Czytaj także: Opłaty klimatyczne za szkodliwy smog?
Po godzinie 9 największe zanieczyszczenie pyłem PM10 (norma poziomu dopuszczalnego wynosi 50 μg/m3) odnotowywano na stacji w Kurdwanowie, gdzie stan dopuszczalny został przekroczony ponad czterokrotnie (223 μg/m3). Nieco mniejsze zanieczyszczenie (207 μg/m3) mamy na al. Krasińskiego oraz w Nowej Hucie (148 μg/m3).
Stężenia pyłów PM2,5 jest również ogromne. W Centrum odnotowujemy 1662 μg/m3, na ul. Bujaka 125 μg/m a na ul. Bulwarowej 100 μg/m3.
Komunikat WZZK: I stopień zagrożenia zanieczyszczeniem powietrzadla obszarów Małopolska północno-wschodnia, Małopolska południowo-wschodnia, Małopolska północna, Małopolska zachodnia, Małopolska południowa
Wojewódzki Zespół Zarządzania Kryzysowego informuje o ryzyku przekroczenia poziomu dopuszczalnego dla stężenia 24-godzinnego pyłu PM10 w powietrzu (50 µg/m3) oraz związanego z nim podwyższonego stężenia pyłu PM2,5 oraz benzo(a)pirenu w powietrzu.
Osoby szczególnie wrażliwe na zanieczyszczenie powietrza: dzieci i młodzież poniżej 25 roku życia, osoby starsze i w podeszłym wieku, osoby z zaburzeniami funkcjonowania układu oddechowego, chorzy na astmę, choroby alergiczne skóry i oczu, osoby z zaburzeniami funkcjonowania układu krwionośnego, osoby zawodowo narażone na działanie pyłów i innych zanieczyszczeń oraz osoby palące papierosy i bierni palacze, powinny podjąć następujące środki ostrożności:
- unikać długotrwałego przebywania na otwartej przestrzeni
- ograniczyć duży wysiłek fizyczny na otwartej przestrzeni
- osoby chore powinny zaopatrzyć się we właściwe medykamenty i stosować się do zaleceń lekarzy,
- śledzić informacje na stronie www.malopolska.pl/powietrze o występujących przekroczeniach wartości dopuszczalnych stężeń zanieczyszczeń w powietrzu oraz o ryzyku wystąpienia takich przekroczeń.