, ale i bezpiecznie. Przyznaje, że zdecydowana większość kierowców stara się ułatwić dojazd ratownikom medycznym, ale nie wszyscy wiedzą, jak to zrobić.

- Należy być skoncentrowanym na tym, co dzieje się na drodze - mówi Janusz Jokiel, szef wydziału szkoleń w Małopolskim Ośrodku Ruchu Drogowego. - Ustąpienie przejazdu pojazdowi uprzywilejowanemu to kanon kodeksu drogowego. Najlepiej zjechać na bok, sygnalizując manewr.

Warto pamiętać:
Kierujący pojazdem uprzywilejowanym może, pod warunkiem zachowania szczególnej ostrożności, nie stosować się do przepisów o ruchu pojazdów, zatrzymaniu i postoju oraz do znaków i sygnałów drogowych. Reguluje to art. 53 ust. 2 Kodeksu drogowego.

Z drugiej strony, jak wskazuje art. 9 Kodeksu drogowego, "uczestnik ruchu i inna osoba znajdująca się na drodze są obowiązani ułatwić przejazd pojazdu uprzywilejowanego, w szczególności przez niezwłoczne usunięcie się z jego drogi, a w razie potrzeby zatrzymanie się".

Ratownicy za kierownicą
W Krakowskim Pogotowiu Ratunkowym pracuje ok. 230 kierowców-ratowników z uprawnieniami kierowania pojazdem uprzywilejowanym.

Kraków posiada ok. 40 ambulansów. To standardowe modele renault master i mercedes sprinter, wyposażone w silniki o dużej mocy i specjalistyczny sprzęt medyczny. Najstarsze są z 2008 r., najnowsze z 2013.

"Kierowca mistrz!". Rozmawiamy z ratownikiem, który pędził do wypadku przy Kobierzyńskiej [WIDEO]

Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska