Kraków. Specjalny zespół ma pilnie wypracować rozwiązania dla zalewanego Bieżanowa

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Krakowski Bieżanów jest notorycznie zalewany
Krakowski Bieżanów jest notorycznie zalewany Andrzej Banaś
Udostępnij:
W Krakowie będzie działał specjalny zespół zadaniowy do spraw przeciwdziałania następstwom nawalnych deszczy na terenie Starego Bieżanowa. Jak informuje krakowski magistrat, decyzję o powołaniu takiego zespołu podjął prezydent Jacek Majchrowski. W jego skład wejdą przedstawiciele miejskich jednostek i spółek, Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie, spółki PKP Polskie Linie Kolejowe oraz reprezentanci mieszkańców. We wtorek (10 sierpnia) odbyło się spotkanie z poszkodowanymi w wyniku ostatnich intensywnych opadów. Miało nerwowy przebieg. Oburzeni zalewani mieszkańcy Bieżanowa przymierzają się do złożenia pozwu przeciwko Wodom Polskim, kolei oraz miastu.

FLESZ - Kolejna próba oszustwa w sieci

Mieszkańcy, których domy, posesje, jak i ogródki działkowe w Bieżanowie z czwartku na piątek w zeszłym tygodniu znów zostały podtopione, wytykają, że po poprzednim zalaniu tych terenów, sprzed kilku tygodni, służby nie podjęły potrzebnych działań. Twierdzą, że nie przeprowadzono solidnego sprzątania m.in. rowów, co zapobiegłoby powtórce z podtopień. Mają pretensje: dlaczego pod przepustem kolejowym przy ulicy Udzieli nie ma ustawionych pomp, które w przypadku obfitych opadów odprowadzałyby wodę na drugą stronę nasypu kolejowego.

- A gdy w ostatnią niedzielę było podejrzenie, że znowu Bieżanów zostanie podtopiony, gdy późnym wieczorem zaczęło padać, nie było żadnej akcji ze strony służb, żeby poinformować, ostrzec mieszkańców, że woda może wylać. A auta mieszkańców stały wtedy na terenach, które trzy dni wcześniej były zalane - mówi Adrian Malik z rady dzielnicy XII Bieżanów-Prokocim, który też wziął udział we wtorkowym spotkaniu w magistracie.

Poszkodowani mieszkańcy pytają też z rozgoryczeniem, gdzie są obiecywane zbiorniki retencyjne, które miały zabezpieczyć Stary Bieżanów przed podtopieniami, od lat zapowiadane i obiecywane przez Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie.

Mieszkańcy z podtapianych terenów wskazują również, że spotkanie z ich udziałem zostało teraz zorganizowane o 8 rano w magistracie w centrum miasta, a informacja o nim dotarła do nich wieczorem poprzedniego dnia, więc tylko nieliczni byli w stanie wziąć w nim udział. Uważają, że takie spotkanie należy zorganizować na terenie ich dzielnicy, w szkole, o godz. 18 czy 19.

Zalewani mieszkańcy Bieżanowa zadeklarowali, że prawdopodobnie złożą zbiorowy pozew przeciwko władzom miasta, PKP PLK i Wodom Polskim.

Poza mieszkańcami Bieżanowa w spotkaniu w urzędzie wzięli udział przedstawiciele Centrum Zarządzania Kryzysowego, miejskiej jednostki Klimat-Energia-Gospodarka Wodna, Wodociągów Miasta Krakowa oraz instytucji rządowych: Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie i PKP PLK. W czasie spotkania poinformowano o powołaniu specjalnego zespołu zadaniowego do spraw przeciwdziałania następstwom nawalnych deszczy na terenie Starego Bieżanowa.

- Istnieje konieczność powołania takiego zespołu natychmiast, bez względu na to, jakie rozwiązania infrastrukturalne zostaną zastosowane w kolejnych latach dla zabezpieczenia przeciwpowodziowego tego rejonu miasta. Mieszkańcy Bieżanowa wymagają aktywnego udziału wszystkich instytucji gminnych, wojewódzkich i rządowych, które mogą przyczynić się do maksymalizacji poziomu zabezpieczenia przed konsekwencjami deszczy nawalnych, w możliwie najkrótszym czasie - stwierdził Jerzy Muzyk, zastępca prezydenta Krakowa ds. zrównoważonego rozwoju.

Miasto zobowiązało się do synchronizacji działań wszystkich jednostek i spółek miejskich oraz skarbu państwa. Zespół ma wypracować rozwiązania możliwe do natychmiastowego wprowadzenia, które pomogą chronić rejon Starego Bieżanowa przed zalewaniem do czasu zrealizowania planowanych dużych inwestycji, na które trzeba będzie poczekać kilka lat. Pierwsze spotkanie zespołu zostało zwołane natychmiast, po zakończeniu spotkania z mieszkańcami.

Jak podkreślają urzędnicy, duże inwestycje infrastrukturalne wymagają czasu i spełnienia szeregu uwarunkowań formalno-prawnych. Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie od lat planuje wybudować zbiorniki przeciwpowodziowe, które zabezpieczą mieszkańców Starego Bieżanowa i os. Złocień przed podtopieniami. Wedle zapowiedzi przedstawicieli Wód Polskich, do końca przyszłego roku do obecnie istniejącego zbiornika retencyjnego Bieżanów mają dołączyć dwa kolejne: Malinówka I i Malinówka II. W 2023 r. system zbiorników retencyjnych ma się powiększyć do pięciu, z kolejnymi: Malinówka III i Serafa II.

Z kolei miejska jednostka Klimat-Energia-Gospodarka Wodna przygotowuje tzw. modelowanie zlewni. Realizują je eksperci, którzy mają przeanalizować, w jaki sposób przy istniejącej zabudowie zaprojektować system odwadniania w Krakowie. Do końca 2022 r. zostaną zinwentaryzowane wszystkie zamknięte kanały wraz z komputerowym modelowaniem wielkości przepływów, dla największych zlewni. Do tej pory zinwentaryzowano 158 km kanalizacji deszczowej.

Kraków-Bieżanów. To tu żywioł uderzył najmocniej. Woda wdarł...

Miasto podkreśla, że intensywne opady z 5 sierpnia w Krakowie były pierwszymi tak obfitymi od ponad 100 lat.

- System odwodnienia wód opadowych w przyszłości będzie podlegał modyfikacji w kontekście potencjalnych zagrożeń, spowodowanych przez zmiany klimatyczne, które mogą dotykać tego typu miasta jak Kraków - mówi wiceprezydent Jerzy Muzyk.

Urząd przypomina, że poszkodowani mieszkańcy mogą ubiegać się o pomoc od miasta - w wysokości od 6 do 20 tys. zł. Podstawą do jej udzielenia jest przeprowadzenie przez pracowników Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej rodzinnego wywiadu środowiskowego w miejscu zamieszkania poszkodowanej osoby lub rodziny. W trakcie wywiadu ustalana jest aktualna sytuacja socjalno-bytowa osób poszkodowanych i określany jest zakres poniesionych strat. Pomoc przyznawana jest niezależnie od posiadanego dochodu, a jej rozliczenie następuje na podstawie przedłożonych faktur lub rachunków. Szczegółowe informacje na temat dostępnych form pomocy można uzyskać w najbliższej filii MOPS lub dzwoniąc na nr tel. (12) 616 54 08.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 4

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

p
podatnik
Specjalny zespół hahaa chyba downa.

Kasa zasili kieszenie a po 4-5 latach powiedzą ze niestety nic się nie da zrobić.
:]
Należy nad Bieżanowem wybudować zadaszenie.
L
Lineker
Problem sam się rozwiązał jak życie ostatnio pokazało. Przy ostrych deszczach wodę puszczamy na trasę lagiewnicka a kierowców na tą trasę w dni deszczowe wpuszczamy tylko w maskach do nurkowania żeby sobie bezpiecznie wypłynęli.
Z
Zbigniew Rusek
Gdyby wszystko było normalnie, tam miasto już nie powinno sięgać. Kraków jest za duży. Absurdem jest to że np. Wolica jest w Krakowie, a to jest powyżej 20 kilometrów od siedziby Prezydenta Miasta Krakowa.
Przejdź na stronę główną Gazeta Krakowska
Dodaj ogłoszenie