https://gazetakrakowska.pl
reklama
Pasek artykułowy - wybory

Kraków. Powstanie park Grzegórzecki przy bulwarach

Piotr Rapalski
grafika Elżbieta Rzyczniak
Tuż przy bulwarach wiślanych ma powstać park. Urzędnicy ustalili, jak chcą zabezpieczyć zieleń. Pozwolą też na budowę dużej sali koncertowej Akademii Muzycznej. Planują ponadto nową drogę.

Krakowscy radni pozytywnie zaopiniowali projekt planu zagospodarowania dla terenów między bulwarem Kurlandzkim, mostem Kotlarskim i ul. Skrzatów. Ma on zagwarantować powstanie tam parku dla mieszkańców i pozwolić Akademii Muzycznej wybudować nową siedzibę z salą koncertową. Park będzie mniejszy niż domagało się tego stowarzyszenie zabiegające o jego utworzenie, ale urzędnicy uznają, że osiągnęli kompromis. Zieleni nie ograniczy planowana od lat budowa Centrum Muzyki, bo nie ma na nią pieniędzy. Dlatego w dokumencie nie zarezerwowano dla inwestycji miejsca.

- Plan przybliża powstanie parku na Grzegórzkach, w dzielnicy, gdzie wiele terenów zostało już zabudowanych. Jeśli zieleń zostanie ochroniona, miasto łatwo powinno ją wykupić od właścicieli - mówi Grzegorz Stawowy, szef komisji planowania rady miasta. - A obok powstanie instytucja kultury z salą koncertową, współgrająca z parkiem.

Trzy części planu
Teren zielony podzielono na trzy części. Po pierwsze sportową, gdzie można będzie budować np. boiska i korty tenisowe oraz małe budynki do 13 metrów wysokości. Nakazuje się też budowę ścieżki pieszo-rowerowej przez park. Druga cześć to zieleń parkowa, gdzie można będzie stworzyć alejki, oświetlenie, ławki, place zabaw, małą kawiarnię. Ścieżka ma ponadto połączyć ulicę Zieleniewskiego z bulwarami Wisły.

Trzecia część to obszar zieleni fortecznej, w pobliżu zrujnowanego poaustriackiego fortu „Luneta Grzegórzecka”. Zachowały się po nim tylko podziemne tunele i schrony. Plan pozwala go jednak odtworzyć i zaadaptować, choćby w części, dlatego zabudowa może sięgnąć tu pięciu metrów.

Na wschód od zieleni będą już mogły stanąć nowe budynki mierzące od kilkunastu do nawet 25 metrów wysokości, bo tyle może mieć najwyższy z nich z salą koncertową. Teren ten Akademia Muzyczna przejęła już od Wojskowej Agencji Mieszkaniowej. Ma ogłosić międzynarodowy konkurs na zaprojektowanie nowej siedziby. Na razie w tym rejonie znajdują się tylko stare baraki.

Dyskusja, nie protest
Jednakże pod koniec 2014 roku mieszkańcy własnymi siłami przygotowali swoją koncepcję planu, w której część terenów, gdzie budować chce się akademia, też przeznaczyli pod park. Władze miasta odbyły jednak od tego czasu szereg spotkań z mieszkańcami.

- Akademia specjalnie pozyskała te działki pod budowę siedziby, dlatego nie mogliśmy ich przeznaczyć pod park - tłumaczy Elżbieta Koterba, wiceprezydent Krakowa. - Pamiętajmy też, że wcześniej teren zielony był dzielony pod park i Centrum Muzyki, ale ta inwestycja nie jest na razie realizowana, więc miejsce pod nią przeznaczymy jednak pod zieleń - dodaje.

Na protesty mieszkańców się nie zanosi, raczej na dyskusję. - Projekt planu zmierza w dobrym kierunku, aby zabezpieczyć tereny w okolicy ul. Skrzatów pod stworzenie parku. To jednak jeszcze nie ostateczna wizja - mówi Grzegorz Finowski, przedstawiciel Stowarzyszenia „Ogród Grzegórzki”. - 26 października będziemy dyskutować o niej z urzędnikami. Chcemy m.in. negocjować ograniczenie wysokości zabudowy w najbliższej okolicy terenów zielonych.

Nowa droga
Urzędnicy chcą też lepiej skomunikować ten rejon miasta. Planują budowę nowej drogi od zjazdu z mostu Kotlarskiego, wzdłuż starej linii kolejowej do ul. Skrzatów. Stałaby się ona częściowo alternatywą dla ulicy Grzegórzeckiej oraz al. Pokoju. Plan nie wyklucza też w przyszłości budowy przystanku kolejowego przy torach we wschodniej części terenu oraz pozwala na zorganizowanie parkingu przy nowej drodze. Dokument ma zostać uchwalony przez radę miasta w przyszłym roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

k
kraki
Pan Stawowy mówi o właścicielu, którego sam reprezentuje pracując w AMWojskowego.
w
wojtek
"boiska i korty tenisowe oraz małe budynki do 13 metrów wysokości"

-przecież to wysokość 4-ro piętrowego budynku!!!
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska