- Yes, yes, yes! W opublikowanym budżecie miasta Krakowa na przyszły rok prezydent Aleksander Miszalski zamierza przeznaczyć kwotę 3 mln zł na zadanie "Wyremontujmy Jordanówkę dla mieszkańców". To projekt, który złożyłam w tym roku w budżecie obywatelskim miasta Krakowa i który niestety nie mógł zostać poddany pod głosowanie (maksymalna kwota na zadanie wynosi 1,52 mln zł). Dzięki wsparciu pana prezydenta Aleksandra Miszalskiego i pani wiceprezydentki Maria Klaman udało się jednak zabezpieczyć środki finansowe na remont "Jordanówki" - skomentowała Natalia Nazim.
- Jest zatem realna szansa, że już niedługo będziemy mogli korzystać z tego miejsca! Bardzo dziękujemy wszystkim 1568 mieszkańcom, którzy podpisali się pod petycją "Oddajmy Jordanówkę mieszkańcom" i 1173 osobom, które wzięły udział w konsultacjach społecznych. To nasz wspólny sukces! - dodała Natalia Nazim.
Projekt "Wyremontujmy Jordanówkę dla mieszkańców" zakłada wykonanie remontu budynku Jordanówki, znajdującego się na terenie Parku Jordana. Plan działania na 2025 rok przewiduje ogłoszenie przetargu, wybranie wykonawcy i podpisanie umowy na wykonanie robót budowlanych oraz rozpoczęcie inwestycji.
W trakcie przeprowadzonych przez miasto konsultacji społecznych mieszkańcy najczęściej oczekiwali, że Jordanówka po remoncie będzie pełnić:
- funkcję kulturalną, do której zostały przypisane takie elementy jak: dom kultury, miejsce wystaw i imprez plenerowych, klubokawiarnia. Niniejszą odpowiedź wybrało aż 850 ankietowanych.
- funkcję społeczną - do której zostały przypisane następujące elementy: klub seniora, miejsce dla aktywnej młodzieży, miejsce integracji sąsiedzkiej z przestrzenią na inicjatywy mieszkanek i mieszkańców. Została wybrana przez 439 ankietowanych.
- funkcję gastronomiczną – najczęściej wymieniano kawiarnię lub cukiernię. Propozycja taka pojawiła się w 333 zebranych odpowiedziach.
Na etapie wstępnej weryfikacji w ramach budżetu obywatelskiego projekt został poddany ocenie merytoryczno-prawnej oraz wysłany do opinii do różnych jednostek. Biuro Miejskiego Konserwatora Zabytków poinformowało: "Obiekt został zaprojektowany jako gastronomiczny z ograniczoną funkcją wystawienniczą w formie izby pamięci założyciela parku - dr. Henryka Jordana. Wskazane jest kontynuowanie opisanych wyżej funkcji budynku. W ocenie Miejskiego Konserwatora Zabytków niewielki metraż, ograniczona chłonność "Jordanówki" i warunki panujące w budynku powodują, że obiekt nie nadaje się do pełnienia funkcji zaproponowanej we wniosku - domu kultury, domu seniora, miejsca dla aktywnej młodzieży.".
WASZ TEMAT. Tajemnicze wybrzuszenia na ważnej ulicy w Krakowie. Droga jak pumptruck!
