Mszy pogrzebowej przewodniczył metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski, który w homilii podkreślił, że w swojej działalności publicznej i politycznej były opozycjonista angażował się w wiele inicjatyw społecznych o charakterze chrześcijańskim, a także był członkiem partii, które nie kryły swoich chrześcijańskich korzeni.
- Mieczysław Gil był człowiekiem zmagań o solidarność, zarówno w rozumieniu solidarności międzyludzkiej, jak i walki o wolny związek zawodowy. W swoim postępowaniu kierował się wskazówkami przekazanymi Polakom przez papieża Jana Pawła II podczas jego pielgrzymek do kraju – zaznaczył abp Jędraszewski
Na zakończenie, żegnając Mieczysława Gila abp. Marek Jędraszewski przytoczył słowa poematu Karola Wojtyły "Wigilia Wielkanocna 1966": „Człowiek był, był duszą, sercem, pragnieniem, cierpieniem i wolą gdzie go trawiły uczucia i palił najświętszy wstyd. W Chrystusie odnajdywał „zamysł najgłębszy i korzeń własnych uczynków: zwierciadło życia i śmierci wpatrzone w ludzki rozum, do Chrystusa docierał przez płytką rzekę własnej historii, nieustannie szukając Jego głębi".
Wierzymy głęboko, że przekroczywszy granicę życia i śmierci, tę głębię w Chrystusie znalazł na wieczność całą – zakończył metropolita krakowski.
Postanowieniem prezydenta Andrzeja Dudy Mieczysław Gil został odznaczony pośmiertnie Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski „za osiągnięcia w podejmowanej z pożytkiem dla kraju pracy zawodowej i publicznej, za działalność na rzecz transformacji ustrojowej w Polsce”.
Obecny na uroczystościach prezydent Andrzej Duda podkreślił, że żegna swojego kolegę z polskiego parlamentu, z którym z sukcesem wziął udział w wyborach 2011 r.
- Pan senator zdobył mandat senatorski, ja zdobyłem wtedy mandat poselski. Dzisiaj przede wszystkim żegnam legendę mojego dzieciństwa, mojej wczesnej młodości, przez którą później wielkim przeżyciem i zaszczytem było dla mnie poznać osobiście w 2010 r. tutaj w Krakowie i móc uścisnąć rękę bohaterowi, którego uważałem za dosłownie namacalny dowód skutecznej walki o wolność, suwerenność i niepodległość RP - powiedział.
Prezydent wspomniał również o tym jak poznał historię Mieczysława Gila. Było to w trakcie jednej z manifestacji, na którą zabrał go jego ojciec.
-Kiedy msza św. w Katedrze Wawelskiej zakończyła się, wyszliśmy wszyscy i tłum stał na dziedzińcu wawelskim i skandował: „Mietek Gil”. Zapytałem więc tatę kim jest Mietek Gil. Wtedy po raz pierwszy dowiedziałem się, że to jest jeden z przywódców „Solidarności”, który siedzi w tej chwili w więzieniu, aresztowany przez komunistów. I że ludzie domagają się jego uwolnienia. Pamiętam to jak dziś - zaznaczył Andrzej Duda
- Był niezwykłym przykładem tego, jak człowiek, robotnik, pracownik wielkiego kombinatu, zwykły hutnik jest przejawem niezwykłej mądrości, umiejętności rozpoznawania, gdzie jest prawdziwa wolność, prawda, przyzwoitość, uczciwość. Zawsze był przesiąknięty głęboko ideą i potrzebą służenia drugiemu człowiekowi i współtworzenia dobra, które nazywamy dobrem wspólnym w najlepszym tego słowa znaczeniu - podkreślił prezydent
Prezydent przypomniał również historię działalności legendy nowohuckiej „Solidarności”. Nawiązał do lat 70. kiedy Gil rozpoczął działalność opozycyjną, za którą zresztą był prześladowany, a nawet trafił do więzienia o wysokim rygorze na cztery lata.
- Mimo tego kiedy go wypuszczono, nie zaprzestał działalności. Cały czas ją prowadził, choć wyrzucony z pracy, relegowany. W 1988 r. stanął na czele strajku w hucie, który został brutalnie spacyfikowany w kwietniu i maju 1988 r., tuż przed przemianami. Ale to był właśnie jeden z kolejnych czynników, że do tych przemian doszło – tamten robotniczy protest – powiedział Andrzej Duda
Po nabożeństwie kondukt żałobny z urną z prochami zmarłego przeszedł ulicą Rakowicką na cmentarz Rakowicki. Mieczysław Gil spoczął w Alei Zasłużonych.
Mieczysław Gil
Mieczysław Gil zmarł 29 września br. w wieku 78 lat. Był działaczem związkowym z Nowej Huty, współorganizatorem antykomunistycznego oporu w Hucie im. Lenina, gdzie pracował, opozycjonistą prześladowanym i więzionym w okresie PRL, uczestnikiem obrad okrągłego stołu, byłym posłem i senatorem, b. przewodniczącym Obywatelskiego Klubu Parlamentarnego. Odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski i Krzyżem Wolności i Solidarności.
- Oto najwięksi pożeracze prądu w twoim domu!
- Horoskop jesienno-zimowy dla wszystkich znaków zodiaku
- Pokoje do wynajęcia w Krakowie. Cena? Od 600 do nawet 1500 złotych!
- Emerytury w październiku 2022. Takie przelewy będą dostawać emeryci po zmianach
- Najpopularniejsze imiona w tym roku w Krakowie. TOP 10 dla chłopców i dla dziewczynek
- Punkty karne. Nowy taryfikator punktów 2022. Co zmieniło się od 17 września?
Kolejny krok krok do reparacji dla Polski
