Nowa placówka ma powstać w historycznej siedzibie Krakowskiego Zakładu Witrażów S.G. Żeleński, funkcjonującego w naszym mieście od 1902 roku w kamienicy przy al. Krasińskiego 23, obecnie pod nazwą Pracownia i Muzeum Witrażu.
Zadaniem Muzeum Sztuki Witrażowej będzie prowadzenie ekspozycji zbiorów - zarówno tych, które stanowią obecne zasoby Muzeum Witrażu i Krakowskiego Zakładu Witrażów, jak również zbiorów pozyskanych w związku z powstaniem tej instytucji. Ponadto nowy ośrodek, przy wsparciu krakowskich uczelni, będzie rozwijał działalność naukowo-badawczą i dydaktyczną.
Trzy publiczne uczelnie zaangażowane w projekt mają zapewnić interdyscyplinarne podejście do zagadnienia sztuki witrażowej, zarówno od strony artystycznej, technicznej, jaki i historycznej oraz konserwatorskiej.
- Nowo utworzone Muzeum Sztuki Witrażowej to dla AGH w Krakowie szansa na poszerzenie aktywności i działalność w obszarze wykorzystania wiedzy z obszaru materiałoznawstwa, w odniesieniu do elementów i aspektów tworzenia witraży oraz szkła architektonicznego - podkreśla Rektor Akademii Górniczo-Hutniczej prof. Jerzy Lis.
Rektor UJ prof. Jacek Popiel zaznaczył, że prywatna instytucja i publiczne uczelnie o różnych profilach podpisują umowę, która daje szansę myślenia o tej inicjatywie nie tylko w kategorii badań, ale także w aspekcie kształcenia przyszłych specjalistów w zakresie sztuki witrażowej.
- Podejmujemy inicjatywę, która ma doprowadzić do powstania muzeum samorządowego ściśle współpracującego z UJ, ASP i AGH. Ma być to instytucja, która kontynuować będzie misję Pracowni i Muzeum Witrażu, jednak w znacznie szerszym zakresie. Z jednej strony przejmie opiekę nad unikatową spuścizną polskiej sztuki witrażowej, z drugiej zaś będzie instytucją światowej rangi, dającą możliwości rozwoju dla historyków, historyków sztuki, naukowców, konserwatorów i twórców skupionych wokół szeroko rozumianej sztuki w przestrzeni publicznej - zaznaczył z kolei Piotr Ostrowski, dyrektor Pracowni i Muzeum Witrażu.
Działający w Krakowie od 120 lat zakład witraży w ciągu swojej historii wpływał mocno na pejzaż kulturowy nie tylko miasta, ale i całego kraju, dlatego zdaniem Piotra Ostrowskiego może być traktowany jako kolebka polskiej sztuki witrażu.
- Zakład od początku swojego istnienia święcił sukcesy zarówno artystyczne, jaki komercyjne - podkreśla dyrektor Pracowni i Muzeum Witrażu. Potwierdzeniem tego były liczne medale i nagrody, które Krakowski Zakład Witrażów otrzymywał na wielu polskich i międzynarodowych wystawach, za najwyższy poziom wykonywanych dzieł. Z odbywającej się w 1925 roku w Paryżu Wystawy Sztuk Dekoracyjnych pracownia przywiozła złoty medal za witraże do Katedry Wawelskiej.
Dzisiaj Pracownia i Muzeum Witrażu również odnosi sukcesy i jest często nagradzana - otrzymała wyróżnienie w konkursie na wydarzenie muzealne roku Sybilla 2017 (kategoria konserwacja i ochrona dziedzictwa kultury), medal "Polonia Minor". Corocznie odwiedzają je tysiące zwiedzających.
Zakaz handlu w niedzielę. Solidarność chce zaostrzenia przepisów
