Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Remont za remontem. To będzie tydzień sporych zmian na ulicach. Już od dziś pierwsze

Piotr Rąpalski
Piotr Rąpalski
Aleja 29 Listopada, Wybickiego, Bratysławska, Chełmońskiego, Powstańców - m.in. te ważne arterie czekają zmiany w ruchu z powodu remontów i inwestycji. Sprawdźcie, co drogowcy szykują dla kierowców w tym tygodniu...

FLESZ - UOKiK i Inspekcja Handlowa będą monitorować ceny w sklepach

od 16 lat

Rozbudowa al. 29 Listopada: wyburzanie wiaduktu – nocne utrudnienia w ruchu

Nocą 24 i 25 stycznia pojawią się duże utrudnienia w ruchu na al. 29 Listopada. Będą one spowodowane demontażem drugiego z przęseł wiaduktu kolejowego w rejonie ul. Siewnej.

Przypomnijmy, że jesienią 2021 r. zakończyła się budowa pierwszego z przęseł wiaduktu kolejowego linii nr 8. Wcześniej stara konstrukcja została zdemontowana, a w jej miejsce powstało nowe przęsło, po którym obecnie kursują już pociągi.

Teraz czas na demontaż drugiego z przęseł – od strony południowej. Aby zmniejszyć uciążliwość dla kierowców i pasażerów komunikacji autobusowej, roboty będą prowadzone wyłącznie w porze nocnej.
Prace zaplanowane na poniedziałek

W poniedziałek, 24 stycznia, od godz. 1.00 do 4.00, zajęta zostanie połowa jezdni al. 29 Listopada po wschodniej stronie, przed wiaduktem, patrząc od strony miasta. Dla ruchu kołowego pozostanie przejazd jednym pasem ruchu. Ruch będzie kierowany przez uprawnionych pracowników.
Prace zaplanowane na wtorek

Same roboty wyburzeniowe prowadzone będą kolejnej nocy, czyli we wtorek 25 stycznia. W godz. od 1.00 do 4.00 zamknięty będzie ruch kołowy na al. 29 Listopada pod samym wiaduktem. Kierowcy będą mogli skorzystać z trasy objazdowej wyznaczonej ulicami Siewną, Mackiewicza i Opolską. Objazdem pojadą też autobusy komunikacji nocnej. Ruch pieszy będzie przepuszczany przez uprawnionych pracowników po wschodniej stronie ulicy.

Po wykonaniu demontażu, na al. 29 Listopada zostanie przywrócony ruch.

Kolejne zmiany na skrzyżowaniu ul. Bratysławskiej i Wybickiego

Od 24 do 27 stycznia pojawią się kolejne zmiany w organizacji ruchu na skrzyżowaniu ulic Bratysławskiej, Doktora Twardego i Wybickiego – informuje Zarząd Inwestycji Miejskich w Krakowie. Prowadzone są tam roboty sieciowe w ramach budowy linii Krakowskiego Szybkiego Tramwaju do Górki Narodowej.

W tym okresie prace przeniosą się na wlot ul. Doktora Twardego. W ramach prac wykonawca będzie sukcesywnie zajmował niewielkie fragmenty skrzyżowania.

W poniedziałek prace prowadzone będą na chodniku i fragmencie jezdni na łuku ulic Wybickiego i Doktora Twardego. W kolejnych dniach będą posuwały się w kierunku wschodnim, obejmując najpierw część środkową wlotu ul. Doktora Twardego, a następnie fragment jedni i chodnik po prawej stronie, przy skręcie w ul. Bratysławską.

Skrzyżowanie będzie przejezdne, jednak kierowcy muszą się liczyć z zawężeniami pasów ruchu w poszczególnych etapach prac.

Deweloper stawia bloki i przebuduje ważną ulicę.

W poniedziałek, 24 stycznia ruszą prace na fragmencie ul. Chełmońskiego – m.in. zostanie wybudowany fragment chodnika, ulica zostanie przebudowana. Będą obowiązywały lokalne zmiany w organizacji ruchu. Roboty realizowane są przez dewelopera w ramach budowy bloków.

Deweloper wybuduje fragment chodnika, przebuduje ulicę, wybuduje nową kanalizację deszczową, przebuduje gazociąg oraz oświetlenie – prace będą realizowane od skrzyżowania za salonem M-Cars do wysokości nowo powstałego budynku przy ul. Chełmońskiego 100 (ok. 80 m).

W czasie prac lokalne zmiany w organizacji ruchu, w pierwszym etapie zajęcie pobocza – skierowanie ruchu pieszych na drugą stronę jezdni, później fragmentu jezdni (odcinkowe prace, ok. 30 m zamknięcia).

Roboty potrwają do końca marca 2022 r.

Budowa ronda na skrzyżowaniu Powstańców i Piasta Kołodzieja

Zarząd Dróg Powiatu Krakowskiego buduje wiadukt nad torami, który połączy ul. Powstańców z drogą powiatową nr 2156K. W ramach zadania powstanie również rondo na skrzyżowaniu ulic Powstańców i Piasta Kołodzieja – od poniedziałku, 24 stycznia, w rejonie skrzyżowania zmieni się organizacji ruchu.

W poniedziałek, 24 stycznia, ok. godz. 8:00, w rejonie skrzyżowania Powstańców i Piasta Kołodzieja, wprowadzony zostanie ruch wahadłowy na odcinku ok. 100 m. Ruch kierowany będzie za pomocą sygnalizacji świetlnej (w razie konieczności ruch będzie sterowany ręcznie).
Planowany termin przywrócenia stałej organizacji ruchu to koniec czerwca 2022 r.

Przebudowa skrzyżowania Telekiego-Strumienna-Tarnobrzeska-Pierzchówka

Pod koniec stycznia ruszą prace związane z przebudową układu drogowego w rejonie ulic: Telekiego, Strumiennej, Tarnobrzeskiej i Pierzchówka. Roboty realizowane będą przez dewelopera w ramach inwestycji niedrogowej. Wprowadzone zostaną zmiany w organizacji ruchu.

W ramach inwestycji niedrogowej deweloper przebuduje skrzyżowanie Telekiego, Strumiennej, Tarnobrzeskiej i Pierzchówka, wybuduje nowe chodniki i przejścia dla pieszych, przebuduje sieci podziemne (w tym elektryczną i kanalizacyjną).

W poniedziałek, 31 stycznia skrzyżowanie ulic: Telekiego-Strumienna-Tarnobrzeska-Pierzchówka zostanie zamknięte dla ruchu ogólnego. Dojazd do posesji przy ul. Strumiennej będzie zachowany (od strony ul. Telekiego). Podobnie – zapewnione będzie przejście dla pieszych w rejonie prac. Dla ruchu ogólnego wyznaczono objazdy:

– od strony ul. Turowicza: Turowicza, Herberta, Bujaka, Halszki, Beskidzką do Tarnobrzeskiej lub Malwową do Pierzchówka;

– od strony ul. Beskidzkiej: Beskidzką, Halszki, Bujaka, Herberta, Turowicza do Telekiego.

Zakończenie prac planowane jest na koniec czerwca br.

Od lutego ograniczony ruch na wiadukcie nad al. 29 Listopada

Przegląd techniczny estakady nad al. 29 Listopada, w ciągu ulic Lublańskiej i Opolskiej, wykazał pęknięcia wiaduktu. Na podstawie zleconej po tym przeglądzie ekspertyzy, Zarząd Dróg Miasta Krakowa zdecydował ograniczyć tonaż pojazdów przejeżdżających po estakadzie. Zmiany zaczną obowiązywać od wtorku, 1 lutego.

W trakcie przeprowadzanego w styczniu przeglądu technicznego, inspektorzy zwrócili uwagę na pęknięcia na jednej ze ścian estakady. Zlecono więc ekspertyzę, która miała określić, czy możliwa jest dalsza eksploatacja obiektu. Jej wyniki wykazały, że z wiaduktu można korzystać, ale konieczne jest wprowadzenie ograniczeń w ruchu oraz wykonanie w ciągu najbliższych dwóch lat napraw.
Zgodnie z zaleceniami, od wtorku, 1 lutego, przez najbliższych kilka miesięcy obowiązywać będzie następujące ograniczenie:

  • w kierunku Nowej Huty z estakady będą mogły korzystać jedynie samochody osobowe oraz autobusy komunikacji miejskiej – pozostałe pojazdy będą kierowane na jezdnię na poziomie 0
  • w kierunku granic miasta ruch będzie przebiegał bez ograniczeń

ZDMK przygotowuje się do zlecenia opracowania robót naprawczych. Zgodnie z założeniami, ich realizacja będzie możliwa jeszcze w tym roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska