https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Radni chcą wyłączyć światła na ul. Długiej

Piotr Rąpalski
Światła na skrzyżowaniu ul. Długiej i Szlak.
Światła na skrzyżowaniu ul. Długiej i Szlak. fot. Anna Kaczmarz
Kierowcy tracą w nocy niepotrzebnie czas przez sygnalizację na skrzyżowaniu ulic Długiej i Szlak. Co sądzisz o tym pomyśle? Skomentuj na forum pod artykułem.

Zdaniem radnych ze Starego Miasta sygnalizacja świetlna na skrzyżowaniu ul. Długiej i ul. Szlak w godzinach nocnych jest niepotrzebna. Postulują więc, by ją wyłączyć, na przykład w godz. 22.00-6.00.

Radni argumentują, że funkcjonowanie sygnalizacji świetlnej w nocy, przy niskim natężeniu ruchu, nie znajduje uzasadnienia. Powoduje tylko wiele niedogodności zarówno dla mieszkańców, jak i kierowców, zaburzając płynność ruchu.

- Konieczność zatrzymania się na światłach wymusza redukcję biegów, zwiększając tym samym zużycia paliwa i ilość wydalanych do atmosfery spalin - wyjaśnia Tomasz Daros, przewodniczący „jedynki”. - Można tego unikać, jeśli skrzyżowanie jest puste, co często ma miejsce w godzinach nocnych.

Radni zauważają, że wyłączenie sygnalizacji pomoże w walce ze smogiem. A taka praktyka w godzinach nocnych (przy niskim natężeniu ruchu) jest stosowana na wielu ulicach Krakowa.

Piotr Hamarnik z Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu podkreśla, że rozważane jest całkowite wyłączeniem sygnalizacji świetlnej na tym skrzyżowaniu, zarówno w dzień i w nocy. - Nie wyłączamy świateł tylko na noc - tłumaczy. - Albo decydujemy się, że światła są w systemie sterowania ruchem i dostosowują się do natężenia ruchu. Albo nie ma ich wcale. W tym przypadku decyzja jeszcze nie została podjęta. Analizujemy, czy ewentualne wyłączenie sygnalizacji nie wpłynie na bezpieczeństwo pieszych.

Światła wyłączone zostały m.in. pod Pocztą Główną, przy Filharmonii, pod Teatrem Bagatela czy w okolicy Dworca Głównego. Urzędnicy wyłączyli też sygnalizację na dole ronda Mogilskiego. Piesi i rowerzyści nie zważali jednak na tramwaje, więc sygnalizację przywrócono.

Komentarze 11

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

g
gość
wieczorem, gdy nie ma tak dużo samochodów, można by kilkanaście razy przejść, ale nie bo świeci się czerwone, światła utrudniają poruszanie nie tylko samochodom ale także pieszym i rowerzystą, a co do bezpieczeństwa to najpierw w lewo, potem w prawo i raz jeszcze w lewo główkę i można spokojnie przechodzić
W
Wyłącznik
Jak najbardziej należy wyłączyć sygnalizację na tym skrzyżowaniu.
Wiele skrzyżowań w centrum miasta jest niepotrzebnie sterowana światłami.
Przepustowość się zwiększy.
Nie ma większych obaw o bezpieczeństwo - ponieważ na tym odcinku szybkość przejazdowa samochodów jest stosunkowo niewielka.
g
gekko
W nocy tam prawie nic nie jeździ, nie ma żadnych korków ani wyścigów. Gadanie dla gadania?
K
Krakus
Na tym skrzyżowaniu na okres nocny można wyłączyć światła . W dzień natomiast powinny działać . Wyjazd z ul. Szlak w kierunku dworca ze względu na słabą widoczność po lewej stronie jest dosyć niebezpiecznym manewrem .
M
MK
W dzień tam jest taki ruch że i piesi mogą mieć problem i samochody jadące np. ze Szlaku.
Ale w nocy światła powinny zostać tylko w kilku miejscach (np. z naprawdę złą widocznością albo dużym ruchem)...
s
socrat
Światła to znakomity wymysł dla tworzenia zatorów. Ale zastępują myślenie. Może w XXI w. najwyższy czas postawić na myślenie? (a nie zasady ruchu dla niedbaluchów i nieuków)
z
zorro
"Analizujemy, czy ewentualne wyłączenie sygnalizacji nie wpłynie na bezpieczeństwo pieszych."
Jak to analizujecie? Organoleptycznie czy doodbytniczo? A może tak i tak?
M
Majkel
Nie tylko na Długiej w nocy swiatla powinny byc wyłączone. Na wszystkich mniejszych skrzyzowaniach w nocy powinny się swiecic żółte ostrzegawcze światła. Zreszta odkąd wokoło plant na skrzyzowaniach nie ma swiateł (basztowa, poczta główna, bagatela) równiez w ciągu dnia - ruch jest znacznie bardziej płynny
j
ja
jak prawie nie ma ruchu to światła powinny być migające pomarańczowe. Jak jest ruch to powinny działać normalnie. Ile lat zajmie radnym odkrycie tej tajemnicy?
j
ja
jak jest mały ruch, taki, że jeszcze między samochodami można usiąść na asfalcie, wstać i iść dalej?
d
di
A co z pieszymi? Przecież trudno będzie przejść.
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska