https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Prowizorka na placu Mariackim ma dać czas na szukanie wapienia [ZDJĘCIA]

Marcin Karkosza
Remont potrwa kilka tygodni. Nie będzie bardzo uciążliwy - twierdzi Pyclik z ZIKiT
Remont potrwa kilka tygodni. Nie będzie bardzo uciążliwy - twierdzi Pyclik z ZIKiT fot. Andrzej Banaś
Kilkaset kostek zrujnowanego placu Mariackiego zostanie wymienionych przed wakacjami. Na właściwą przebudowę poczekamy jednak do jesieni.

Urzędnicy zlecą wykonanie prowizorycznej naprawy placu Mariackiego. Wymienionych zostanie kilkaset najbardziej zniszczonych kostek. Mają jednak wytrzymać tylko do przebudowy placu, która rozpocznie się dopiero po sezonie turystycznym, jesienią. Do tej pory ma zapaść decyzja, z jakiego materiału powinien ostatecznie zostać wykonany plac.

- Wymiana będzie prowadzona w ramach bieżącego utrzymania dróg, więc nie ponosimy jakiś specjalnych, dodatkowych kosztów - twierdzi Michał Pyclik, rzecznik Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu. Podaje, że prowizorka zostanie wykonana z polskiego wapienia, którego "główną rolą jest wytrzymanie do właściwej przebudowy". Ale i tak jakieś pieniądze zostaną "wyrzucone w bruk".

Kostka sypie się już od lat. Na ubytkach w nawierzchni potykają się turyści. To wstyd, że taka sytuacja ma miejsce w samym sercu Krakowa przy jednym z najważniejszych jego zabytków.

Problem bierze się z tego, że urzędnicy wciąż nie znaleźli odpowiedniego wapienia, z którego mogłaby powstać nowa nawierzchnia. Wapień turecki użyty to ostatniego poważnego remontu w 2001 roku się rozsypuje. Długi czas urzędnicy spierali się z konserwatorem zabytków, czy można wykorzystać granit, który pokrywa większą część Rynku Głównego. Nie zgodził się on jednak na to, bo okolica bazyliki Mariackiej historycznie zawsze wyróżniała się białą nawierzchnią.

Pod koniec zeszłego roku wydawało się, że sprawę uda się zakończyć. ZIKiT znalazł wapień z rejonu Norymbergi, który z racji występowania w naszej strefie klimatycznej miał być trwalszy od tego z Turcji. Ale po przebadaniu go okazało się, że co prawda jest trwalszy, ale nie aż tak, aby wytrzymał 10 lat i zimowe warunki.

Poszukiwania budulca trwają nadal. Jeśli nie uda się znaleźć lepszego, zostanie wykorzystany ten z Norymbergi. Prowizoryczny remont ma zostać wykonany przed wakacjami.

Zobacz najświeższe newsy wideo z kraju i ze świata
"Gazeta Krakowska" na Youtube'ie, Twitterze i Google+
Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Komentarze 9

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gie
No właśnie, czyli dłużej tam nie było tam "nawierzchni" niż była. Co stoi na przeszkodzie zrobić ją teraz z innego, trwalszego materiału?
m
mieszkaniec
Do końca XVIII wieku przy bazylice Mariackiej był cmentarz.
k
kujon
Dobrze wiadomo ze to jedna z metod obejścia zakazów i trwonienia pieniędzy. We Włoszech bywało podobnie. Czy to w torrechiarze Rzymie czy Wenecji o czym mowa w projekcie bontonitalia.wordpress.com ale tam udałossię wyjść na prostą i dokonać pięknych renowacji
P
Podatnik
Naprawdę nie można dotrzeć do dokumentów i sprawdzić kto ma zapłacić za naprawę kostki?
Naprawdę trzeba uwierzyć w te kłamstwa że Pan Janczykowski kazał z Turcji kamień założyć?
t
tt
A czy ktoś w zimie interweniował jak solono te kamienie do potegi po najmniejszym opadzie śniegu? Może przy okazji remontu pomyśleć o zamontowaniu podgrzewania pod powierzchnią tej płyty? jacy gospodarze taki efekt - ciekawe ile dołoży się kuria do tej inwestycji..
K
Krakus
Geografii uczyłem się dawno temu, ale pamiętam że wapień to bardzo miękka i podatna na erozję skała.
Przecież są jasne odmiana granitu, która wytrzymałaby długie lata i dalej wyróżniałaby się kolorem.
No ale co ja się tak znam, widocznie miasto stać na takie remonty co parę lat.
.stołek
Pamietam jak urzednicy zachwalali jaki to super wytrzymały ten turecki wapień.Mnie by nie było stać na takie marnotrawstwo,kto za to odpowie imiennie?
G
Gie
"okolica bazyliki Mariackiej historycznie zawsze wyróżniała się białą nawierzchnią"
Co to znaczy zawsze? Kiedy powstała też był tam wapień? Jeśli teraz kostka z wapienia wytrzymuje góra 10 lat to 100,200 czy 300 lat temu też wymieniano nawierzchnię co 10 lat? Raczej trudno w to uwierzyć bo dawniej nie robiono prowizorek ale coś co trwało wieki. Proste pytanie, z czego była zrobiona nawierzchnia 200 lat temu?
To mnie zawsze zastanawia kiedy czytam wypowiedzi urzędasów - Przywracamy dawny wygląd miejscu X. Dawny czyli jaki? Sprzed 100 czy może 300 lat?
E
Ewka
Dzieki Bogu ze jako miasto mamy na tyle pieniedzy ze nas stac robic ta sama robote dwa razy.
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska