Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Sąd podważył dekomunizację dwóch ulic - Danka i Marcika

Piotr Ogórek
Piotr Ogórek
Ulica Józefa Marcika w Krakowie
Ulica Józefa Marcika w Krakowie Andrzej Banas / Polska Press
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie nie wyraził zgodę na dekomunizację dwóch ulic, którą zarządził wojewoda małopolski tzw. zarządzeniem zastępczym. Wojewoda zmienił wtedy nazwy trzech ulic - Józefa Marcika, Wincentego Danka i Kiejstuta Żemaitisa. Sąd podważył zmianę dwóch pierwszych.

Na mocy nowej ustawy dekomunizacyjnej w całej Małopolsce trzeba było zmienić nazwy 94 ulic czy placów, które w jakiś sposób odnosiły się do ustroju komunistycznego w Polsce w latach 1944-1989. Samorządy zrobiły to w przypadku 69 ulic. Resztą musiał zająć się wojewoda. Piotr Ćwik podpisał w grudniu zeszłego roku zarządzenie dla 9 z 25 ulic.

Wśród nich trzy były trzy w Krakowie. Ulica Józefa Marcika została zmieniona na Stefana Korbońskiego, ul. Kiejstuta Żemaitisa na gen. Mieczysława Smorawińskiego, ul. Wincentego Danka na Józefa Grzesiaka „Czarnego”.

- Ustawa dekomunizacyjna eliminuje z przestrzeni publicznej zaszłości historyczne, m.in. nazwy ulic, które miały propagować ustrój komunistyczny. Wprowadzenie w życie jej zapisów to kwestia z jednej strony budzenia świadomości społecznej i historycznej, a z drugiej porządkowania przestrzeni, która nas otacza. Jest to także kwestia porządkowania historii, bo zamiast osób, organizacji, wydarzeń albo dat symbolizujących komunizm lub inny ustrój totalitarny teraz w nazwach ulic pojawić się mogą osoby i wydarzenia zasługujące na upamiętnienie – mówił w grudniu wojewoda małopolski Piotr Ćwik.

Decyzję wojewody zaskarżyły do sądu władze Krakowa. WSA wydał właśnie wyrok, w którym skrytykował opinię Instytutu Pamięci Narodowej, na których opierał się wojewoda. Sąd zwrócił uwagę, że Marcik i Danek nie są postaciami jednowymiarowymi, a opinia IPN o nich była nieprofesjonalna, ogólnikowa. Co do Żemajtisa, to sąd uznał, że choć opinia IPN też zawierała pewne błędy, to jednak zwracała uwagę, że pełnił on ważne funkcje w PZPR.

Sprzeciw wobec dekomunizacji ulic Żemaitisa i Danka wyraziły odpowiednio Akademia Górniczo-Hutnicza i Uniwersytet Pedagogiczny. Kiejstut Żemaitis tworzył polskie hutnictwo przed wojną, a po niej był ministrem w rządzie PRL. Z kolei prof. Danek współtworzył polskie szkolnictwo po wojnie. Należał do PPR. Józef Marcik był partyzantem Armii i Gwardii Ludowej. Został rozstrzelany przez Niemców.

Wymiana tabliczek z nazwami ulic leży po stronie gmin. Zmiany dla mieszkańców, związane z wymianą dokumentów, mają być bezkosztowe. Co ważne, aktualne dokumenty nie tracą ważności. Mieszkańcy mogą je wymienić w każdym momencie.

ZOBACZ KONIECZNIE:

WIDEO: Poważny program - odc. 23: Doskonały pomysł krakowskiego urzędnika

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska