https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Krakowski radny zwraca uwagę na konieczność zabezpieczenia budynku Jordanówki przed zimą. Co na to prezydent?

Aleksandra Łabędź
Krakowski radny Marek Sobieraj wystąpił do prezydenta miasta z pilnym apelem. Zwraca w nim uwagę na konieczność podjęcia niezwłocznych działań w sprawie zabezpieczenia budynku Jordanówki przed nadchodzącą zimą. Stanisław Mazur w odpowiedzi na jego interpelację powołuje się na wysoki koszt takiego działania i marnotrawienie pieniędzy w obliczu zaplanowanych prac remontowych obiektu.

Te działania pozwolą ograniczyć późniejsze koszty?

- Pomimo planowanego w przyszłości remontu tego obiektu, konieczne jest wykonanie tymczasowych prac zabezpieczających, aby zapobiec dalszej degradacji budynku. W szczególności proszę o: uszczelnienie przeciekającego dachu, co pozwoli uniknąć dalszych zniszczeń wewnątrz budynku oraz naprawę lub zabezpieczenie wybitych szyb, aby chronić wnętrze przed działaniem czynników atmosferycznych oraz potencjalnym dostępem osób postronnych. Działania te są niezbędne, aby ograniczyć dodatkowe koszty związane z remontem w przyszłości oraz zapewnić bezpieczeństwo budynku w okresie zimowym - pisze w interpelacji skierowanej do prezydenta miasta radny Marek Sobieraj.

Prac będzie więcej

Z odpowiedzią na interpelację radnego przychodzi zastępca prezydenta Krakowa, Stanisław Mazur, który wyjaśnia, że w ramach zadania na lata 2024-2026 pn. "Wyremontujemy Jordanówkę dla Mieszkańców", przewidziany jest generalny remont budynku wraz z jego przebudową.

- Wykonany projekt zakłada kompleksową przebudowę obiektu , polegającą m.in. na rozbiórce całej konstrukcji dachu oraz ścian zewnętrznych parteru, których parametry techniczne nie spełniają obowiązujących norm budowlanych i następnie ich ponowną odbudowę. Uzyskano ponadto decyzję pozwolenia na budowę - tłumaczy Mazur.

Co więcej, wiceprezydent miasta odnosząc się do kwestii wykonania tymczasowych prac zabezpieczających obiekt na czas zimy, wyjaśnia, że w ostatnich latach dach był już zabezpieczany.

- Udrażniano odpływy wpustów dachowych i rur spustowych wód opadowych z dachu, jednak ze względu na ogólny zły stan techniczny budynku bez kompleksowego remontu dachu, wymiany konstrukcji, poszycia stropodachu oraz wewnętrznych rur spustowych, nie ma możliwości trwałego zabezpieczenia budynku przed działaniem czynników atmosferycznych i powstaniem zacieków z wód opadowych - tłumaczy Mazur.

Dodatkowo zwraca również uwagę, że: - koszty takich robót zabezpieczających są bardzo wysokie i w świetle planowanego w najbliższych miesiącach generalnego remontu budynku ekonomicznie nieuzasadnione - pisze.

Mazur zapewnia, że zabezpieczenia budynku mają jedynie charakter doraźny i zostaną ponownie wykonane przed okresem zimowym.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Świat żegna Franciszka. Tłumy wiernych na Placu św. Piotra

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska