Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych 2022. Ile punktów rok temu pozwalało dostać się do najpopularniejszych klas w liceach? TOP 10

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Ósmoklasiści decydują właśnie o swojej przyszłości, wybierają szkoły i klasy. Jakie były progi punktowe do najbardziej obleganych klas w liceach w poprzedniej rekrutacji?
Ósmoklasiści decydują właśnie o swojej przyszłości, wybierają szkoły i klasy. Jakie były progi punktowe do najbardziej obleganych klas w liceach w poprzedniej rekrutacji? Anna Kaczmarz
Ponad 8 tysięcy nastolatków uczy się w tym roku w klasach ósmych krakowskich szkół podstawowych. W przyszłym tygodniu młodzi ludzie będą zdawać swój pierwszy ważny i w dużej mierze decydujący o ich przyszłości egzamin: egzamin ósmoklasisty. Uczniowie kończący podstawówki dokonują też teraz ważnych wyborów - decydują, w której szkole chcieliby kontynuować naukę, a nawet - jaki wybrać dla siebie zawód. W poniedziałek (16 maja) rano ruszyła elektroniczna rekrutacja do czteroletnich liceów, pięcioletnich techników oraz trzyletnich szkół branżowych I stopnia.

TOP 10 najpopularniejszych klas w rekrutacji 2021

Rekrutacja do szkół prowadzonych przez miasto Kraków odbywa się z wykorzystaniem elektronicznego systemu e-omikron. W tegorocznej rekrutacji do krakowskich szkół ponadpodstawowych kandydaci mogą składać wnioski o przyjęcie do 20 czerwca do godz. 15.

Wyjątek stanowią chętni, by uczyć się w szkołach dwujęzycznych, międzynarodowych, sportowych, mistrzostwa sportowego lub przygotowania wojskowego, do których wymagane jest zaliczenie sprawdzianu predyspozycji, kompetencji językowych lub sprawdzianu sprawności fizycznej. Ci kandydaci zobowiązani są dostarczyć podanie rekrutacyjne do szkoły wpisanej w nim na pierwszym miejscu do końca maja.

W rekrutacji na rok szkolny 2022/2023 szkoły ponadpodstawowe prowadzone przez gminę Kraków przygotowały 10 436 miejsc, w tym:

  • 36 liceów ogólnokształcących dla młodzieży - 5 043 miejsca,
  • 22 technika - 3 884 miejsca,
  • 19 branżowych szkół I stopnia - 1 509 miejsc.

Kandydaci w podaniu rekrutacyjnym mogą wskazać dowolną liczbę szkół i dowolną liczbę grup rekrutacyjnych (klas), którymi jest się zainteresowanym. Powinno się zacząć od tej wymarzonej, do której chciałoby się zakwalifikować w pierwszej kolejności.

Od 24 czerwca do 12 lipca 2022 r. kandydaci dostarczają do szkół oryginały lub kopie świadectw ukończenia szkoły podstawowej oraz zaświadczeń o wynikach egzaminu ósmoklasisty. W tym samym terminie istnieje możliwość zmiany przez kandydatów wniosku o przyjęcie, ze względu na zamianę szkół do których kandyduje oraz możliwość złożenia nowego wniosku.

Wyniki zasadniczego etapu rekrutacji będą znane 19 lipca - tego dnia o godz. 10 szkoły podadzą do publicznej wiadomości listy kandydatów zakwalifikowanych i kandydatów niezakwalifikowanych do przyjęcia. Wtedy też okaże się, ile punktów trzeba było mieć, by móc od września rozpocząć naukę w danej klasie.

Od 19 do 25 lipca odbywać się będzie potwierdzanie woli podjęcia nauki w szkole, do której kandydat został zakwalifikowany. Odbywa się to poprzez złożenie oryginałów świadectwa ukończenia szkoły podstawowej i zaświadczenia o wynikach egzaminu ósmoklasisty (o ile nie zostały złożone wcześniej).

26 lipca o godz. 10 szkoły ogłoszą listy osób przyjętych i nieprzyjętych. Od następnego dnia, 27 lipca, aż do 18 sierpnia w szkołach, które nadal będą dysponować wolnymi miejscami, będzie prowadzone postępowanie uzupełniające.

O tym, czy absolwent podstawówki dostanie się do wybranego przez siebie liceum i wymarzonej klasy, decyduje liczba zgromadzonych przez niego punktów. Maksymalnie uczeń może uzyskać 200 punktów: 100 za egzamin ósmoklasisty i kolejne 100 łącznie za oceny na świadectwie z ósmej klasy oraz szczególne osiągnięcia czy działalność dodatkową (np. wolontariat).

Jakie były progi punktowe do najbardziej obleganych liceów w ostatniej rekrutacji i gdzie najtrudniej było się dostać? Te informacje prezentujemy w naszym zestawieniu.

Na kolejnych slajdach w GALERII prezentujemy 10 klas (grup rekrutacyjnych) liceów ogólnokształcących, które cieszyły się największa popularnością w ubiegłorocznym naborze, a także podajemy minimalną liczbę punktów, która pozwalała zostać uczniem danej klasy.

FLESZ - Finlandia chce wstąpić do NATO

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska