Kraków. Smog, korki i zła jakość komunikacji - to przeszkadza mieszkańcom

Piotr Ogórek
Piotr Ogórek
Zaktualizowano 
Krakowianie wskazali, jakie ich zdaniem są największe problemy naszego miasta. Lista od lat oscyluje wokół tych samych kwestii - smog, korki i zła jakość komunikacji miejskiej.

Smog i zła jakość powietrza, korki na ulicach oraz źle działająca komunikacja miejska - to trzy główne problemy do rozwiązania, które wskazują mieszkańcy Krakowa. Tak wynika z badania sondażowego Ośrodka Badawczego Dobra Opinia. Tylko 2,6 procent ankietowanych wskazało, że w Krakowie nie ma żadnych problemów. Tyle samo wskazało, że problemem jest... prezydent Jacek Majchrowski.

Aneta Zurek / Polska Press

Smog i korki

Mieszkańcy otrzymali pytanie o następującej treści: Jakie są według Pani/Pana trzy najważniejsze problemy do rozwiązania w Krakowie? Na pierwszym miejscu znalazł się smog i zła jakość powietrza. To według 18,1 proc. krakowian główny problem do rozwiązania w mieście.

Zła jakość powietrza w Krakowie towarzyszy nam od dawna, a krakowianie są tego w ostatnich latach coraz bardziej świadomi. Jest jednak w końcu szansa, że w kolejnych latach będzie on coraz mniejszym problemem. 1 września tego roku wszedł bowiem w życie zakaz palenia węglem i drewnem w celu ogrzewania budynków i mieszkań. Smog oczywiście nie zniknie od razu, ale w przyszłości powinno być go mniej.

Kraków. Smog, korki i zła jakość komunikacji - to przeszkadza mieszkańcom
Andrzej Banas / Polska Press

Czytaj także

Problemy transportowe

Na kolejnych miejscach problemów do rozwiązania w Krakowie, znajdują się te związane z kwestiami transportowymi. 14,3 proc. wskazuje korki na ulicach, a po 12,8 proc. źle działającą komunikację publiczną oraz złą jakość infrastruktury drogowej i chodników.

Kraków. Smog, korki i zła jakość komunikacji - to przeszkadza mieszkańcom
Andrzej Wisniewski / Polskapresse

Na takie postrzeganie Krakowa wpływ zapewne ma fala remontów z ostatniego roku - z przebudową trasy do Bronowic i ulicy Krakowskiej na czele. Te dwa duże remonty, plus trwająca od 2017 roku wielka inwestycja kolejowa w centrum miasta, przełożyły się na większe korki, ale też i na gorzej funkcjonującą komunikacje miejską. Na trasy objazdowe często posyłany był bowiem tabor gorszej jakości. To wszystko, plus podwyżka cen biletów na komunikacje miejską, miało zapewne wpływ na negatywną ocenę transportu w Krakowie.

Andrzej Banas / Polska Press

Mieszkańcy chcą zieleni

Na kolejnym miejscu listy problemów do rozwiązania krakowianie wymieniają za mało terenów zielonych i ogólnorekreacyjnych - 11,7 proc. Na brak zieleni mieszkańcy wskazują od dawna, choć sytuacja ulega poprawie, m.in. dzięki Zarządowi Zieleni).


Aneta Zurek / Polska Press

Od czasu powołania Zarządu Zieleni Miejskiej sytuacja z dostępem do terenów zielonych ulega stopniowej poprawie. - Zieleń w Krakowie ma się coraz lepiej, mieszkańcy to doceniają. Widać to po coraz liczniejszej ich obecności na Piknikach Krakowskich. Staramy się, by tereny zielone - do tej pory zaniedbane - były miejscem bardziej przyjaznym - zaznacza Monika Chylaszek. W ostatnich latach podjęto sporo działań na rzecz powstania nowych parków - pod koniec wakacji otwarto chociażby duży park Reduta na Prądniku Czerwonym.

Na inne parki przyjdzie nam czekać nieco dłużej. Na przykład rewitalizacja Zakrzówka potrwa najpewniej aż do 2023 roku. Choć władze miasta kilka lat temu mówiły, że gotowy park będzie... w roku 2018. Wkrótce rozpoczną się prace w kamieniołomie Libana. Odnawiane są też parki miejskie. W 2018 r. zakończyły się prace w parku Krakowskim. Niedawno rozpoczęły się prace w parku Jerzmanowskich, który za kilka miesięcy zyska nowe oblicze.

Czytaj także

Pozostałe problemy

Kraków. Smog, korki i zła jakość komunikacji - to przeszkadza mieszkańcom
Fot: Adam Wojnar/Polska Press

Na jakie problemy wskazali jeszcze krakowianie? Inne (7,7 proc.), za mało parkingów (7 proc.), zbyt gęsta zabudowa (5,5 proc.). 2,6 proc. ankietowanych wskazało na brud i zbyt dużo śmieci. Tyle samo uznało, że Kraków nie ma problemów oraz że problemem jest... Jacek Majchrowski. Najmniej głosów - 2,3 proc., zebrała źle działająca służba zdrowia.

Problemy wskazane przez mieszkańców od lat są obecne w naszym mieście. Widać to chociażby w wynikach Barometru Krakowskiego. W ostatniej edycji w roku ubiegłym także jakość powietrza była wskazywana jako największy problem - tak uznało wtedy 55 proc. badanych. Niezadowolenie z terenów zielonych wskazało 20 proc. (55 proc. było zadowolonych).

Kraków. Smog, korki i zła jakość komunikacji - to przeszkadza mieszkańcom
Anna Kaczmarz / Dziennik Polski / Polska Press

Dla porównania w Barometrze z 2016 r. niezadowolenie z jakości powietrza wykazywało aż 70 proc. badanych, a z zieleni 24 proc. (zadowolenie wskazywało 43 proc.).

Kraków. Smog, korki i zła jakość komunikacji - to przeszkadza mieszkańcom
Aneta Zurek / Polska Press

Lepiej z zielenią, źle z transportem

Z wyników Barometru widać, że choć stan jakości powietrza oraz niedostatki terenów zielonych są problemami, to z biegiem lat coraz mniejszymi. Odwrotna sytuacja jest z szeroko rozumianym transportem w mieście. W wynikach Barometru w roku 2016 45 proc. badanych było z niego zadowolonych, a 24 proc. nie. Dwa lata później transport jest oceniany gorzej - choć odsetek zadowolonych z niego wzrósł do 47 proc., to niezadowolonych było już 30 proc.

Z powyższego zdają sobie także sprawę władze miasta. - Wyniki tego badania pokazują, że bolączki krakowian nie odbiegają od problemów, z którymi borykają się wszystkie duże miasta jak korki, jakość komunikacji miejskiej czy problemy z inwestycjami - mówi nam Monika Chylaszek, rzeczniczka Jacka Majchrowskiego.

Urzędnicy przekonują, że podejmują szereg działań, aby skazane problemy wyeliminować. Jako sztandarowe działania wymieniają walkę ze smogiem. - Tylko od 1995 r., dzięki współpracy z mieszkańcami i aktywistami udało się wymienić w Krakowie ponad 45 tys. pieców - wylicza Monika Chylaszek. Milowym krokiem walki ze smogiem jest zakaz palenia węglem i drewnem w Krakowie, który wszedł w życie 1 września. Urzędnicy przekonują, że także w kwestii transportu dużo się dzieje. - Zwiększyliśmy częstotliwość kursów w godzinach szczytu. Tabor autobusowy jest w pełni ekologiczny od września 2018 r., w kolejnych latach będziemy zamawiać autobusy elektryczne a w 2020 r. czeka nas dostawa nowoczesnych tramwajów.

Badanie Dobrej Opinii zostało zrealizowane w dniach 24-26 sierpnia 2019 r. na reprezentatywnejpróbie 500 dorosłych mieszkańców Krakowa metodą bezpośredniego wywiadu ankietowego z wykorzystaniem papierowego kwestionariusza.

Zobacz także:

Kraków w latach 90. Niby niedawno, a inny świat [ZDJĘCIA]

Czytaj także

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 54

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Syf,syf,syf,w powietrzu ,w deszczu,w ziemi,w Krakowie

K
Krakus
3 września, 11:10, AK:

Betonowanie zieleni - to główne działanie zarządu zieleni miejskiej. Wszystko sztuczne, nie ma ani jednego normalnego parku w Krakowie. Plastykowe uliczki i marna zieleń, która nie daje schronienia przed słońcem. No i smog z grilli i głośna muzyka z boomboksów i masówki dla diskobolowców. Nie ma nigdzie ciszy i spokoju, takiego prawdziwego przy śpiewie ptaków. Kiedy będzie zakaz grilowania, który powoduje jeszcze większy smog wawelski?

smog nie jest z grila i palenisk węglowych tylko ze spali i startych opon samochodowych których to coraz więcej przybywa do Krakowa ; a prawdziwy spokój przy śpiewie ptaków to uzyskasz na rakowicach -)

K
Krakus
3 września, 12:06, Adam Krakauer:

Niestety Kraków jest opleciony i to na pagórkach domami jednorodzinnymi,i mieszkańcy jadą do centrum samochodem a i niektórzy mający możność jazdy komunikacją miejską jadą samochodem często kilka kilometrów nie będę jechał z { hołotą }.

tu się zgadzam wystarczy wprowadzić rogatki i pobierać opłaty

K
Krakus

teraz "nowi obywatele Krakowa" chcą zieleni i czystego powietrza ,trzeba było nie kupować mieszkania w Krakowie( i nie przywozić tu swoich zdezelowanych aut - wtedy my tu urodzeni mielibyśmy zieleń i w miarę czyste powietrze;

zakaz palenia węglem nic nie da ponieważ znikoma część smogu pochodzi z palenisk lwia część to spaliny i starte opony samochodów jeżdżących po mieście; prezydent miłościwie panujący powiedział zaraz po wyborach że "będzie betonwał" - a jego ludzie mówią że korytarze przewietrzania to bzdura i dają zezwolenia na zabudowę....

s
swish

No wlasnie. Jak wyglada nasze miasto przy takim Wroclawiu. U nich biurowce budowane sa z glowa, osiedla rowniez. Do tego dochodzi lepsza komunikacja zbiorowa i dostepnosc przedszkoli i zlobkow. Miasto jest po prostu bardziej nastawione na mieszkancow niz na turystow. A u nas... Szkoda gadac...

B
Beton
3 września, 11:10, AK:

Betonowanie zieleni - to główne działanie zarządu zieleni miejskiej. Wszystko sztuczne, nie ma ani jednego normalnego parku w Krakowie. Plastykowe uliczki i marna zieleń, która nie daje schronienia przed słońcem. No i smog z grilli i głośna muzyka z boomboksów i masówki dla diskobolowców. Nie ma nigdzie ciszy i spokoju, takiego prawdziwego przy śpiewie ptaków. Kiedy będzie zakaz grilowania, który powoduje jeszcze większy smog wawelski?

Podpisuję się pod tym postem. Kraków został zabetonowany!!

O
Omijać kraków
3 września, 12:08, deszczu strugi:

Co poniektórym w GK/DP najwidoczniej pomyliły się role. Zamiast rzetelności dziennikarskiej jest nieustanny wiec wyborczy w każdym artykule. Tylko pieroGów za mało.

3 września, 12:47, Gość:

Nieustająca wazelina!!

Zapraszam na północ Krakowa. Dzisiaj w korkach rano straciłem, jak tysiące innych Krakowian, ponad godzinę. Aż się boję co będzie po południu!! Pytam się Was redaktorów, gdzie są trudne pytania w zakresie odpowiedzialności Prezydenta i podległych mu urzędników za rażące zaniedbania w zakresie budowy KST do Górki Narodowej, modernizacji Al. 29 Listopada, odstąpienie od rozbudowy ul. Witkowickiej etc.

3 września, 13:13, Gość:

Jak długo socjaliści będą u władzy w Warszawie, tak długo odpowiedzialność urzędników i polityków nie będzie istniała. Wątpię, żeby ktoś z czytających dożył tego, że urzędnik będzie odpowiadał, za to co robi. Jedyne co można zrobić to zagłosować w wyborach. żeby ktoś ich zastąpił (a do tego trzeba wystawić kogoś na listę i pójść głosować - 90% społeczeństwa

W Warszawie??? Syf masz w Krakowie. Tramwaj jeżdżący jedynie w centrum. Autobusy kursujące jak chcą. Wszechobecny smród i brud a miasto chwali się możliwością naładowania telefonu:| młodzi uciekają z Krakowa bo nic tu dobrego ich nie czeka. Pensja niska, praca dla małowykwalifikowanych pracowników, 0 nowych technologii. Miasto fakturzysytów i pseudo artystów...

J
Justme

Czas wymiany kotłów nadal trwa. Jest opcja dofinansowań z których naprawdę warto skorzystać. Rządowy program https://czystepowietrze.eu/ jest usprawniony i działa dużo lepiej

G
Gość

I zdjęcie tramwaju z przed 100 000 lat, kiedy jeździły potrój 105-ki. Brawo redaktorzyno.

w
we
3 września, 13:07, jml13060:

Napisano: " ... zakaz palenia węglem i drewnem w celu ogrzewania budynków i mieszkań ... ". A co z paleniem pod kuchniami w celu gotowania posiłków? Można? Chyba uchwała radnych miejskich tego nie obejmuje.

Więc w razie kontroli Na Kozie podstawic garnek z zupą głośno powiedzieć bu ha cha

G
Gość
3 września, 12:08, deszczu strugi:

Co poniektórym w GK/DP najwidoczniej pomyliły się role. Zamiast rzetelności dziennikarskiej jest nieustanny wiec wyborczy w każdym artykule. Tylko pieroGów za mało.

3 września, 12:47, Gość:

Nieustająca wazelina!!

Zapraszam na północ Krakowa. Dzisiaj w korkach rano straciłem, jak tysiące innych Krakowian, ponad godzinę. Aż się boję co będzie po południu!! Pytam się Was redaktorów, gdzie są trudne pytania w zakresie odpowiedzialności Prezydenta i podległych mu urzędników za rażące zaniedbania w zakresie budowy KST do Górki Narodowej, modernizacji Al. 29 Listopada, odstąpienie od rozbudowy ul. Witkowickiej etc.

3 września, 13:13, Gość:

Jak długo socjaliści będą u władzy w Warszawie, tak długo odpowiedzialność urzędników i polityków nie będzie istniała. Wątpię, żeby ktoś z czytających dożył tego, że urzędnik będzie odpowiadał, za to co robi. Jedyne co można zrobić to zagłosować w wyborach. żeby ktoś ich zastąpił (a do tego trzeba wystawić kogoś na listę i pójść głosować - 90% społeczeństwa

Myślę, że"zdrowa" czwarta władza ma też coś do zrobienia w zakresie kontroli i rozliczania polityków, prezydentów, radnych i urzędników samorządowych.

Ciągła presja, patrzenie na ręce, rozliczanie z obietnic przedwyborczych oraz efektów pracy to podstawowe obowiązki rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa.

G
Gość

Autobusy kursujące co 20-30 minut a tramwaje - zbyt często, co powoduje blokowanie autobusów przez tramwaje na wspólnych pasach.

G
Gość
3 września, 12:08, deszczu strugi:

Co poniektórym w GK/DP najwidoczniej pomyliły się role. Zamiast rzetelności dziennikarskiej jest nieustanny wiec wyborczy w każdym artykule. Tylko pieroGów za mało.

3 września, 12:47, Gość:

Nieustająca wazelina!!

Zapraszam na północ Krakowa. Dzisiaj w korkach rano straciłem, jak tysiące innych Krakowian, ponad godzinę. Aż się boję co będzie po południu!! Pytam się Was redaktorów, gdzie są trudne pytania w zakresie odpowiedzialności Prezydenta i podległych mu urzędników za rażące zaniedbania w zakresie budowy KST do Górki Narodowej, modernizacji Al. 29 Listopada, odstąpienie od rozbudowy ul. Witkowickiej etc.

Jak długo socjaliści będą u władzy w Warszawie, tak długo odpowiedzialność urzędników i polityków nie będzie istniała. Wątpię, żeby ktoś z czytających dożył tego, że urzędnik będzie odpowiadał, za to co robi. Jedyne co można zrobić to zagłosować w wyborach. żeby ktoś ich zastąpił (a do tego trzeba wystawić kogoś na listę i pójść głosować - 90% społeczeństwa

j
jml13060

Napisano: " ... zakaz palenia węglem i drewnem w celu ogrzewania budynków i mieszkań ... ". A co z paleniem pod kuchniami w celu gotowania posiłków? Można? Chyba uchwała radnych miejskich tego nie obejmuje.

G
Gość
3 września, 10:29, Gość:

Często odwiedzam duże aglomeracje w Polsce i zdecydowanie krakowski tabor MPK jest wg mnie najlepszy. Podobnie wygląd przystanków i czasy dojazdów. Kto nie rusza nosa poza Kraków, ten pojęcia nie ma co to korki.

No ale problemów komunikacji nie da się zredukowac tylko do tego czy tabor jest nowy. Komunikacja publiczna jako tako fukcjonuje tylko w centrum. Ale to jest atrakcja dla turystów nie dla mieszkańców. W centrum można zapewne przemieścić w ciągu 20 min. z każdego miejsca do celu w miarę nowym taborem. Mieszkańcy natomiast muszą się przemieszczać na trasie centrum-peryferie i to w godzinach 7-9 oraz 15-17. Wtedy jedzie się ponad godzinę zatłoczonym i śmierdzącym taborem nie pierwszej młodości.... Takie realia więc kto może wybiera własny samochód...

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3