https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Potrzeba aż trzech lat na nowe chodniki

Piotr Ogórek
Na ulicy Conrada jest pobocze, ale do miana chodnika mu daleko. A chodnik jest tu potrzebny
Na ulicy Conrada jest pobocze, ale do miana chodnika mu daleko. A chodnik jest tu potrzebny Anna Kaczmarz / Polska Press
Urzędnicy zaprezentowali wstępny plan budowy chodników w ramach nowego wieloletniego programu. Na pierwsze z nich zostanie przeznaczone 7,5 mln zł

Błoto, nierówności, brak możliwości poruszania się z dziecięcym wózkiem. Tak wygląda wiele ulic na peryferiach Krakowa, gdzie wciąż nie ma chodników, które ułatwiałyby życie mieszkańcom.

- Proszę spojrzeć na tę drogę. Przecież tu można sobie nogę skręcić - mówi mieszkanka z Prądnika Białego, która nieraz musi przechodzić przez tę część ul. Conrada, gdzie nie ma chodnika.

Trochę wygodniej jest np. na ulicy Składowej, ale tam z kolei trzeba iść jezdnią. A to, zwłaszcza w nocy, może być niebezpieczne.

- Nie jeździ tutaj za dużo aut, ale nawet w nocy zawsze jakieś się trafi. Jeśli kierowca cię nie zobaczy, może być groźnie - stwierdza pan Jan, który mieszka w rejonie ulicy Składowej.

O to, aby miasto zajęło się nie tylko remontem chodników, ale i budową nowych, tam, gdzie są potrzebne, apelowali też radni miejscy i dzielnicowi. W końcu wysłuchali ich urzędnicy Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu, którzy przygotowali plan budowy chodników na najbliższe lata. Zła wiadomość jest taka, że na niektóre z nich będziemy musieli trochę poczekać.

Na razie urzędnicy przygotowali wstępny plan budowy 18 chodników w następujących lokalizacjach: na ul. XX. Pijarów, Zygmuntowskiej, Conrada, Łokietka, Składowej, Chodowieckiego, Pasternik (jezdnia północna i południowa), Katowickiej, Księcia Józefa, Olszanickiej, Chełmskiej, Jodłowej, Orzechowej, Petrażyckiego, Jancarza, Uniwersału Połaniec-kiego i Wadowskiej. Mają mieć różną długość. Najkrótszy zaledwie 46 metrów (Chodowiec-kiego), a najdłuższy - ponad półtora kilometra (Olszanicka, od ul. Powstania Styczniowego do granicy miasta).

- To plan skonsultowany z radami dzielnic. Chcemy zapoczątkować taki program, jak remonty nakładkowe dróg - mówi dyrektor ZIKiT Marcin Korusiewicz.

Jak zaznacza rzecznik miejskiej jednostki, program ma być rozłożony na lata.

- Realizacja inwestycji z powyższej listy zajmie trzy lata. Jej koszt to 7,5 mln zł, po 2,5 mln na każdy rok - informuje Michał Pyclik.

Propozycja budowy chodników w 18 wskazanych miejscach ma być jeszcze raz skonsultowana z radami dzielnic. Gdy nabierze ostatecznego kształtu, rozpoczną się prace przygotowawcze. Pierwsze zaczęłyby się jeszcze w tym roku, a chodniki mają być oddawane do użytku w latach 2017-2019.

Część radnych, jak chociażby Edward Porębski (PiS), ma wątpliwości dotyczące listy.

- Budowa chodników powinna być rozdzielona na rejony peryferyjne i centrum miasta. Nie widzę takiego podziału - zaznacza radny.

Oprócz podmiejskich lokalizacji urzędnicy planują chodniki m.in. na Prądniku Białym czy w Bronowicach. Dyrektor Korusiewicz tłumaczy, że większość ma powstać na obrzeżach.

- Natomiast te z dzielnicy 4 i 6 są łącznikami. Mieszkańcy się o to dopominali. To na razie niezatwierdzona lista, więc może ulec pewnej modyfikacji - zastrzega dyrektor.

Urzędnicy zakładają, że budowa nowych chodników na stałe zostanie wpisana do dokumentów miejskich właśnie jako program. Dzięki temu możliwe ma być wprowadzanie zmian, gdy z jakichś powodów nie będzie można wybudować danego chodnika. Wtedy zacznie się budowa innego.

Komentarze 9

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

R
RENO
I CHOĆBY ZA TO NALEŻY MAJCHROWSKIEGO WUWALIĆ
G
Gowinek
Koszt budowy 1 metra kwadratowego, podkreślam tylko ROBOCIZNY jednego metra ma wynieść 400zł...to skandal! Kto jest takim debilem, aby za taki kawałek dawać tyle kasy z naszych pieniędzy!? Przekręt 100-lecia! ..."postawienie metra kwadratowego kosztuje 400 zł" [...]trzeba również doliczyć opłacenie projektów inwestycji oraz materiałów budowlanych - tłumaczy Michał Pyclik z biura prasowego ZIKiT"... To k...rozbój w biały dzień! Ciekawe, która firma "wygra" przetarg...!? Dla dociekliwych: budowa 1m 2 chodnika kosztuje: Lublin 200zł, Wrocław 250zł, Tychy 250zł, Łódź 330zł, Sosnowiec 200zł, Ruda Śląska 350zł,Warszawa 250zł! Jak widać Stołeczne Królewskie Miasto Kraków "ma gest" tak "trzymać" do Panie Prezydencie Majchrowski! Najwyższy czas powiedzieć stop obłudzie i marnotrawieniu NASZYCH pieniędzy!
M
MK
Koszt 1 metra kwadratowego podkreślam ROBOCIZNY wynosi 400zł...to nadaje się na komisję śledczą! Kto jest takim debilem aby za taki kawałek dawać tyle kasy!!! Przekręt 100 lecia!
b
bożena
Za te szybowce to podziękuj sobie i innym Krakowianom. To pokazuje że Kraków jest polską stolicą trollingu.
Z
ZR
I szybowce za 1,5mln.
W
Wojtek22
Ul. Nowohucka.
f
fer
Uj z chodnikami , ważniejsze śdm......
W
Wojtek2w
Nie zapominajcie o ul. Nowobuckiej.
M
M
Co tam chodniki, najważniejsza jest hala 100 lecia cracovii!! Brawo Jacek !
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska