Kościół św. Jana Chrzciciela i Matki Boskiej Szkaplerznej (dawne wezwanie: Znalezienia i Podwyższenia Krzyża Świętego), który obecnie stoi w Krzesławicach, zbudowano w latach 1633-48 w Jaworniku koło Myślenic, 30 km na południe od Krakowa. Był kilkakrotnie remontowany i przebudowywany w XVIII i XIX wieku. Nieco ponad 100 lat temu jego drewnianą wieżę zastąpiono murowaną. W 1982 r. poważnie uszkodziła go wichura i zabytek chciano wtedy rozebrać. Ostatecznie ocalał - przeniesiony do Krzesławic i tu odbudowany w latach 1984-1997. Zrekonstruowano m.in. drewnianą wieżę-dzwonnicę, więźbę dachową, zakrystię, oszalowano ściany zewnętrzne, dachy pokryto gontami. Świątynia odzyskała też wtedy polichromię z drugiej ćwierci XVII w., odkrytą w czasie prac rozbiórkowych i poddaną konserwacji.
Od niedawna trwa remont tego kościoła, o którym informuje teraz Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa, którego dotacja pokrywa 70 proc. kosztów obecnych prac.
"Po zdjęciu deskowania, czyli tzw. szalowania, z elewacji wieży okazało się, że drewniana konstrukcja budowli do wysokości 2,5 m od poziomu gruntu jest niemal całkowicie spróchniała, a wieża grozi zawaleniem. Przyczyną tak głębokiej degradacji drewna było przypuszczalnie nietrafione technologicznie zastosowanie przy odtwarzaniu kościoła w latach 90. wełny mineralnej i papy jako wypełniającego ściany kościoła materiału izolacyjnego. Wieżę trzeba teraz podeprzeć stalowymi stemplami i wymienić wszystkie spróchniałe słupy i belki konstrukcji. Jeżeli uda się przeprowadzić te prace, ta jedna z najstarszych krakowskich budowli drewnianych otrzyma kolejne, tym raz już trzecie życie" - przekazuje SKOZK w mediach społecznościowych.
Przekazane informacje o remoncie skomentował z kolei Antoni Łapajerski, miłośnik historii Nowej Huty, społeczny opiekun zabytków, dokumentujący odchodzące piękno architektury drewnianej Krakowa i Małopolski. W jego wpisie na facebookowej grupie "Nowohucianie" czytamy:
"Najpierw podziękowanie dla Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa za kolejne finansowe wsparcie remontu tego kościoła. Źle świadczyłoby o Krakowie, gdyby ten uratowany w latach 80. XX wieku kościół z Jawornika po przeniesieniu do Krzesławic znów popadł w ruinę. Od 2020 r. jako społeczny opiekun zabytków zgłaszałem do Miejskiego Konserwatora Zabytków pogarszający się stan obiektu. Dzięki staraniom nowego proboszcza, ks. Stanisława Kosteckiego, od 2022 r. etapami wykonywano prace remontowo-konserwatorskie poczynając od dachu".
W tym roku na remont konserwatorski wieży kościoła, prace przy wejściu głównym oraz modernizację wewnętrznej instalacji elektrycznej - których szacowany koszt to prawie 256 tys. zł - SKOZK przyznał prawie 179 tys. zł dotacji ze środków Narodowego Funduszu Rewaloryzacji Zabytków Krakowa (które co roku rozdziela).
Grecy będą pracować 6 dni w tygodniu
