FLESZ - Wraca branża fitness. Czy będzie szturm klientów?

Ordery Krzyża Wojskowego
Podczas uroczystości prezydent wręczył Ordery Krzyża Wojskowego dwóm żołnierzom wojsk specjalnych. To pierwsze ordery tej rangi przyznane przez Andrzeja Dudę. T odznaczenie jest nagrodą za wybitne czyny bojowe – połączone z wyjątkową ofiarnością i odwagą – dokonane w czasie działań przeciwko aktom terroryzmu, zarówno w kraju, jak i poza jego granicami.
Operatorzy z Jednostki Wojskowej Komandosów z Lublińca zostali odznaczeni za bohaterską akcję ratowania spod ostrzału rannego policjanta z afgańskiej jednostki antyterrorystycznej. Akcja, za którą zostali odznaczeni, miała miejsce rok temu. Z racji tego, że są to żołnierze Wojsk Specjalnych, ich personalia nie są ujawniane. Wręczone im zostały: Krzyż Kawalerski i Krzyż Komandorski.
- Wdzięczność i wielki szacunek wszystkim naszym żołnierzom i funkcjonariuszom, którzy te niezwykle ważne zadania dla Rzeczypospolitej wykonują. Ilekroć udajecie się poza granice naszego kraju - po to by służyć bardzo często w sytuacjach wojennych - reprezentujecie godność, bohaterstwo, a także po prostu ludzką postawę polskiego żołnierza i funkcjonariusza. Reprezentujecie nas jako Polaków i wystawiacie nam świadectwo. Bardzo wysokie. Za co jestem wam ogromnie wam wdzięczny - mówił podczas spotkania z weteranami prezydent Andrzej Duda.
Najbliżsi żołnierzy też pełnią służbę
Prezydent zwrócił uwagę, że służbę razem z żołnierzami pełnią też ich najbliżsi.
- Nikt nie wiem co to znaczy być setki tysiące kilometrów z dala od osoby najbliższej słysząc, że coś się stało i że jakiś polski żołnierz jest poszkodowany, a może zginął. Dlatego głęboko chylą czoło przed państwem wszystkimi - dodał Andrzej Duda.
Prezydent przypomniał, że w Polsce jest 27 tys. weteranów, a 817 z nich to osoby poszkodowane na misjach.
- Jest też niestety cała, długa lista żołnierzy, którzy polegli ma misjach, głównie w Afganistanie i Iraku - mówił zwierzchnik sił zbrojnych.
Wśród weteranów obecnych na uroczystościach był chorąży Władysław Walczak, który odbył cztery misje - w Kosowie, Iraku i dwie w Afganistanie.
- W Afganistanie braliśmy czynny udział w zwalczaniu terroryzmu, gdzie wykonywaliśmy operacje m.in. przeciwko Talibom. Uczestniczyliśmy w różnych operacjach patrolowych, obławach na terrorystów, czy ratowaniu zakładników – mówił chor. Władysław Walczak.
Dzień Weterana Działań poza Granicami Państwa został ustanowiony w 2011 roku. Obchodzony jest co roku 29 maja – pierwsze uroczystości odbyły się w 2012 r. Weteranem działań poza granicami państwa może być osoba, która brała udział w działaniach poza granicami państwa w ramach: misji pokojowej lub stabilizacyjnej, kontyngentu policyjnego, kontyngentu SG, zadań ochronnych SOP lub grupy ratowniczej Państwowej Straży Pożarnej. Odznaka honorowa „Za zasługi w działaniach poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej” jest przyznawana przez szefa MSWiA w uznaniu zasług w czasie działań poza granicami kraju.
Podczas uroczystości minutą ciszy uczczono pamięć wszystkich, którzy oddali życie podczas wykonywania zadań poza granicami kraju.
- Na dnie Jeziora Czorsztyńskiego leży zatopiona wieś. Tak kiedyś wyglądało to miejsce
- W tych znakach zodiaku łatwo się zakochać
- Oto finalistki Miss Małopolski i Miss Małopolski Nastolatek
- Co za luksusy! Oto najdroższe mieszkania na sprzedaż w Krakowie
- Drapacze chmur i 100 tysięcy mieszkańców. Tak ma wyglądać nowa dzielnica Krakowa
- Kraków. Najlepsi z najlepszych mistrzów parkowania. Przeszli samych siebie!