Kraków. Prof. Andrzej Białkiewicz - nowy rektor Politechniki Krakowskiej

OPRAC.: (MA)
Prof. Andrzej Białkiewicz Politechnika Krakowska
Rektorem Politechniki Krakowskiej na lata 2020-24 został wybrany prof. dr hab. inż. arch. Andrzej Białkiewicz. W wyborach, które odbyły się w środę (8.07), pokonał jedynego kontrkandydata – prof. Jerzego Sładka. Nowy rektor obejmie funkcję 1 września, zastępując kończącego urzędowanie prof. Jana Kaziora.

FLESZ - W jaki sposób wybierzemy prezydenta?

Wyboru rektora PK dokonało 60-osobowe Uczelniane Kolegium Elektorów. Kandydaturę prof. Białkiewicza z Wydziału Architektury PK, w ostatnich 8 latach będącego prorektorem ds. ogólnych uczelni, poparło 38 elektorów. Na prof. Jerzego Sładka z Wydziału Mechanicznego głos oddały z kolei 22 osoby. Wybory rektora PK odbyły się w przełożonym - z powodu epidemii koronawirusa - terminie (pierwotnie były planowane na 20 maja), w formie stacjonarnej, ze szczególnymi środkami bezpieczeństwa (głosowano w kilkunastu turach w odstępach czasowych).

– Dziękuję całej społeczności Politechniki Krakowskiej za poparcie. Wybór na rektora Politechniki Krakowskiej to dla mnie zaszczyt i wielkie zobowiązanie. Przyrzekam, że będę dalej z całym oddaniem pracował dla dobra uczelni – powiedział po wyborze rektor elekt.

Prof. Andrzej Białkiewicz urodził się w 1954 r. w Czeladzi. Ukończył Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Będzinie. Z Politechniką Krakowską jest związany od prawie 50 lat. Studia na Wydziale Architektury ukończył w 1978 roku. W tym samym roku rozpoczął pracę w Zakładzie Rysunku, Malarstwa i Rzeźby na Wydziale Architektury PK, którym kieruje od 2011 roku. Stopień doktora nauk technicznych uzyskał w 1987 r. na podstawie rozprawy poświęconej architekturze okresu międzywojennego i zagadnieniom konserwatorskim. Dysertacja ta stanowiła punkt wyjścia do dalszych prac naukowo–badawczych i nawiązania międzynarodowych kontaktów naukowych. W 2005 r. uzyskał stopień doktora habilitowanego nauk technicznych. Tytuł profesora nauk technicznych otrzymał w czerwcu 2018 r., a jego książka profesorska dotyczyła zmian użytkowania obiektów sakralnych („Adaptive Reuse of Sacred Buildings”).

W dwóch ostatnich kadencjach prof. Białkiewicz był prorektorem do spraw ogólnych Politechniki, odpowiedzialnym m.in. za rozwój infrastruktury oraz bazy dydaktycznej i materialnej PK, nadzór nad inwestycjami i remontami uczelni, kreowanie długoterminowych zadań inwestycyjnych, współpracę uczelni z jednostkami samorządowymi i instytucjami zewnętrznymi.

Zainteresowania badawcze prof. Białkiewicza skupiają się głównie wokół architektury modernistycznej, roli rysunku w działalności architektów, zachowania dziedzictwa architektonicznego, procesów nadawania zabytkom architektury współczesnych funkcji, w tym zjawiska desakralizacji obiektów zabytkowych. Jest autorem lub współautorem 125 publikacji naukowych w czasopismach krajowych i międzynarodowych, a także trzech monografii.

Równolegle do pracy badawczej i dydaktycznej na uczelni prowadził działalność jako architekt. Jest autorem lub współautorem ponad 180 zrealizowanych projektów, w tym ponad 50 realizacji kościołów i założeń sakralnych w Polsce (największa to kościół z zespołem klasztornym oo. Paulinów w Toruniu), na Ukrainie, Łotwie, w Kamerunie, na Węgrzech, Chorwacji, Republice Południowej Afryki, Słowacji. Równie istotnym kierunkiem jego działań architektonicznych są realizacje konserwatorskie (m.in. na Jasnej Górze w Częstochowie i Skałce w Krakowie). Należy do międzynarodowych stowarzyszeń działających w obszarze ochrony dziedzictwa kulturowego, jest też m.in. Międzynarodowego Instytutu ds. Edukacji Inżynierów WIETE w Melbourne.

Istotnym obszarem działalności akademickiej prof. Białkiewicza jest dydaktyka (w zakresie obrazowania architektury i tworzenia jej reprezentacji, projektowania, konserwacji zabytków i historii sztuki). Jest promotorem trzech prac doktorskich, licznych dyplomów magisterskich, uczestniczy w roli recenzenta w postępowaniach o nadanie stopnia doktora, doktora habilitowanego i tytułu profesora. Bierze czynny udział w krajowej i międzynarodowej współpracy naukowo-dydaktycznej, występował na ponad 70 konferencjach naukowych. Doświadczenie związane z organizacją i zarządzaniem uczelnią pogłębił we współpracy z uczelniami polskimi i zagranicznymi z Włoch, Niemiec, Austrii i Rosji.

Rektor elekt w wolnym czasie zajmuje się historią motoryzacji, uczestniczy w zlotach i rajdach zabytkowych pojazdów, tworzy rysunki. Swoje prace rysunkowe prezentował na wystawach autorskich i zbiorowych.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie