Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Rośnie pawilon dla szympansów i makaków w krakowskim zoo. Koszt inwestycji to ok. 19 mln zł

OPRAC.:
Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Zarząd Inwestycji Miejskich w Krakowie
Rośnie nowy dom dla małp i nowa atrakcja dla odwiedzających krakowskie zoo. Trwa tutaj budowa pawilonu dla szympansów i makaków japońskich. Obecnie - jak informuje Zarząd Inwestycji Miejskich w Krakowie - kończą się prace przy realizacji żelbetowej konstrukcji obiektu.

- Z początkiem tego roku wykonawca zakończył prace związane ze wznoszeniem ścian żelbetowych parteru i piętra. Zrealizowany został w całości strop nad parterem, komunikacja pionowa w budynku i szyb windowy. Na ukończeniu jest też konstrukcja stropodachu budynku - wymienia Łukasz Szewczyk, dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich w Krakowie.

Trwają roboty zbrojarskie i betoniarskie związane m.in. z wykonaniem attyk stropodachu. Równocześnie wykonywana jest izolacja przeciwwilgociowa oraz termicznych ścian fundamentowych. Na przyszłym wybiegu dla szympansów wykonano większość stóp fundamentowych pod montaż słupów stalowych oraz murki okalające wybieg.

- W najbliższym czasie wykonawca przystąpi do prac konstrukcyjnych na wybiegu dla makaków, a w dalszej kolejności - rozpocznie się montaż dźwigarów dachowych z drewna klejonego. Na drewnianej podkonstrukcji będzie się wspierał świetlik dachowy zaplanowany w budynku - informuje dyrektor ZIM.

Nowa atrakcja w krakowskim ogrodzie zoologicznym powstaje w miejscu dawnego i nieużytkowanego obiektu dla dużych kotów. Wykonawcą zadania jest konsorcjum firm Murkrak i Zygmunt Murdza Zakład Remontowo-budowlany "Murdza". Zakończenie realizacji zadania, którego koszt to ok. 19 mln zł, jest planowane na drugą połowę 2025 roku.

Jak podaje ZIM, nowy pawilon dla szympansów i makaków japońskich został tak zaprojektowany przez pracownię MINIMA Piotr Gryszka, aby maksymalnie uatrakcyjnić możliwość obserwacji zwierząt latem i zimą, przy zapewnieniu im bardzo dobrych warunków do bytowania. Zastosowane zostaną przegrody szklane, które zapewniają bardziej bezpośredni kontakt z mieszkańcami pawilonu; temu mają również służyć stalowe siatki oddzielające zwiedzającego od zwierząt "zielona fosą" i barierką.

Obserwacja szympansów przebywających na wybiegu zewnętrznym będzie możliwa latem z wnętrza budynku z poziomu obudowanego panelami szklanymi tarasu na pierwszym piętrze. Zimą z kolei, będą mogły być oglądane podczas przebywania na wybiegu wewnętrznym, zarówno z poziomu parteru i pierwszego piętra. Wybieg wewnętrzny będzie miał dużo światła dziennego, dzięki zastosowaniu świetlika dachowego.

Makaki japońskie, które spędzają cały rok na zewnątrz, będą miały do dyspozycji specjalnie przygotowaną dla nich sadzawkę z podgrzewaną wodą. Ich obserwacja będzie możliwa w porze letniej i zimowej także z wnętrza budynku, gdzie w rejonie schodów wyodrębniono specjalną strefę dla zwiedzających.

Przestrzenie wewnętrzne i zewnętrzne będą tak zaaranżowane, by z jednej strony dać zwiedzającym złudzenie przebywania w otoczeniu zwierząt, z drugiej zaś - zapewnić szympansom i makakom miejsce do bytowania podobne do naturalnego.

Sukces Neuralink - pacjent steruje komputerem siłą myśli!

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska