Nasza Loteria

Rekordowe 3324 oferty pracy w Krakowie. Kogo szukają pracodawcy? Oto 33 najbardziej pożądanych fachowców. Edycja lipiec 2021

Zbigniew Bartuś
Zbigniew Bartuś
Analityk biznesowy - 23 oferty zatrudnienia dostępne w Grodzkim Urzędzie Pracy w Krakowie
Analityk biznesowy - 23 oferty zatrudnienia dostępne w Grodzkim Urzędzie Pracy w Krakowie Źródło: Grodzki Urząd Pracy w Krakowie
Krakowscy pracodawcy oferują więcej wolnych miejsc pracy niż przed pandemią. Jest tak drugi miesiąc z rzędu, co pokazuje, jak silne mamy ożywienie gospodarcze w stolicy Małopolski. Tylko w ciągu ostatniego miesiąca Grodzki Urząd Pracy w Krakowie pozyskał 3324 oferty, czyli prawie dwa razy więcej niż przed rokiem (gdy było ich 1794), ale tez więcej niż dwa lata temu. Liczba propozycji pracy wzrosła także w porównaniu z poprzednim naszym zestawieniem, z czerwca – wtedy było ich 2774. Dziś naprawdę jest w czym wybierać, a w niektórych profesjach ofert są dosłownie setki. Jeśli chcesz poznać szczegóły, kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

Analiza danych GUP pokazuje, że pracodawcy szukają pracowników nie tylko w odmrażających się branżach, jak turystyka czy gastronomia, ale też w tych, które mimo pandemii radziły sobie dobrze, jak przemysł i budownictwo. Nieustające rekordy zapotrzebowania na ludzi bije też logistyka, dla której pandemia okazała się wręcz błogosławieństwem – ten sektor (w powiązaniu z e-handlem) nie rósł nigdy tak szybko.

Oferty pracy w Krakowie: rekordy w kilku branżach

Liczba ofert w GUP wzrasta nieprzerwanie od kilku miesięcy, ale przełomowy okazał się maj 2021. Jeszcze przed zniesieniem większości dotkliwych restrykcji w zamrożonych branżach zapotrzebowanie na pracowników ze strony krakowskich pracodawców przewyższyło poziom sprzed pandemii. Dziś można już mówić o gwałtownym odbiciu, bo pracowników szukają na całego także odmrożone branże. Pamiętajmy przy tym, że w zasobach GUS (a więc i w niniejszym zestawieniu) bardzo mało jest ofert pracy dla specjalistów z branż wysokich technologii (ITC) i centrów usług dla biznesu, ponieważ firmy z tego segmentu używają w większości innych kanałów rekrutacyjnych rekrutacji (online). Warto przy tym zauważyć, że również tutaj mamy do czynienia z dziejowymi rekordami liczby ofert (w samym Krakowie jest ich kilkanaście tysięcy). Niemal codziennie globalne korporacje, ale też startupy, ogłaszają kolejne nabory.

3324 oferty pracy pozyskane przez GUP w Krakowie w czerwcu 2021 to prawie dwa razy więcej niż przed rokiem, 600 więcej niż w maju 2021. W zeszłym roku – po pierwszej fali pandemii i zniesieniu pionierskiego lockdownu - pracodawcy szukali przede wszystkim pakowaczy i magazynierów, personelu sprzątającego, ale też dostawców potraw – wiele restauracji zmieniło i rozszerzyło sposób funkcjonowania.

Poszukiwani byli także kierowcy oraz – nieprzerwanie przez cała pandemię – wszelkiej maści budowlańcy, zwłaszcza pomocnicy. Budownictwo – zwłaszcza infrastrukturalne i mieszkaniowe - ruszyło po chwilowym załamaniu na początku pandemii i w zasadzie od tego czasu hula w najlepsze. Pomagają w tym liczne inwestycje samorządowe (Krakowa i gmin obwarzanka), ale ogromną rolę odgrywa też fenomenalna koniunktura na rynku mieszkaniowym.

Praca w Krakowie szuka człowieka: groźba czwartej fali nie studzi optymizmu

Mimo ostrzeżeń przed czwartą falą pandemii, związanych z rozprzestrzenianiem się wariantu delta i katastrofalnym wręcz wyhamowaniem państwowej akcji szczepień, dane epidemiologiczne są na razie dobre (wyraźnie mniej zachorowań, nieliczne zgony) , co sprawia, że nastroje większości przedsiębiorców mocno się poprawiły. Dodatkowo NBP informuje o sporych zasobach zgromadzonych przez część Polaków na kontach – co może zaowocować odroczoną konsumpcją towarów i usług. Równocześnie polskie firmy radzą sobie bardzo dobrze w eksporcie, wiele nie jest w stanie zaspokoić wysokich zamówień. Główną bariera jest brak mocy produkcyjnych – w tym pracowników. A kogo obecnie szukają firmy i instytucje? Oto aktualny RANKING NAJBARDZIEJ POSZUKIWANYCH PRACOWNIKÓW W KRAKOWIE – edycja LIPIEC 2021. Jeśli chcesz poznać szczegóły, kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

Za regularne udostępnianie danych uprzejmie dziękuję dyrektorowi GUP Markowi Cebulakowi oraz st. inspektor Magdalenie Krzyk.

od 16 lat
Wideo

Rekordowa liczba rekrutów w Człuchowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 3

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Z
Zbigniew Rusek
12 lipca, 14:25, Krakus:

Tworzenie rankingu na podstawie ofert z Urzędu Pracy jest mało wiarygodne. Mało kto szuka pracowników w Urzędach Pracy bo osoby które tam przychodzą , rzadko szukają pracy ....

Często nie ma ofert pracy, np. filolog-bułgarysta mający doktorat może wiele lat szukać zatrudnienia zgodnego z kwalifikacjami (a urzędnicy GUP wpisują do kat "kwalifikacje nieprzydatne na lokalnym rynku pracy"), a pisanie podań o pracę też jest "sztuką dla sztuki". Dobrze pisali jeszcze w PRL w informatorach dla studentów, że takie i takie studia można traktować wyłącznie jako hobby.

K
Krakus
Tworzenie rankingu na podstawie ofert z Urzędu Pracy jest mało wiarygodne. Mało kto szuka pracowników w Urzędach Pracy bo osoby które tam przychodzą , rzadko szukają pracy ....
Z
Zbigniew Rusek
Zlikwidować te korporacje gdyż prowadzi to do przeludnienia miasta, pogorszenia komfortu życia, a rażąco wysokie wynagrodzenia w biurowcach skutkują tym, że ludzie nie mają co zrobić z nadmiarem gotówki i kupują na potęgę samochody oraz mieszkania na lokaty, co nakręca spiralę deweloperom, a skutkiem tego jest betonowanie Krakowa. Kraków NIE MOZE być pracodawcą dla całej Małopolski, ani tym bardziej dla całego kraju (czy wręcz Europy). Powinno być tak, by ludzie nie ściągali do Krakowa, gdyż w przeludnionym mieście nie da się żyć, a z pracy biurowej NIE MA POŻYTKU. Precz z korporacjami!!! Wywalić Capgemini z Krakowa!!! Plujmy na korporacje!!!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska