FLESZ - Jak bronić się przed koronawirusem? To musisz wiedzieć

Spowiedź przed Wielkanocą w Krakowie
W Bazylice oo. Dominikanów, gdzie konfesjonały są zawsze oblegane, jeszcze do minionej niedzieli - w związku z wprowadzonym w Polsce stanem zagrożenia epidemicznego - tymczasowo było zawieszone sprawowanie sakramentu pokuty. Jednak dominikanie zapowiadali też, że szukają właściwego rozwiązania, by spowiedź mogła odbywać się „w godnych i bezpiecznych warunkach”.
Właśnie takie rozwiązanie znaleźli i w poniedziałek (23 marca) po raz pierwszy zostanie zastosowane: spowiedź codziennie w godzinach 16-17, w kaplicy Matki Bożej, gdzie jeden spowiednik będzie wpuszczał i spowiadał kolejno po jednej osobie.
- Zachęcamy do spowiedzi osoby, które są w poważnej konieczności i w stanie grzechu ciężkiego. Oczywiście ocenę tego zostawiamy każdej osobie, która rozważa spowiedź. Aczkolwiek w pierwszej kolejności zachęcamy jednak do pozostania w domu, ze względu na ryzyko rozprzestrzeniania się zakażenia – powiedział nam przeor krakowskich dominikanów o. Piotr Ciuba.
Spowiedź u dominikanów będzie się odbywać poza konfesjonałami
W tym trudnym okresie spowiedź u dominikanów będzie się odbywać poza konfesjonałami, by kolejnych osób nie narażać na to, że zetkną się po prostu z wydzielinami poprzednika na kratkach konfesjonału. Spowiedź w kaplicy Matki Bożej jest przewidziana na krzesełkach, między spowiednikiem a spowiadającym się będzie odległość około 4 metrów. W kaplicy będą sami, kolejka będzie mogła się ustawiać do drzwi kaplicy (stojące w niej osoby są proszone o zachowanie należytego odstępu), które będą zamykane na czas każdej kolejnej spowiedzi, by nikt więcej nie mógł jej usłyszeć.
- Nie sztuka zamknąć kościół, chcemy odpowiadać na potrzeby ludzi. Na razie wprowadzamy takie zasady spowiedzi na tydzień, bo chcemy zobaczyć, ile osób faktycznie będzie zainteresowanych, rozwojowa jest też sytuacja w kraju - zaznacza o. Piotr Ciuba.
Przeor dominikanów w czasie pandemii przed nadchodzącą Wielkanocą zachęca natomiast do skorzystania z możliwości, którą daje Kościół, o której mówi Katechizm: z tzw. żalu doskonałego.
Żal doskonały upoważnia do przystępowania do komunii świętej
- Należy wzbudzić w sobie żal doskonały, który upoważnia do przystępowania do komunii świętej (o ile w ogóle w święta będzie możliwość jej przyjęcia, nie wiemy, jak sytuacja się rozwinie), a przy najbliższej możliwej okazji należy wyznać grzechy w indywidualnej spowiedzi – wyjaśnia o. Ciuba. Podkreśla, że żal doskonały wypływa z miłości do Boga; chodzi o
- modlitwę,
- prośbę o przebaczenie grzechów i
- decyzję o nawróceniu podjętą w sercu.
- Korzystanie z możliwości wzbudzenia żalu doskonałego w tej chwili wydaje się bardzo rozsądnym rozwiązaniem, przypomniał o tym niedawno papież Franciszek - dodaje dominikanin.
Rynek Główny w Krakowie. Eros Igora Mitoraja w masce [ZDJĘCIA]
Spowiedź święta w Krakowie
Natomiast generalnie w świątyniach w Krakowie harmonogram spowiedzi świętej nie uległ zmianie. Na przykład w Bazylice Mariackiej okazja, by przystąpić do sakramentu pokuty, jest od godz. 6 rano aż do ostatniej mszy św., o godz. 18.30. Kolejek nie ma, spowiada się jedna do dwóch osób na godzinę. Jeśli ktoś woli uniknąć spowiedzi w konfesjonale, jest możliwość wyspowiadania się poza nim, na ławce w obrębie kościoła.
Zgodnie z dekretem metropolity krakowskiego na kratki konfesjonałów nałożono folie ochronne. W niektórych kościołach można usłyszeć, że nie zawadzi przynieść maseczkę, będzie bezpieczniej.
- Gdzie jest koronawirus w Polsce i na świecie? Zobacz mapy
- Koronawirus w Polsce. Gdzie stwierdzono zachorowania?
- Sława papieru toaletowego w memach
- Tego Krakowa już nie ma. Zobacz prawdziwe skarby [ZDJĘCIA]
- Tu wiedzą, jak się "polewa". Wsie z alkoholem w nazwie
- A może zamieszkać na wsi? Wystarczy niespełna 100 tys. zł!