Konferencja poświęcona będzie wpływowi Jana Pawła II na państwa i kościoły bloku wschodniego, a organizowana jestkrótko przed 40. rocznicą wyboru kardynała Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową.
Wtorkowy blok wykładów (od godz. 10) poświęcony zostanie sytuacji kościołów chrześcijańskich w bloku sowieckim przed 1978 r. W środę (także od godz. 10) prelekcje dotyczyć będą reakcji na wybór papieża z Polski i wpływowi pontyfikatu na kościoły w państwa podporządkowanych Moskwie.
Będą o tym mówić badacze m.in. z Krakowa, Warszawy, Budapesztu, Bukaresztu, Brna, Sofii, Rzymu i Nowego Jorku. Np. prof. Józef Marecki z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II i oddziału IPN w Krakowie opowie o wpływie Związku Sowieckiego na politykę wyznaniową bloku wschodniego, a dr Andrzej Grajewski z „Gościa Niedzielnego” mówił będzie o postawie papieża Polaka wobec komunizmu.
Podczas obrad w węgierskim parlamencie, w czwartek i piątek, mowa będzie m.in. współpracy komunistycznych służb bezpieczeństwa przeciwko kościołowi katolickiemu, a także o tzw. śladzie bułgarskim w śledztwie dotyczącym zamachu na Jana Pawła II.
Z okazji 40. rocznicy wyboru Karola Wojtyły na papieża, krakowsko-budapesztańską konferencję naukową zorganizowały Instytut Pamięci Narodowej oraz jego węgierski odpowiednik – Nemzeti Emlékezet Bizottságának (Węgierski Komitet Pamięci Narodowej).
Obrady będę prowadzone w języku polskim, angielskim i węgierskim w Auditorium Maximum UJ w Krakowie – w dniach 9-10 października oraz w parlamencie węgierskim w Budapeszcie – 12 października 2018 r.
Patronat honorowy nad konferencją sprawują metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski, marszałek Sejmu RP Marek Kuchciński, marszałek Sejmu Republiki Węgierskiej László Kövér.
Patronem medialnym wydarzenia jest "Dziennik Polski".
KONIECZNIE SPRAWDŹ: