Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków - pomoc Ukrainie. W sobotę pękły magazyny. Apel o wyposażenie dla żołnierzy

Piotr Rąpalski
Piotr Rąpalski
Pod stadionem miejskim Wisły Kraków
Pod stadionem miejskim Wisły Kraków Andrzej Banas
"Dzisiaj o 20:00 ZAWIESZAMY ZBIÓRKĘ darów. Wznowimy ją, kiedy tylko wyślemy zebraną żywność, odzież i środki higieniczne z magazynów na Ukrainę. Teraz najważniejsze to przekazać kilkaset ton darów potrzebującym we Lwowie" - taki komunikat pojawił się w niedzielę popołudniu ze strony krakowskiego magistratu. W sobotę 26 lutego krakowianie dosłownie zalali stadion miejski Wisły Kraków darami dla Ukrainy i uchodźców. Pomieszczenia wypełniły potrzebne produkty. Rzeczy przestały się mieścić, część została jednak wywieziona w końcu tirami. Niedziela 27 lutego kolejnym dniem zbiórki. Co jeszcze wydarzyło się w mieście w ramach pomocy dla ogarniętej wojną Ukrainy i jej obywateli?

W sobotę władze miasta wystosował nawet apel do organizatorów zbiórek, by ci się wstrzymali. Na stadionie Wisły zabrakło miejsca na dary. Urzędnicy szukali dodatkowych magazynów. W niedzielę przed południem uruchomiono drugie miejsce dla zbiórek. - Apeluję do Państwa o wstrzymanie się z dostawą dużych transportów na stadion miejski. Brakuje nam miejsca. Uruchamiamy właśnie magazyn w Muzeum Inżynierii Miejskiej. Przyjmujemy dary od osób indywidualnych - napisał na FB prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

Wypełnił się też magazyn w Nowohuckim Centrum Kultury.

Spontaniczne powstawały też mniejsze punkty zbiórek. Jeden utworzył się w Hotelu Junior przy ul. Skotnickiej, który przyjął ok. 100 osób, główne matek z dziećmi i przez media społecznościowe apelował o rzeczowe wsparcie. W niedzielę rano mnóstwo ludzi zwoziło tam rzeczy - jedzenie, ubrania, zabawki, środki higieny, wodę. Rzeczy trzeba było zostawiać na zewnątrz, bo w środku już się nie mieściły. Część z tej pomocy pojechała na granicę. Zawiózł je tam autokar, który przed południem przywiózł grupę uchodźczyń z dziećmi.

Apel magistratu:

"Drodzy Krakowianie! Szanowni Darczyńcy!
Na razie musimy ograniczyć przyjmowanie rzeczy z dotychczasowej listy, bo nasze magazyny są pełne, a transporty na ten moment nie są przepuszczane przez granicę i dalej na Ukrainę.

LWÓW PRZEKAZAŁ NAM LISTĘ PILNYCH POTRZEB - Potrzebne są środki ochrony osobistej (czyli kamizelki kuloodporne, hełmy, siatki maskujące), leki, antybiotyki, bandaże, generatory prądu, śpiwory, karimaty, łóżka polowe, latarki, baterie, środki do odkażania wody, apteczki.

Jeżeli macie możliwość dostarczyć palety, to chętnie przyjmiemy, aby przygotować do transportu, to co już zebrane."

Miasto uruchomiło też pomoc w budynku przy Radziwiłowskiej 3, to pomieszczenia magazynowe Teatru im. Słowackiego. Tam pomocy, mieszkaniowej, mogą szukać Ukraińcy. Tam też mogą zgłaszać się krakowianie, którzy mogą udostępnić lokum dla uchodźców.

Akcja wojewody małopolskiego

"Wobec dużej liczby osób kontaktujących się z nami i zgłaszającymi gotowość do włączenia się albo w transport darów na Ukrainę, albo transport osób uciekających z terenów objętych wojną, uruchomiliśmy adres mailowy, za pośrednictwem którego będziemy koordynować te zgłoszenia" - podaje urząd wojewózki.

Jeśli masz: autobus, bus, samochód ciężarowy i chcesz zgłosić swój wolontariat do pomocy przy transporcie darów z Małopolski lub nieodpłatnie przewieźć uchodźców z granicy z Ukrainą, napisz do nas:

[email protected]

– Dziękuję wszystkim, którzy się zgłaszają i oferują swoją pomoc w takim aspekcie logistycznym: są gotowi albo przewieźć dary, albo Ukraińców. Otwarte serca są teraz bardzo potrzebne – podkreśla wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Zgłaszając swój samochód lub autobus, podaj:
- rodzaj środka transportu: bus/autobus/samochód ciężarowy,
- liczbę pasażerów, których można przewieźć (zgodnie z dowodem rejestracyjnym),
- szacowaną powierzchnię w m3 na załadunek darów oraz maksymalną ładowność.

Centrum dla dzieci

Centrum Młodzieży przy ul. Krupniczej 38 informuje: Od jutra w godz. 9:00-15:00 w Centrum Młodzieży organizujemy opiekę dla dzieci z Ukrainy. Jeżeli potrzebujecie pomocy w tej kwestii zapraszamy na Krupniczą 38! Maksymalnie możemy przyjąć 50 dzieci, którymi zajmą się nasi nauczyciele. W razie pytań prosimy o kontakt telefoniczny z recepcją CM: 12 430 00 15 wew. 211.
Na razie akcja potrwa do piątku, 4 marca.

Prezydent zgłosi projekt bezpłatnej komunikacji dla uchodźców.

Prezydent Jacek Majchrowski zamierza na najbliższej sesji Rady Miasta Krakowa wystąpić z projektem uchwały zwalniającej uchodźców z Ukrainy z opłat za podróżowanie komunikacją miejską. Przepis ten obowiązywałby przez najbliższe cztery tygodnie.

Bezpłatne przejazdy autobusami i tramwajami w Krakowie odbywałyby się na podstawie paszportu lub innego dokumentu potwierdzającego obywatelstwo ukraińskie.

Przypomnijmy, że od 25 lutego obywatele Ukrainy mogą podróżować bezpłatnie w pociągach PKP Intercity.

Posiłki dla uchodźców z Ukrainy

Miasto objęło pomocą w formie gorących posiłków uchodźców z Ukrainy, którzy dotarli do Krakowa. Posiłki są wydawane przy ul. Radziwiłłowskiej 3. Ciepły posiłek (zupa i drugie danie) można odebrać od godziny 13.00.

W sobotę rano ze stadionu Wisły wyjechał pierwszy transport z darami w kierunku granicy, Drohobycza i Lwowa. Przez cały piątek zebrano 60 ton. Do transportu użyto 11 busów, trzy ciężarówki i 4 tiry. Operację nadzorowali głównie pracownicy Wodociągów Krakowa. W niedzielę rusza konwój z lekami Polskiej Misji Medycznej. Ale już wczoraj dostarczono do Drohobycza 11 ton pomocy medycznej. W sobotę pojechały 4 tiry - 40 ton. Podobny transport wyjedzie w niedzielę.

Diecezja Krakowska - Solidarni z ofiarami wojny w Ukrainie

W najbliższą niedzielę oraz w Środę Popielcową odbędą się przy wszystkich świątyniach w Archidiecezji Krakowskiej zbiórki środków pieniężnych na pomoc humanitarną oraz dla Uchodźców z Ukrainy.

Koordynacją działań w Archidiecezji Krakowskiej w porozumieniu z Wojewodą Małopolski zajmuje się Caritas Archidiecezji Krakowskiej, która przygotowała już 700 miejsc dla uchodźców. Wszelkie zgłoszenia gotowości przyjęcia uchodźców z Ukrainy, przekazania darów, jak również chęć zaangażowania się w wolontariat, prosimy zgłaszać na adres e-mail: [email protected]. Całodobowy kontakt z Caritas Archidiecezji Krakowskiej jest możliwy również pod numerem telefonu +48 780 604 584.

Kolejne transporty humanitarne dla Uchodźców z Ukrainy od Caritas Archidiecezji Krakowskiej ruszyły za wschód. Jednocześnie w miejscach przygotowanych przez Caritas Archidiecezjalne mieszkają już pierwsi goście. Z tej racji Caritas we współpracy z Szkołą Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie zbiera dary potrzebne dla uchodźców. Pilnie potrzeba materiałów medycznych, leków, pampersów oraz rzeczy do opieki nad noworodkami wraz z ubrankami. Bardzo prosimy o jedzenie dla dzieci ora o środki higieniczne, ręczniki itp. Koordynatorzy zbiórki, proszą, również o latarki potrzebne są łóżka polowe oraz materace.

Łańcuch solidarności z Ukrainą

W niedzielę o 12.30 na Rynku Głównym od strony ul. Szewskiej o 12.30 mieszkańcy utworzą bardzo długi, ale przede wszystkim bardzo mocny łańcuch solidarności z Ukrainą. Przyniosą ze sobą żółte i niebieskie baloniki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska